Здравословният начин на живот изисква спортуване, особено с напредване на възрастта.

Нормално е с всяка следваща година да долавяте различни проблеми - както физически (болки в ставите), така и психически (загуба на концентрация, пропуски в паметта и други.)

Оставайки активни, можете да отложите доста от тези неудобства на възрастта, пише abs.ec.

Кое най-доброто упражнение за грижа за тялото и мозъка?

Отговор на този въпрос получаваме от Харвардския университет.

Това е кардиото.

Бягане, плуване, колоездене, ходене - всички те са подходящи.

Въпреки че няма безпогрешен медицински инструмент, който може да забави появата на деменция и други проблеми с паметта и мозъка, упражненията за сърдечно-съдовата система са се доказали като ефективен начин за защита срещу когнитивен спад, казва д-р Джули Броуди Магид, директор на Клиниката за оценка на нарушенията на паметта в болница Маклийн, работеща в сътрудничество с Харвард.

Какво е скандинавско ходене?И защо е толкова полезно?

Как сърдечно-съдовите упражнения стимулират мозъка?

Изследването на Харвард е фокусирано върху въздействието на кардио упражненията. Те укрепват кръвоносните съдове, подобряват притока на кръв към мозъка, борят възпаленията и увеличават нивото на ключови химични вещества, които насърчават развитието на нови мозъчни клетки.

Науката е установила, че хроничното възпаление може да бъде ключов фактор за развитието на сърдечно-съдови заболявания, рак, диабет тип 2 и дори преждевременно стареене.

Според проучвания в Харвард, кардиото активира молекулата BDNF, която помага за възстановяването на мозъчните клетки и производството на нови. Също така се свързва с хипокампуса - областта на мозъка, която съхранява и извлича спомени.

От проучване, публикувано през 2021 г. в специализираното издание Metabolism, знаем, че хормонът ирисин, произвеждан от мускулите по време на тренировка, предпазва мишките от възпаление на мозъка. Проучването също така предполага, че увеличаването на ирисина чрез упражнения може да помогне за противодействие на ефектите от болестта на Алцхаймер.

Друго проучване, публикувано преди година в Journal of Alzheimer's Disease, разглежда как упражненията за сърдечно-съдовата система влияят на хората с ранен когнитивен спад. Тези, които са следвали умерена до интензивна сърдечно-съдова програма за една година, са се представили по-добре на когнитивните тестове от тези, които са правили само стречинг рутина.

Пет начина, по които планкът трансформира тялото ви Случва ли се често да се спъвате или да залитате, докато ходите? Не се тревожете. Може да решите този проблем с помощта на планка

Какъв вид упражнения за сърдечно-съдовата система трябва да практикувате, за да поддържате тялото и мозъка си във форма?

На този етап категоричен отговор на този въпрос няма. Имате право на избор.

Добра идея е практикуването на упражнения с умерена интензивност поне по 30 минути 5 дни в седмицата, казва д-р Броуди Меджик.

Точно както тялото се аклиматизира и не става по-силно, когато правите едно и също упражнение през цялото време, мозъкът също може да се чувства твърде комфортно с рутинни упражнения, допълва тя, като предлага да заложим на комбинация натоварвания с различни интервали.