FT: Британски банки гонят биткойн бизнеса към България
Британски банки отбягват компании, които се занимават с криптовалути, карайки ги по този начин да отварят банкови сметки в Гибралтар, Полша и България.
Тенденцията поставя въпросителна върху амбицията на Великобритания да се превърне в център на бързо развиващия се финтех сектор, пише Financial Times.
Инвестиционният интерес към биткой и другите криптовалути се повиши неимоверно, откакто цените им скочиха до рекордни нива. Въпреки това, все още доста традиционни банки поредпочитат да стоят настрана от новото явление, наречено виртуални валути, поради опасения от измами и машинации.
„Никой няма да ни даде банкова сметка във Великобритания“, казва Джеймс Годфри, ръководител Капиталови пазари към BlockEx, платформа за търговия на дигитални активи, включително криптовалути.
Той посочва, че сметката му в Metro Bank е била закрита, принуждавайки го да разчита на българска кредитна институция, за да продължи да търгува.
Годфри посочва, че ситуацията може да накара BlockEx да обмисли преместване на бизнеса си в по-гостоприемна дестинация, като Торонто, например.
Metro Bank отказват коментар по темата.
Майкъл Хъдсън, изпълнителен директор на фирмата за инвестиции в биткойн Bitstocks, посочва, че е „почти невъзможно да си откриеш банкова сметка във Великобритания“. По думите му, компанията разчита на банки в Гибралтар и Полша. „Имахме сметка в България, но това беше за кратко“, казва Хъдсън.
Британският финансов регулатор изразява притеснения от политиката на банките спрямо биткойн компаниите, „Обезспокоени сме, че отказването на банкови сметки на клиенти създава сериозни бариери за проникване и може да доведе до слаба конкуренция на определени пазари“, посочват от регулатора.
Редица компании погледнаха към криптовалутите през последните месеци поради драстичния скок в цената им. Друг привлекателен момент е възможноста да се набира финансиране чрез така нареченото първично публично предлагане на дигитални активи (ICO).
Само до преди 6 месеца общата капитализация на всички търгувани криптовалути възлизаше на около 30 млрд. долара, докато сега е на ниво над 170 мрлд. долара.
Някои банки продължават да разглеждат пазара на криптовалути като поле за нелегални активности. Някои страни по света, като Япония и Гибралтар, вече имат работеща нормативна рамка, засягаща виртуалните валути, но в по-голямата част от света те продължават да са нерегулирани.
„Когато погледнеш в „сенчестия интернет“ (dark web), всичко там се плаща с криптовалути“, казва ръководител на една от британските банки. „Не знаеш кой трансферира пари.“
Шефът на JPMorgan Chase Джейми Димон предвиди по-рано през този месец, че правителствата по света ще „смажат“ биткойн скоро, докато шефът на BlackRock Лари Финк сравни цената на биткойн с „индекс за пране на пари“.
Икбал Гандхам, шеф за Великобротания на търговската платформа eToro, отчита търговия с криптовалути за над 1 млрд. долара, откакто сайтът наскоро добавил тази опция за клиентите си. „Да споменеш „крипто“ пред банка е все едно да си дилър на наркотици“, казва Гандхам.
Отварянето на банкови сметки в чужбина, меко казано, затруднява бизнесите и тяхната дейност. „Стъжнява живота покрай някой прости неща, като плащане на заплати на персонала“, добавя Хъдсън от Bitstocks.
итзочник: coindesk
На фона на всичко това, биткойн проби в края на миналата седмица цена от 6 000 долара за първи път в историята си, след което претърпя лека корекция. Към момента на публикуване на материала цената на биткойн е 5 877.88 долара при обща пазарна капитализация от 97.8 млрд. долара.