Голям теч на данни разкрива офшорните сметки на световни лидери
Международно обединение от медии вчера публикува подробно разследване на офшорните финансови сделки на богатите и известните, базирано на огромно количество документи, осигурени от анонимен източник.
Международният консорциум за разследваща журналистика - неправителствена организация, базирана във Вашингтон, обяви, че 11.5-те милиона документа дават информация за офшорните средства на една дузина бивши и настоящи световни лидери, както и на бизнесмени, престъпници, знаменитости и спортни звезди.
От Associated Press не успяха веднага да потвърдят твърденията, публикувани в над 100 медии по света, които са участвали в разследването.
От германския вестник Sueddeutsche Zeitung, където първи са получили информацията преди повече от година, твърдят, че са убедени, че тя е истинска.
Базираният в Мюнхен ежедневник е получил данните по криптиран канал от анонимен източник, който не искал парично възнаграждение и е настоял само за неназовани мерки за сигурност, казва Бастиан Обемайер, журналист във вестника, цитиран от Bloomberg.
Въпросните данни представляват документи на базираната в Панама адвокатска кантора Mossack Fonseca. Тя е основана от родения в Германия Юрген Мосак, има подразделения по цял свят и е сред световните лидери по откриването на офшорни компании паравани, според вестника.
Рамон Фонсека, съосновател на Mossack Fonseca, пък твърди, че компанията няма контрол върху това как техните клиенти биха могли да използват фирмите, откривани за тях.
Панамският президент Хуан Карлос Варела пусна съобщение, в което казва, че неговото правителство ще сътрудничи за разследването на тези документи.
Според Международния консорциум за разследваща журналистика изтеклите документи на правната кантора съдържат информация за 214 488 офшорни компании, свързани хора в над 200 държави и територии. Консорциумът ще публикува пълния списък с компании и хора в началото на следващия месец.
В течение на няколко месеца Sueddeutsche Zeitung е получил 2.6 терабайта данни или повече, отколкото биха се събрали на 600 DVD-та. Според вестника получините данни са няколко пъти повече от предишния подобен случай, когато през 2013 г. WikiLeaks разкри финансовите сделки на популярни хора.
"Доколкото ни е известно, това е най-голямото изтичане на данни, по което някога са работили журналисти," казва Обермайер.
Вестникът и неговите партньори са потвърдили автентичността на данните, като са ги сверили с публичните регистри, показания на свидетели и съдебни решения.
Сред страните с бивши и настоящи политически фигури в списъците са Исландия, Украйна, Пакистан, Саудитска Арабия, Русия и Аржентина.
Вестник Guardian, който е участвал в разследването, публикува видео на своя сайт от интервю с исландския премиер Сигмундур Гунлаугсон. По време на интервюто той е запитан за компания на име Wintris. Той определя въпроса като напълно неуместен и прекъсва интервюто.
В Русия от Кремъл обявиха през миналата седмица, че очакват предстояща "информационна атака."
Говорителят на руския президент Владимир Путин - Дмитри Песков, заяви пред журналисти, че Кремъл е получил "редица въпроси, зададени по груб начин" от организация, която според него се опитва да опетни името на Путин.
От пресслужба на на аржентинския президент Маурисио Макри потвърдиха вчера, че група, която е собственост на неговото семейство, е основала офшорната компания Fleg Trading Ltd. на Бахамските острови. Самият Макри обаче нямал дял във Fleg и никога не е получавал доходи от нея.
От пресслужбата на Макри реагираха, след като аржентинският вестник La Nacion написа, че той и семейството му имат връзки с Fleg.
От данъчната служба на Мексико обявиха, че ще проверят всички мексикански жители и компании, които се споменават в документите, за евентуални нередности.
Според журналистическия консорциум документите включват имейли, финансови документи, паспорти и фирмени данни, в които се описва как влиятелни фигури са използвали банки, правни кантори и офшорни компании паравани, за да укриват активите си. Данните обхващат период от близо 40 г. - от 1977 до края на 2015 г.