Обрат за Сирия: Асад се завръща в Арабската лига след 12 години изолация
Сирийският президент Башар Асад пристигна в Саудитска Арабия, за да участва в Арабската среща на върха, съобщи Reuters.
Очаква се на високопоставения форум той да разговаря с лидери, които години наред го отбягваха, допълва агенцията.
Това е сериозна промяна в политиката, на която се противопоставят САЩ и други западни сили. Изолиран от повечето арабски държави след потушаването на протестите срещу управлението му през 2011 г. и последвалата гражданска война, в която загинаха 350 000 души, повторното приемане на Асад в блока може би е знак, че леденият период приключва.
При пристигането си в Джеда – града домакин, Асад беше посрещнат от заместник-управителя на Мека принц Бадр бин Султан и генералния секретар на Арабската лига Ахмед Абул Гейт.
След това Асад, придружен от делегация с други сирийски официални лица, беше съпроводен до приемната зала на кралския терминал, където проведе кратък разговор с принц Бадр и Абул Гейт.
По стените на залата бяха окачени гигантски портрети на основателя на Саудитска Арабия крал Абдулазиз, крал Салман и престолонаследника Мохамед бин Салман, отбелязва Reuters.
САЩ остават в точката на замръзване
Преди началото на събитието САЩ отново се обявиха против нормализирането на отношенията с Дамаск.
"Не смятаме, че на Сирия трябва да бъде позволено да влезе отново в Арабската лига", заяви пред репортери във Вашингтон заместник-говорителят на Държавния департамент на САЩ Ведант Пател, като добави, че санкциите не трябва да бъдат отменяни.
"Що се отнася до нормализирането, ние не подкрепяме нормализирането на отношенията с режима на Асад и не подкрепяме нашите партньори да правят това."
Но Пател добави, че "имаме редица общи цели", като например връщането у дома на Остин Тайс, бивш американски морски пехотинец и журналист, който беше отвлечен в Сирия през 2012 г.
Миналата седмица двупартийна група американски законодатели представи законопроект, чиято цел е да забрани признаването на Асад от САЩ за президент на Сирия и да увеличи възможностите на Вашингтон да налага санкции, допълва Reuters.
Присъствието на Асад на срещата на върха в Саудитска Арабия бележи забележителен обрат в съдбата на сирийския лидер, когото тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп нарече "животно" заради използването на химически оръжия през 2018 г. - обвинение, което той постоянно отричаше, припомня агенцията.
След началото на войната Асад рядко напускаше Сирия, като посети единствено Иран и Русия до 2022 г., когато осъществи визита в Обединените арабски емирства - първото му пътуване до арабска страна от 2011 г. насам.
"Безплатна награда за един военнопрестъпник"
Обширни територии в Сирия обаче остават извън неговия контрол.
Турските сили са разположени в голяма част от северозападната част на страната, която все още е в ръцете на бунтовниците, докато водените от кюрдите групи контролират източната и североизточната част, включително петролните полета на Сирия, с подкрепата на разположените там американски сили.
Салем ал-Меслит, ключова фигура в сирийската политическа опозиция срещу Асад, написа в Twitter, че присъствието му на срещата на Арабската лига е "безплатна награда за един военнопрестъпник".
Завръщането на Асад в арабското общество е част от по-широка тенденция в Близкия изток, където противниците предприемат стъпки за възстановяване на връзките, обтегнати от години на конфликти и съперничество.
В продължение на години Саудитска Арабия, Катар и други страни подкрепяха бунтовниците срещу Асад. Но сирийската армия, подкрепяна от Русия и Иран, си върна контрола над по-голямата част от страната.
Макар че арабските страни демонстрират приемственост към Асад, те все още настояват той да ограничи процъфтяващата търговия с наркотици в Сирия и да позволи на бежанците от войната да се завърнат, отбелязва Reuters.
Деликатната позиция на Катар
Саудитска Арабия използва влиянието си върху членовете на Арабската лига, за да ги накара да върнат Сирия, коментира Джорджо Кафиеро, главен изпълнителен директор на Gulf State Analytics.
"Катар не искаше да играе никаква обструктивна роля, която би рискувала да разгневи ръководството в Рияд и други арабски столици", допълва той.
Според анализатори, промяната в позицията на Доха по отношение на Сирия е знак, че тя може би намалява някога амбициозната си регионална външна политика, за да избегне предизвикването на гнева на най-мощните си съседи. Катар постепенно възстанови връзките си със Саудитска Арабия, Египет, Обединените арабски емирства и Бахрейн.
В началото на 2021 г. те се споразумяха да прекратят продължилия 3,5 години бойкот, наложен заради обвинения, че Доха подкрепя тероризма, въпреки че Катар отрича обвиненията.
Благодарение на богатството си от природен газ страната играе ключова роля в световните икономика и геополитика. Тя приема американски войски, финансира влиятелната новинарска мрежа "Ал Джазира" и посредничи в конфликти.
Миналогодишното Световно първенство по футбол се разглеждаше като демонстрация на мека дипломация, допълва още Reuters.
Катар заявява, че външната й политика е "твърдо независима" и се стреми "да постигне консенсус в Персийския залив и в по-широкия арабски регион чрез конструктивен диалог, който не компрометира външната ни политика", коментира катарски дипломат.
"По тази причина Катар реши да не блокира повторното приемане на Сирия в Арабската лига, но не е нормализирал отношенията си със сирийския режим", каза служителят.
Когато през 2013 г. Катар разреши създаването на посолство на опозицията, Доха беше главният архитект на нарастващия арабски консенсус, който изолира Асад и увеличи подкрепата за неговите противници.
Доха и Вашингтон работиха заедно, за да се опитат да организират международно усилие срещу Асад и да разработят алтернатива, обяснява Джошуа Ландис, експерт по Сирия и директор на Центъра за близкоизточни изследвания в Университета на Оклахома.
Катар окачестви Сирийската национална коалиция като правителство в изгнание, като им предостави мястото на Сирия в Арабската лига и откри мисия в Доха в близост до други посолства.
Няколко държави от Персийския залив, сред които Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, започнаха да подкрепят бунтовнически групи, борещи се за свалянето на Асад от власт.
"Катар предположи, че гражданската война ще доведе до свалянето на династията на Асад, което не се случи", казва Мехран Камрава, професор по правителствени науки в университета "Джорджтаун" в Катар.
Асад си възвърна контрола над голяма част от Сирия с помощта на Иран и Русия, но стотици хиляди хора загинаха във войната, милиони избягаха от страната, а Сирия остава разпокъсана, а икономиката ѝ е в руини.
Тъй като сирийското антиасадовско движение загуби позиции, "Саудитска Арабия и ОАЕ промениха най-драстично политиката си, но Катар не го направи", допълва Камрава.
Колко ще издържи арабският консенсус
Първоначално Катар се противопостави на усилията на Саудитска Арабия тази пролет да събере подкрепа за повторното приемане на Сирия в Арабската лига след отстраняването ѝ през 2011 г.
Три седмици по-късно обаче Катар се съгласи с решението на Лигата да приеме Сирия. Министерството на външните работи заяви, че не иска да бъде пречка за арабския консенсус.
Анализаторите обаче се питат колко дълго Доха може да поддържа тази позиция. Катар "прекрасно разбира, че е загубил, но иска да бъде последната страна, която ще нормализира отношенията си със Сирия", допълват анализатори на отношенията в Персийския залив.