Пазарите са на "острието на бръснача" преди решението на Фед за лихвите
Федералният резерв е на път да увеличи отново лихвените проценти с четвърт процентен пункт на срещата си тази седмица, по време на която банкерите би трябвало да обсъдят дали това ще бъде достатъчно, за да започнат укротяването на най-бързия цикъл на повишаване на лихвените проценти от 40 години насам.
Това е и най-важният въпрос, който вълнува инвеститорите: дали Фед впоследствие ще покаже готовност да изчака с по-нататъшно повишаване на лихвите, за да оцени щетите от едногодишната си кампания за борба с инфлацията.
Централната банка на САЩ се бори с инфлацията, като забавя икономиката чрез по-високи лихвени проценти, което води до по-строги финансови условия, като по-високи разходи по кредитите, по-ниски цени на акциите и по-силен долар, които ограничават търсенето.
Ако Фед направи пауза, може би инвеститорите ще се върнат към акциите и облигациите, като и двата актива могат да се повишат през следващите шест месеца, коментира Брайън Джейкъбсън, старши инвестиционен стратег в Annex Wealth, цитиран от MarketWatch.
Не всички обаче са съгласни: според ветерана от Уолстрийт Дейвид Розенберг историята показва, че такава промяна в политиката на Фед не гарантира рали при акциите.
Пауза в повишаването на лихвите може да не подейства освежаващо на акциитеТенденцията акциите да се покачват след пика на лихвите може и да не се повтори заради колебливия ръст на печалбите и високите оценки на компаниите
През последната седмица инвеститорите видяха нови признаци на упорита инфлация, въпреки че икономиката на САЩ нараства със слаб годишен темп от 1,1% през първото тримесечие на 2023 г.
Всичко това се случва в момент, в който трейдърите очакват Фед да обяви десето поредно увеличение на лихвите в сряда, което ще тласне лихвения процент над 5% до най-високото му ниво от почти 17 години.
„Не виждам защо бихме продължили да вървим нагоре, нагоре, нагоре и в един момент да кажем „Опа!“, след което да слизаме, надолу, надолу много бързо“, каза президентът на Федералния резерв на Филаделфия Патрик Харкър в презентация на 11 април. Той добави, че отдавна е очаквал Фед да повиши лихвите до малко над 5%, припомня изказването му WSJ.
Повишаването на лихвите от страна на Фед, започнало през март миналата година, предизвика срив на пазарите през 2022 г., който удари както акциите, така и облигациите, изпращайки S&P 500 в мечи пазар, от който индексът все още не е излязъл. Въпреки това през тази година, вероятно защото последиците, наблюдавани досега в банковия сектор и икономиката на САЩ, бяха част от проектираното от Фед забавяне, инвеститорите решиха да гледат една стъпка напред.
Както S&P 500, така и Dow Jones Industrial Average и Nasdaq Composite остават на по-високи нива за годината до момента.
Основните борсови индекси в САЩ завършиха месеца на зеленоИ трите водещи индекса в САЩ се повишиха
Това, което все още притеснява много инвеститори и трейдъри, е скоростта, с която централните банкери направиха тези почти 5 процентни пункта повишения, предизвиквайки опасения за редица скрити негативни ефекти.
Песимистичните сценарии включват възможността икономиката на САЩ да изпадне в период на стагфлация – по-бавен растеж, съчетан с висока
инфлация. Или стръмен спад на икономиката, придружен от повече съкращения на работни места в момент, когато стресът в банковия сектор може да се разпространи, а има и опасения от потенциален фалит, ако Конгресът не е в състояние да повиши тавана на дълга от 31,4 трилиона долара.
MarketWatch цитира анализатори от Jefferies Group, които смятат, че икономическият растеж в САЩ ще се забави значително през второто тримесечие, преди да се свие през втората половина на годината.
А Брайън Джейкъбсън от Annex Wealth казва още: "Това е доста неподходящ момент Фед да предприеме ново увеличение - имаме опасения за рецесия, упорита инфлация, банкова криза, която се разгръща пред очите ни, и политическа дисфункция, която пречи на Конгреса да повиши тавана на дълга."
