Руското правителство вдига забраната за износ на дизелово гориво, доставяно до морските пристанища по тръбопроводи.

С решението отпадат голяма част от ограниченията, въведени миналия месец, съобщава CNBC.

От Кремъл заявиха официално, че "правителството е отменило ограниченията за износ на дизелово гориво, доставяно до морските пристанища по тръбопроводи, при условие че производителят доставя поне 50% от произведеното дизелово гориво на вътрешния пазар".

Дизеловото гориво заема най-голямата част от износа на петролни продукти в Русия - около 35 млн. тона през миналата година, от които почти три четвърти са доставени по тръбопроводи.

През 2022 г. Русия е изнесла и 4,8 млн. тона бензин, допълва Reuters.

Наложената по-рано безсрочна забрана за износ на дизелово гориво и бензин за повечето държави предизвика шокови вълни в цените на световните пазари и принуди някои купувачи да търсят алтернативни източници на горива. Въпреки отпадането на забраната за дизел сега, ограниченията за износ на бензин остават в сила, допълва CNBC.

До какво може да доведе забраната за износа на горива от Русия? През последните месеци страната се опитва да се справи с недостига на дизелово гориво и бензин

Руското правителство днес реши още да повиши експортното мито за прекупвачите на горива, които не ги произвеждат, от 20 000 рубли на 50 000 рубли (495,63 долара) на тон и възстанови изцяло субсидиите или амортизационните плащания за петролните рафинерии от 1 октомври.

"Правителството потушава опитите на прекупвачите да закупят предварително гориво с цел последващ износ след отпадането на настоящите ограничения. Това също така им пречи да изнасят гориво под прикритието на други продукти", се казва още в съобщението на Кремъл.

Припомняме, че на 21 септември Русия временно забрани износа на бензин и дизелово гориво за всички бивши съветски републики, с изключение на четири, в отговор на вътрешния недостиг.

Четири дни по-късно някои от ограниченията все пак бяха облекчени, след като беше разрешен износът на гориво за бункероване на някои кораби и на дизелово гориво с високо съдържание на сяра.

Нови санкции срещу руския петролен износ, нови въпросителни за пазара Новите ограничения, предупреждават някои пазарни наблюдатели, може да свият глобалното предлагане

В отговор на ограниченията, търговци коментираха пред Reuters, че пазарът на горива в Русия, която е един от най-големите производители на петрол в света, е бил засегнат от комбинация от фактори, включително поддръжка на петролните рафинерии, затруднения в железопътния транспорт и слабата рубла, която стимулира износа на горива.

След въвеждането на забраната цените на едро на дизеловото гориво на местната борса спаднаха с 21%, а цените на бензина - с 10%. Това все още не се е отразило в същия мащаб на спад на цените на дребно, въпреки че руският вицепремиер Александър Новак заяви, че забраната е започнала да дава положителни резултати.


В четвъртък Федералната антимонополна служба (ФАС) съобщи, че е изпратила указания до петролните компании, с които им нарежда да намалят цените на петролните продукти.

Забрана на Русия за износ на горива може да влоши глобалния недостигВ четвъртък Русия временно забрани износа на бензин и дизел за всички страни, с изключение на 4 бивши съветски републики

През последните месеци Русия се опитва да се справи с недостига на дизелово гориво и бензин, като се насочва към ограничаване на износа, за да предотврати назряващата криза, която може да се окаже неудобна за Кремъл на фона на задаващите се президентски избори.

След като Европейският съюз забрани вноса на руски горива заради действията на Москва в Украйна, Русия пренасочи износа на дизелово гориво и други горива за Европа към Бразилия, Турция, няколко страни от Северна и Западна Африка и държавите от Персийския залив в Близкия изток. Държавите от Персийския залив, които имат свои собствени големи рафинерии, реекспортират горивата.

На този фон, Русия продължава да се бори с недостига и високите цени на горивата, които особено силно засегнаха земеделските производители по време на сезона на прибиране на реколтата, отбелязва Reuters.