Баронът, който остави империя за милиарди
Албер Фрер - белгийският милиардер, който създаде облика на някои от най-големите европейски компании през последния половин век, е починал на 92-годишна възраст, информираха от неговата компания Groupe Bruxelles Lambert SA (GBL).
Фрер се окичи с титлата "най-богатия човек в Белгия", след като превърна семейното производство на гвоздеи и вериги в огромна империя, чиято дейност се простира от енергитиката до производството на алкохол.
Той притежаваше дялове в петролната компания Total SA, в производителя на цимент LafargeHolcim Ltd., в концерна за спортни стоки Adidas AG, в алкохолната компания Pernod Ricard SA и енергийната компания Engie SA.
Фрер обаче не постига всичко това сам. Той имаше дългогодишно партньорство с кандската фамилия Демаре, с която контролираше Pargesa Holding SA - базирана в Женева компания, която пък притежава половината от базираната в Брюксел GBL – компанията, която контролира дяловете му в други публични дружества.
През 2015 г., когато Фрер е на 89 г., той напуска поста главен изпълнителен директор на Groupe Bruxelles, борда на директорите на компанията, както и поста вицепредседател на Pargesa.
Фрер има участие в някои от най-големите сделки във Франция, сред които и сливането на Suez SA и държавната Gaz de France SA, която бе третото най-голямо придобиване в историята на страната при сключването си.
Петролна сделка
Първоначално сделката, която бе обявена през февруари 2006 г., бе блокирана от политически спорове и от акционерите. Тя бе финализирана повече от година по-късно след среща между Фрер и френския президент Никола Саркози. Новата компания в момента носи името Engie SA.
През 80-те години Фрер стана най-големият акционер в белгйиската петролна компания Petrofina SA, придобивайки 41% от нея. След като не успя да привлече интереса на Elf Aquitaine SA - най-голямата компания по онова време, за придобиване на Petrofina, той се насочва към по-малкия й конкурент Total.
Формираната от сливането на Petrofina и Total компания впоследствие придобива Elf.
При смъртта му нетните активи на Фрер са възлизали на 5.7 млрд. долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg.
Смяна на дялове
Фрер често заменяше големи дялове в малки компании за участие в по-големи компании. Той прави точно това през 1996 г., когато продава 25-процентния си дял в белгийската компания за комунални услуги Tractebel SA срещу подразделение на Suez, което впоследствие води до сливането на двете компании.
“Винаги съм бил доволен от инвестициите, които съм правил с моя приятел Албер Фрер и съжалявам, че не го следвах повече, защото щях да съм много по-богат,” казва Бернар Арно, старши изпълнителен директор на компанията за луксозни стоки LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SA.
Роденият на 4 февруари 1926 г. Фрер е най-малкото от три деца. Неговият баща умира, когато Фрер е на 4 години, а майка му поема семейния бизнес за производство на гвоздеи и вериги.
Образованието на Фрер приключва в гимназията. Той започва да работи на пълен работен ден в семейния бизнес през 1947 г. - на 21-годишна въъзраст, според биографията му. Дейността на компанията обаче почти спира по време на германската окупация в началото на 40-те години.
След войната Фрер възобновява продажбите, като използва агенти за продажба на продуктите из цяла Белгия, възползвайки се от строителния бум. Когато е на 28 г., Фрер използва печалбите от семейния бизнес, за да купи стоманодобивно предприятие в Шарлероа.
Това е първата от серия сделки, които впоследствие ще консолидират голяма част от стоманодобивната индустрия на Белгия.
Фрер не ограничава своя бизнес нюх само до Белгия и Франция. През 2001 г. той заменя своя 30-процентен дял в в базираната в Люксембург телевизия RTL Group за 25-процентен дял в германската медийна компания Bertelsmann AG.
При сключването на договора той вписва клауза, която му дава правото да продава дела си в Bertelsmann на борсата.
Сделката Bertelsmann
През 2006 г., той иска 4.5 млрд. евро за дела си в Bertelsmann от фамилията Мон, която контролира компанията. Фрер получава исканата цена, след като обявява плановете си за продажба на дела, против волята на част от членовете на фамилията Мон, които не искали компанията да става публична.
Отношенията на Фрер с фамилията Демаре датират от 1981 г., когато продибиват Pargesa.
През 2012 г. споразумението за стратегическото партньорство между фамилиите Демаре и Фрер бе удължено до 2029 г.
Проницателните придобивания на Фрер и склонността му да държи дяловете си продължение на десетилетия му носят сравнения с Уорън Бъфет.
“Той не се интересува от краткосрочни колебания,” казва Том Симонтс, анализатор в KBC Securities в Брюксел. “Той малко или много е белгийският Уорън Бъфет.”
Фрер, който бе провъзгласен за барон от белгийския крал Албер Втори през 1994 г., бе приятел с монарси, държавни глави и бизнес лидери от най-различни индустрии. Заедно със своя бизнес партньор Арно, Фрер притежаваше половината от популярната винарската изба Chateau Cheval Blanc близо до Бордо, Франция.
Фрер имаше навика да сключва сделки в неформална обстановка. Той, например, купува дял в Pernod Ricard през 2006 г., след като е бил на лов с тогавашния главен изпълнителен директор Патрик Рикар в Северна Франция.
Неговият син Жералд Фрер е председател на Groupe Bruxelles Lambert и вицепредседател на Pargesa. Дъщерята на Фрер - Сеголен Галиен, е в борда на директорите и на двете компании, а нейният съпруг Йън Галиен е главен изпълнбителен директор на Groupe Bruxelles Lambert.
Другият син на Фрер - Шарл-Албер, умира в автомобилна катастрофа през 1999 г., на 19-годишна възраст.