Близо сме до острието на бръснача, казва още Джейкъбсън, добавяйки, че може да избегнем най-лошото, но е възможно да видим и негативно развитие при всеки един от тези фактори.
Междувременно вероятно ще има "голяма волатилност на пазарите, независимо дали при цените на акциите или кредитните спредове", добавя Джейкъбсън.
Китай и Фед карат инвеститорите да се люшкат между петрола и златотоКога точно Фед ще спре да повишава лихвите е големият въпрос за двете ключови суровини
Финансовите пазари са в позиция на изчакване преди решението на Фед. Американските акции завършиха с повишения в петък, като Dow Jones Industrial Average записа най-добрия си месечен ръст от януари насам. Цените на петрола също се повишиха. Междувременно златото завърши месеца с малко покачване, а доходността на съкровищните бонове завърши на по-ниски нива за деня и за седмицата.
Данните от петък показаха, че инфлацията, базирана на предпочитания от Фед ценови измерител, едва се е повишила през март. Въпреки това индексът за инфлацията, който изключва цените на храните и енергията, остава упорит. Тези данни дойдоха ден, след като докладът за БВП за първото тримесечие разкри, че икономиката се забавя, но така широко прогнозираната рецесия в САЩ не е започнала. Потребителите все още изглеждат достатъчно спокойни, за да продължат да харчат.
Освен това, въпреки че много икономисти са фокусирани върху потенциална рецесия, по-голямото безпокойство за Фед продължава да бъде икономика, която расте твърде бързо, каза Рей Фарис, главен икономист в Credit Suisse, цитиран от WSJ, според когото членовете на Фед "не биха имали нищо против някаква истинска икономическа слабост“.
Рецесията може да почака – светлата страна на доклада за БВП на САЩПотребителските разходи са нараснали с 3,7% годишен темп през последното тримесечие, което е по-високо от ръста от 1% за четвъртото тримесечие на 2022 г.
"Предстоящата среща на Фед е важна, защото ако банкерите повишат лихвите с 25 базисни пункта и не сигнализират за пауза, пазарите няма да харесат това", коментира Грег Фаранело от AmeriVet Securities, цитиран от MarketWatch. "Мисля, че тe трябва да обявят последното увеличение и да спрат, за да оценят политиката си“, коментира Фаранело.
"Реалната икономика се държи доста добре, въпреки че има някои признаци, че нещата се пропукват и разпадат при регионалните банки", добавя Фаранело. "Въпросът е дали няма повече минни полета, които ще излязат на повърхността занапред."
Продажбата на First Republic Bank на JPMorgan, обявена в понеделник, е последното напомняне за това как банковият стрес замъглява икономическите перспективи, коментира The Wall Street Journal. Членовете на Фед вероятно ще следят как инвеститорите реагират на тази сделка преди решението в сряда, точно както направиха преди повишаването на лихвените проценти преди шест седмици, когато швейцарските власти сляха инвестиционните банки UBS и Credit Suisse.
Ерик Розенгрен, президент на Фед в Бостън от 2007 г. до 2021 г., каза миналата седмица, че ако все още е в централната банка, би гласувал против вдигането на лихвите на настоящата среща. Според него сътресенията при банките ще бъдат по-вредни за икономиката, отколкото повечето членове на Фед смятат, каза той на събитие, организирано от Harvard Business School, припомня WSJ.
First Republic Bank е продадена на JPMorganТова е третата голяма финансова институция, която фалира в САЩ в рамките на два месеца
Според Фаранело от AmeriVet Securities не е лоша идея инвеститорите да останат извън пазара, „паркирани в кеш“, докато не получат по-ясен отговор на въпроса дали Фед е склонен да направи пауза.
Въпреки че за много инвеститори най-правилният начин на действие от страна на Фед е да спре с повишаването на лихвите още в сряда, това е малко вероятно. За търговците на пазара на фючърси на федералните фондове вероятността за още едно увеличение с четвърт процентен е 89%.
Изявлението на Фед е в сряда 21:00 българско време, а пресконференцията на председателя Джером Пауъл ще започне в 21:30 ч.