Цената на петрола расте, а Саудитска Арабия не бърза да се намесва
Цената на петрола бързо и устойчиво се повишава на фона на санкциите, наложени на Русия след нахлуването ѝ в Украйна.
Москва е вторият по големина петролен износител в света, което е и основната причина за паниката на пазарните участници, пише CNN.
Много от тях си задават въпроса дали Саудитска Арабия ще се намеси, за да попълни очертаващия се дефицит в предлагането, но, поне засега, това изглежда малко вероятно.
Кралството може да помогне за понижаването на световните цени на петрола, които се покачиха до най-високото си ниво от 2014 г. насам. Саудитска Арабия има капацитет да увеличи производството с 2 милиона барела на ден, според старшия вицепрезидент на консултантската компания Rystad Energy Клаудио Галимберти.
Но правителството на Саудитска Арабия заяви по-рано тази седмица, че Организацията на страните износителки на петрол трябва да се придържа към плана си за постепенно увеличаване на производството. Това означава, че пазарите няма да получат голямо увеличение на предлагането наведнъж.
„Засега от ОПЕК не искат да се "набиват на очи"“, коментира пред CNN анализаторът на Energy Aspects Ричард Бронз.
Русия изнася между 4 и 5 милиона барела суров петрол на ден. Докато санкциите, обявени от Запада, нямат за цел да ударят енергийния сектор на Русия, големите чуждестранни петролни компании се отказват от начинанията си в страната, а търговците избягват руските доставки, въпреки че в момента те се търгуват с огромна отстъпка, включително и заради срива на рублата.
„Много купувачи и техните банки са предпазливи, защото все още очакват пълните правни подробности, свързани със санкциите, които вече бяха обявени публично“, смята Бронз.
Това създава опасения за сериозен дефицит в предлагането, които водят и до повишаване на цените. Фючърсите на петрола от сорта брент тази сутрин поскъпнаха с близо 6% до ниво от близо 111 долара за барел. В началото на тази година те се търгуваха за78 долара за барел, а преди година бяха на ниво от 63 долара за барел.
Саудитска Арабия може да се намеси. Обединените арабски емирства разполагат с 1.1 милиона барела на ден свободен капацитет, според Rystad Energy. Но засега намеренията на ОПЕК са да продължи да добавя само по 400 000 барела петрол на ден към пазара всеки месец, докато чака да види как ще се развие кризата.
„Това, което ОПЕК показа досега, е, че не обичат да вземат решенията си въз основа на нестабилна информация и на краткосрочни събития“, казва Клаудио Галимберти от Rystad.
По думите му, някои купувачи, особено от Китай и Индия, биха могли да се върнат към покупките на петрол от Русия, след като имат повече яснота относно въздействието на санкциите върху енергийната индустрия. Някои европейски рафинерии, преработващи руски суров петрол и разчитащи на по-дългосрочни договори, също биха могли да продължат да получават своите доставки.
Това би оказало по-малък натиск върху страни, като Саудитска Арабия, да променят политиката си, дори ако са изправени пред интензивното лобиране от страна на Запада за оказване на помощ на пазара.
Кралството също така иска да избегне гнева на Русия, с която си сътрудничи в рамките на по-широката група производители, известна като ОПЕК+.
„Политиката е трудна за много от членовете на ОПЕК. За тях са важни стратегическите отношения с Русия, така че от политическа гледна точка не биха искали да се налага да избират страна“, казва Бронз.
Нежеланието на Саудитска Арабия да се намеси е основната причина Уолстрийт да смята, че цените на петрола ще продължат да се покачват, ако войната в Украйна се проточи. Goldman Sachs наскоро повиши едномесечната си прогноза за цената на брента до 115 за барел и предупреди, че това може да бъде и консервативно очакване.