Сладкият живот на DINK: Двойките без деца, които харчат за каквото си искат
През последните години Елизабет Джонсън и нейният съпруг са запалени любители на пътешествията.
Двамата са карали лодка във Флорида, ходили са на поход в швейцарските Алпи, гмуркали са се на Хаваите, изследвали са водопади в Орегон и са разгледали Канада. Имали са близки срещи с лосове в Аляска, морски крави в Доминикана и овце в ирландската провинция.
"Освен това, всеки месец работим като доброволци в местна хранителна банка, ходим на стендъп комедии и редовно посещаваме концерти", разказва Елизабет пред BusinessInsider.
Нито тя, нито съпругът ѝ са от богати семейства и никога не са очаквали, че ще водят такъв разточителен живот.
Нещо повече – мъжът в двойката се сблъсква с "много мрачни перспективи" за кариерата си, когато завършва колеж през 2008 г. в разгара на Голямата рецесия.
Но сега, 16 години по-късно, семейството се радва на щедър съвместен доход от около 300 000 долара. Заедно с упоритата им работа и умело инвестиране, това до голяма степен е причина за начина им на живот.
Има обаче и друг важен фактор. Семейство Джонсън са от групата на т.нар. DINK (double/dual income no kids) – работеща двойка с два постоянни дохода и без деца по собствен избор.
През последните години разходите за отглеждане на дете в САЩ нарастват неимоверно и може да достигат до 26 000 долара годишно. Ето защо с отшумяването на стигмата около избора да нямаш деца, все повече американци виждат в това ключ към новата мечта за финансова стабилност, свобода на избора и комфортно пенсиониране.
Трендът DINK започва да оформя амбициозна класа от млади двойки, съжителстващи без наследници и готови да изживеят мечтите си.
Профилът на Елизабет в Tinder я насочва по пътя към DINK. Още от млада тя никога не е изпитвала желание да има деца, но е искала да запази отворено съзнанието си за това. С течение на годините, дори когато вижда, че връстниците ѝ стават родители, убежденията ѝ просто не се променят и напълно се затвърждават. Затова, когато си създава профил за запознанства, включва в него условие, че не желае деца.
"Просто исках да отсея тези, с които не съм съвместима", казва тя. Това проработва. Джонсън си спомня, че на втората или третата им среща тя и сегашният ѝ съпруг са обсъдили темата, за да се уверят, че са на едно мнение. Двойката се жени през 2022 г. и решението им да живеят като DINK е едно от най-правилните, допълва Елизабет.
"Това прави живота ми по-смислен", казва тя за избора да живее без деца. "Чувствам, че мога да дам повече в работата си. Имам повече време да се виждам с близките и със семейството си."
Освен емоционалната стойност, която Елизабет приписва на статуса си, той създава измерими в долари ползи. Съпругът ѝ е служител в банковия сектор и експерт по електронни таблици, затова двойката следи финансите си "фанатично".
Част от този маниакален фокус е проследяването на нетната им стойност.
Последната равносметка? Около 1,1 млн. долара - комбинация от собствения капитал, който са успели да натрупат и пенсионните им сметки.
Като ерготерапевт, който работи с възрастни хора, Елизабет вижда "един от най-големите недостатъци на това да си DINK, че липсата на деца означава и липса на подкрепа от някого, когато остарееш". Така че освен да се наслаждава на пътуванията сега, за двойката е важно да разполага с "финансови ресурси, които да ни позволят да живеем безопасно, когато остареем".
За родителите децата са житейски актив с безценна стойност, но тези, които са решили да се откажат от това, печелят сериозно финансово предимство.
iPad хлапета ужасяват родителите от поколението Z Терминът
Всъщност данните за нетната стойност на имуществото от последното проучване на Федералния резерв за финансите на потребителите показват, че никога не е имало по-добър момент за това да си DINK.
Средната нетна стойност на бездетните двойки от 399 000 долара през 2022 г. е най-високата от всички семейни структури, изследвани в проучването и е с почти 150 000 долара по-висока от тази на двойките с деца.
Медианата на нетната стойност на DINKs също е с повече от 100 000 долара по-висока от тази през 2019 г., а разликата между двойките без деца и двойките с деца само расте, тъй като цените на предметите и услугите, от които родителите се нуждаят най-много, като например грижите за децата и храната, са скочили.
Ейми Блекстоун, автор на книгата "Childfree by Choice" (Без деца по избор), казва, че финансовата разлика между двойките без деца и родителите не се дължи единствено на избора им. В много случаи става дума и за известна пристрастност. "Именно хората, които вече имат по-високи доходи, по-високо образование и като цяло са по-привилегировани, се отказват от родителството", казва тя.
Въпреки това, DINKs като семейството на Елизабет казват, че отказът от деца е един от начините за постигане на възходяща икономическа мобилност, която за много родители е по-трудно постижима.
