Акциите в САЩ падат преди срещата на Фед за лихвените нива
Американските акции паднаха в понеделник, тъй като инвеститорите са предпазливи в седмицата на срещи на централните банки и продължаващото обявяване на корпоративни печалби, пише The Wall Street Journal.
S&P 500 се понижи с 52,79 пункта, или 1,3%, до 4017,77.
Dow Jones Industrial Average падна с 260,99 пункта, или 0,8%, до 33717,09.
Nasdaq Composite намаля с 227,90 пункта, или 2%, до 11393,81.
Фондовите пазари са разнопосочни през последните седмици, водени от признаците за смекчаване на инфлацията и надеждите, че Федералният резерв ще намали темпа на повишенията на лихвите и в крайна сметка ще ги спре.
Американските индекси регистрираха солидни печалби миналата седмица, като S&P 500 добави 2,5%, Nasdaq Composite скочи с 4,3%, а Dow industrials се покачи с 1,8%, припомня WSJ.
В S&P 500 48 от 50-те най-зле представили се акции миналата година се покачват от началото на 2023 г., отбелязвайки среден ръст от 17% през януари, според пазарните данни на Dow Jones. За сравнение, 30 от миналогодишните 50 най-добре представили се акции на S&P 500 са нагоре, отчитайки среден ръст от по-малко от 1%.
Инвеститорите се подготвят за още една важна седмица на корпоративни отчети, като днес резултатите си трябва да обявят Spotify и Snap, а в следващите дни - Meta Platforms, Amazon, Alphabet и Apple.
„Пазарът имаше няколко силни седмици, но предпазливостта се промъква с наближаването на срещата на Фед“, казва Сима Шах, главен глобален стратег в Principal Asset Management. Според него председателят на Фед Джером Пауъл отново ще заяви, че не е готов да разхлаби агресивната политика спрямо лихвените нива, пише WSJ.
От 11-те сектора в S&P 500, 10 отчетоха спад в началото на търговската седмица. Най-много изостават секторите енергетика, информационни технологии и комуникационни услуги. Само тези на потребителските стоки завършиха на зелено, отбелязва още WSJ.
Очакванията са Фед да повиши лихвените проценти с четвърт процентен пункт, когато двудневната среща на банкерите приключи в сряда, което би било спад в увеличението за втора поредна среща, припомня медията. Банкерите вероятно ще обсъдят колко далеч трябва да стигне укротяването на инфлацията, преди да спрат повишаването на лихвените проценти.
Междувременно някои инвеститори продължават да се притесняват, че устойчивостта на високите лихвени нива могат да въвлекат икономиката в рецесия.
Пазарите смятат, че "мрачният период на 2022 г. вероятно вече отминава", казва Стюарт Кац, главен инвестиционен директор в Robertson Stephens.
Според него оптимизмът е преждевременен, позовавайки се на разминаването между очакванията на инвеститорите относно посоката на лихвените проценти и намеренията обявени от Фед за лихвената им политика
Акциите на няколко големи автомобилни производители паднаха в понеделник, след като Ford Motor обяви, че ще намали цените и ще увеличи производството на своя електрически кросоувър Mustang Mach-E. Акциите на Ford се понижиха с 38 цента, или 2,9%, до 12,89 долара. Акциите на Tesla паднаха с 11,24 долара, или 6,3%, до 166,66 долара, което е най-лошото представяне в S&P 500. Намаления на цените на някои от моделите на Tesla този месец предизвикаха негативна реакция от страна на клиенти, платили хиляди долари повече за своите електрически автомобили само седмици по-рано.
Ford последва Tesla и сваля цените на електрическия Mustang Mach-EЦеновите намаления на Mach-E на Ford варират от 1,2% до 8,8%, в зависимост от конфигурацията
Акциите на GE Healthcare Technologies се повишиха с $1,42, или 2%, стигайки до $71,50, ставайки едни от петте най-добри представили се в S&P 500, след като компанията отчете първото си тримесечие като самостоятелна публично търгувана компания.
Доходността на референтните 10-годишни държавни облигации се покачи до 3,550% от 3,517% в петък. (Доходността и цените на облигациите се движат в противоположни посоки, припомня WSJ).
Отчетената висока инфлация в Испания помрачи перспективите за намаляване на лихвените нива в еврозоната, допълва изданието. Европейската централна банка и Централната банка на Англия се очаква да повишат лихвените проценти тази седмица, като решенията трябва да бъдат взети в четвъртък. Инфлацията в Европа все още не показва устойчивия спад, наблюдаван в САЩ.
Bank of England готви десетото поред покачване на лихвитеФинансовите пазари очакват увеличение от 0,5 пр.п. на основния лихвен процент до 4%, което е най-високото ниво от финансовата криза през 2008 г.
Заради испанските данни водещите фондови пазари в Европа закриха предимно с понижения първата си търговска сесия за седмицата. По-високата инфлация от очакваната през януари в Испания допринесе за безпокойството на пазарите, докато инвеститорите се подготвят за нови повишения на лихвените проценти от страна на големите централни банки, предаде Reuters.
Лондонският FTSE 100 се покачи с 19,72 пункта или 0,25 на сто до 7784,87 пункта.
Във Франкфурт DAX изтри 23,95 пункта или 0,16 на сто до 15 126,08 пункта.
Парижкият CAC 40 спадна с 15,2 пункта или 0,21 на сто до 7082,01 пункта.
Общоевропейският Stoxx 600 намаля с 0,17 на сто до 454,4 пункта, като технологичните акции загубиха най-много от стойността си.
Азиатските индекси се представят смесено, тъй като пазарите в континентален Китай и Тайван отвориха отново след дълга почивка заради празниците покрай Лунната Нова година. Движенията варират от загуба от 2,7% за индекса Hang Seng в Хонконг до ръст от 3,8% за индекса Taiex в Тайван.
На стоковите пазари Brent падна с 1,76 долара за барел, или 2%, до 84,90 долара.