Борсовите индекси в азиатско-тихоокеанския регион поеха във възходяща посока в първата борсова сесия за седмицата.

Изглежда инвеститорите решиха да се възползват от спада на индексите от последните седимици и да се сдобият с подценени акции на изгодна цена.

В същото време Китай обяви, че не са регистрирани нови местни случаи на заразяване с COVID-19 за първи път от юли насам.

В Япония данните за активността в промишленото производство показаха леко забавяне през август, докато в сектора на услугите показателят се сви с най-силните си темпове от май миналата година в резултат на ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса в страната.

Въпреки това на борсата в Токио тази сутрин Nikkei 225 отчете ръст от близо 2 на сто.

Хонконгският Hang Seng регистрира повишение от 1.7%, а в континентален Китай Shanghai Composite добави 1.4% към стойността си. Южнокорейският Kospi отчита ръст от 1.6% спрямо петъчните си нива, в Австралия S&P/ASX 200 се повиши с 0.3 на сто.

На стоковите пазари петролът също се възстанови след разпродажбите от миналата седмица. Тази сутрин фючърсите на американския лек суров петрол поскъпнаха с близо 2% - до ниво от 63.36 долара за барел. С толкова се повиши и сортът брент, достигайки ниво от малко над 66 долара за барел.

Миналата седмица суровината регистрира най-силното си седмично понижение за последните 9 месеца и загуби близо 9%. Основната причина за срива на "черното злато" бяха очакванията на пазарните участници за свиване на търсенето в резултат на новите ограничителни мерки срещу пандемията от COVID-19, въведени на много места по света.

Саудитска Арабия иска да държи цените на петрола високиСаудитска Арабия има намерение да запази ограниченията върху добива на петрол и да се опита да задържи цените на

Златото поскъпна с 0.2%, до ниво от 1788 долара за тройунция в сутрешната търговия.

Щатският долар остава близо до 9-месечния връх, достигнат миналата седмица, като тази сутрин остана почти без промяна спрямо водещите световни валути.

Еврото се търгува на ниво от 1.1721 долара, поскъпвайки с 0.2 на сто, а америкарската валута се разменя срещу 109.91 йени, или с 0.1% над петъчните си нива.

На пазара на криптовалутите биткойнът продължи възхода си от края на предходната седмица и поскъпна с 2.3%, преминавайки отново над нивото от 50 000 долара за брой. Тази сутрин цената се движи около 50 281 долара за брой.

Етерът също отчете ръст от 3.25 на сто до ниво от 3332 долара за брой.