Двойките без деца разполагат с по-голям свободен паричен поток, който може да бъде инвестиран в недвижими имоти или акции. И макар че фискалните стимули на пандемията оставиха почти всички с повече пари в брой, DINK излизар победители в състезанието за бързо забогатяване.
След няколко години спестяване Елизабет и съпругът ѝ се освободили от студентските си дългове и твърдят, че са във финансова позиция да започнат да планират ранно пенсиониране през 50-те.
"Моето семейство е от средната класа, а на съпруга ми от по-ниска. Преживяват от заплата до заплата, а той започва първата си работа едва на 11-години като става разносвач на вестници. Чувстваме се големи късметлии за сегашната си икономическа стабилност", признава Елизабет.
Разбира се, не всички DINK имат шестцифрени доходи и инвестират в недвижими имоти.
В страната се наблюдава устойчив спад на хората, които сключват брак, след пика през 2013 г.
Алекс Килингсуърт е 25-годишен предприемач, който развива бизнес със създаване на съдържание, а съпругата му е студентка. Тя печели 14 000 долара годишно като научен асистент, а бизнесът му им носи общо 84 000 долара през 2023 г. Това, че нямат деца, им е позволило да инвестират в неговия стартъп и в нейното висше образование, като и двете неща според тях ще се изплатят.
"Аз "инвестирам" в работата, която върша", казва Алекс. "По същия начин и за съпругата ми, почти целият й доход отива за научни изследвания, така че реалната ни заплата е доста по-ниска."
Ако имат деца, плащането на сметките може да се окаже по-трудно. Вместо това се глезят с марково уиски, увеличават пенсионния си фонд и се радват на свободата да прекарат Деня на благодарността в Аляска, да посетят семейството си в Тексас или да отидат на представления на Бродуей в Ню Йорк.
Финансовите предимства на това да си DINK някога са имали своята цена.
През 1974 г. учителката Марсия Друт-Дейвис е уволнена и получава смъртни заплахи, след като обсъжда избора си да няма деца в тв предаването "60 минути".
Когато в друго училище я помолили да изнесе реч за решението си, разгневени родители с плакати, наричащи я "сестрата на дявола", се струпват пред входа, а учителят, който произнася заключителни думи след речта, я напада пред аудиторията.
В книгата си от 2013 г. "Изповедите на една жена без деца" Друт-Дейвис си спомня, че той казва: "Как ще се чувствате, когато остареете и останете сама, без никой да се грижи за вас? Как ще се чувствате без внуче, което да ви дарява със сладки целувки? Вие сте тъжен пример за жена".
В продължение на десетилетия социалната стигма, свързана с избора да нямаш деца, е жестока, но Блекстоун казва, че забелязва голяма промяна, откакто започва проучвания за книгата си през 2008 г. "Бих казала, че милениалите и поколението Z са тези, които наистина свършиха тежката работа по отношение на откриването на този разговор" смята тя.
Това не означава, че Поколението Х не е допринесло за дискусията, но опитът на по-младите с финансовата криза от 2008 г., ускорената климатична криза и размирната политика са направили избора да се откажат от деца по-приемлив за по-широка група.
В статия на Nature от 2022 г. изследователите Закари П. Нийл и Дженифър Уотлинг Нийл установяват, че почти половината от изследваните от тях възрастни са родители, а 22% са без деца по свой избор. Останалите са амбивалентни, нерешителни, неспособни да имат деца или са планирали да ги имат.
При преброяването на населението в САЩ през 2020 г. 87 милиона американци са били на възраст между 20 и 46 години. Ако приложите изводите от проучването на Нийл, това означава, че приблизително 19 милиона възрастни от милениалите и поколението Z в детеродна възраст са без деца по свой избор.
През лятото на 2022 г. проучване на Harris Poll, проведено сред 1054 пълнолетни американци, установява, че 20% от всички пълнолетни и 27% от милениалите са съгласни, че "хората трябва да спрат да раждат деца заради вредата, която причиняват", по-специално вредата за околната среда, животните и дори за други хора. По подобен начин около една трета от всички възрастни - и над 40% от милениалите са съгласни, че "хората трябва да спрат да раждат деца, защото качеството на живот на децата им ще бъде лошо".
Социалните медии също играят важна роля.
Хората без деца разполагат с все повече платформи, за да се свързват помежду си и да споделят за начина си на живот без деца – продължителни пътувания, безупречни домове и разглезени домашни любимци.
Стигмата срещу DINK със сигурност остава, но както казва Блекстоун, това, което се е случило с Друт-Дейвис, не би се случило днес.
"Получавала съм случайни имейли, в които ми пишат, че съм нещастна и ще умра сама или че съм права, че така или иначе не трябва да имам деца", казва тя. "Но нищо подобно на това, което Марсия получава през 70-те години на миналия век".
"От време на време се срещаме с чужди деца, но след това с радост ги връщаме на родителите им", споделя в заключение Елизабет.