Илон Мъск завърши късно снощи придобиването на Twitter Inc на стойност 44 милиарда долара и първата му работа беше да уволни висшето ръководство на компанията, което обвинява, че го е подвеждало за броя на спам акаунтите в платформата, предадоха световните агенции.

Мъск уволни главния изпълнителен директор Парадж Агравал, главния финансов директор Нед Сегал и директорката но правните въпроси и политиката на компанията Виджая Гаде.

Агравал и Сегал са били в централата на Twitter в Сан Франциско при финализирането на сделката и са били съпроводени до изхода, казаха запознати източници.

Мъск и уволненият изпълнителен директор отдавна са в противоречия, както стана ясно от изтекли по-рано този месец съобщения между двамата, които очертаха мрачното бъдеще на Агравал.

За момента Мъск не даде яснота как ще осъществи големите амбиции, които беше очертал за бъдещето на влиятелната социална медийна платформа.


Ще се завърне ли Доналд Тръмп като С няколко докосвания на клавиатурата на смартфона си Тръмп може да събуди журналистите във Вашингтон, да подкрепи рейтинга на някой закъсал политик или да превърне в забавна сензация поредната си идея Мъск каза, че иска да „победи“ спам ботовете в Twitter, да направи алгоритми, които определят как съдържанието бива представяно на потребителите и да не допусне платформата да стане средище на омраза и разделение, дори и при ограничена цензура.

Засега Мъск не е дал подробности как ще постигне това и кой ще управлява компанията. Той каза, че има планове да съкрати работни места, хвърляйки около 7500-те служители в Twitter в неизвестност за бъдещето им.

Вчера Мъск каза още, че не купува Twitter, за да спечели, а по хуманни подбуди.

Той заяви в съобщение до рекламодателите на Twitter, че купува платформата, за да "помогне на човечеството" и не иска тя да се превърне в "безплатна за всички адска среда", в която всичко може да бъде казано без последствия.
"Причината, поради която купувам Twitter е, че платформата е важна за бъдещето на цивилизацията, която да има общо цифрово пространство, в което могат да се дискутират широк спектър от убеждения по здравословен начин и без да се прибягва към насилие". Това написа Мъск в необичайно дълъг за него туит. "В наше време има голяма опасност социалната медия да се раздели на крайно десни и крайно леви, което да генерира повече омраза и да раздели обществото".

Критиците се опасяват, че смяната на собствеността ще доведе до по-слабо модериране на съдържанието и ще насърчи омразата, което може да отблъсне рекламодателите. Почти всички приходи на Twitter са от реклама.

Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е щастлив, че компанията Twitter е в сигурни ръце, след като Илон Мъск официално пое контрол над нея, писа Ройтерс.

Тръмп обаче не каза дали ще започне отново да използва акаунта си в Twitter, достъпът до който му бе отнет след събитията в Капитолия на 6 януари миналата година.

Бившият президент заяви, че собствената му социална мрежа Truth Social "изглежда и работи по-добре". Илон Мъск заяви, че ще даде възможност на Тръмп отново да използва акаунта си в Twitter, въпреки че самият Тръмп заяви, че няма да се завърне там.

Мнозина отляво подозират, че Мъск всъщност е "Рупърт Мърдок на технологичното поколение, планиращ да използва алгоритмите на Twitter, за да разпръсне и популяризира десни идеи", пише колумнистът Хамилтън Нолан в Guardian. "Други казват, че това е начин за него да диверсифицира финансите си и да продаде тон акции на Tesla, без да предизвика паника сред инвеститорите. Тези обяснения биха били по-удовлетворяващи от вероятната истина: Мъск видя шанс да приложи на практика своите второкласни идеи за „свободата на словото“ в любимото си приложение и го направи."