S&P 500 на крачка от нов рекорд
Лоши данни за активността в производствения сектор в САЩ повишиха опасенията на инвеститорите относно това до каква степен Фед ще е агресивен в паричната си политика на предстоящата среща в средата на декември.
Въпреки това обаче, щатските индекси регистрираха нови повишения вчера, като широкият S&P 500 приключи при нива малко над 1 100 пункта и е само на около 1% от историческия си връх, постигнат през лятото.
Вижте още: Колко още до следващата рецесия?
По-нататъшен ръст за широкия индекс през днешния ден и доближаване до историческия му връх вещаят и фючърсите му, които се търгуват при нива от 2 105 пункта.
Доларът отстъпи от осем и половина месечния си максимум вследствие на намалелите перспективи Фед да повиши лихвите.
Фючърсите на водещите европейски индекси сочат отваряне леко на положителна територия след ръста на щатските пазари.
Азиатските индекси не отбелязаха съществени изменения, като се търгуваха разнопосочно. Шанхайският основен индекс добави 0.4% към стойността си, докато хонконгският Hang Seng се повиши с 0.3%.
Промишлеността в САЩ е регистрирала най-голямото си свиване от юни 2009 година насам, според данни на Institute for Supply Management (ISM). В същото време разходите в строителния сектор са се повишили през октомври до най-високото им ниво от 2007 година насам.
„Лошите данни за индекса ISM едва ли ще отклонят Фед от пътя към повишение на лихвите, в условията на стабилно вътрешно потребление и признаците за инфлация“, смята Макото Ножи, главен стратег в SMBC Nikko Securities в Токио.
„Данните могат да накарат Фед обаче да прибегне до по-плавно повишение на лихвите през следващата година“ допълва още специалистът.
По-нататъшна яснота за потенциалната бъдещата политика на Фед се очаква да внесат данните за заетостта и безработицата в САЩ, които ще бъдат оповестени в петък.
Петролът регистрира загуби вследствие на очакванията, че ОПЕК няма да прибегне до ограничаване на производството си на предстоящата в края на тази седмица среща. Брентът с доставка през януари загуби 0.2% от стойността си, до 44.25 долара за барел.