Как кошмарите се оказаха полезни?
Изследване сочи, че между 55 и 85% от хората се оплакват от нощни събуждания, дължащи се на кошмари.
Доскоро не се знаеше защо се наблюдават тези прекъсвания на съня. Учените знаеха само, че кошмарите се появяват по време на етапа на бавен сън или пък при фазата на дълбокия сън.
Ново изследване на Университета в Женева установи любопитни факти за кошмарите. Учените са наблюдавали мозъчната активност по време на фазите на съня и са установили, че кошмарите задействат определена част от мозъка на човека.
Изследването разкрива още, че преди събуждане хората, които са имали кошмар, са по-подготвени да се справят със страховити ситуации, сравнено с хората, които са имали приятни сънища.
Дали това не е научната цел на лошите сънища? Да ни помогнат да преодоляваме своите страхове и тревоги в реалния живот?
За първи път установихме връзка между страха, когато сънуваме, и онези части от мозъка, които се активират, когато усещаме страх в будно и заспало състояние, казва ученият Лампрос Перограмирос.
Изследването открива, че кошмарите често задействат части от мозъка, които отговарят за усещането, регулирането и реагирането на страха.
Това е най-често казваната по време на сън думаИ е доста негативна...
Колкото по-дълго един човек усеща страх в сънищата си, по-малко амигдалата и инсулата се активират, когато същият човек се сблъска с негативни ситуации в реалния живот, обяснява Вирджини Стерпенич.
Учените вярват, че кошмарите може да се възприемат като упражнение, което ни помага да се справяме с нещата, които ни плашат в живота. Те ни подготвят за опасностите в реалността.