В сряда президентът Владимир Путин предупреди отново Запада, че Русия е технически готова за ядрена война и че ако САЩ изпратят войски в Украйна, това ще се счита за значителна ескалация на конфликта.

Путин говори само дни преди изборите на 15-17 март, които със сигурност ще му осигурят още шест години на власт, заявявайки, че сценарият за ядрена война не е "прибързан", но не вижда необходимост от използване на ядрени оръжия в Украйна.

"От военно-техническа гледна точка ние, разбира се, сме готови", заяви 71-годишният Путин пред телевизия "Россия-1" и информационна агенция РИА в отговор на въпрос дали страната наистина е готова за ядрена война, добавяйки, че „САЩ разбират, че ако разположат американски войски на руска територия - или в Украйна - Русия ще третира този ход като интервенция“.

"В САЩ има достатъчно специалисти в областта на руско-американските отношения и в областта на стратегическата сдържаност", каза Путин, който взема крайните решения в най-голямата ядрена сила в света. "Не мисля, че тук някой бърза към ядрената конфронтация, но сме готови за това".

Ядреното предупреждение на Путин идва успоредно с поредното предложение за преговори за Украйна като част от новото разграничаване на европейската сигурност след Студената война. САЩ твърдят, че Путин не е готов за сериозни преговори за Украйна.

Войната предизвика най-дълбоката криза в отношенията на Русия със Запада след Кубинската ракетна криза през 1962 г. Путин няколко пъти предупреди, че Западът рискува да провокира ядрена война, ако изпрати войски да се бият в Украйна, припомня Reuters.

През февруари 2022 г. Путин изпрати десетки хиляди войници в Украйна, предизвиквайки пълномащабна война след осемгодишен конфликт в Източна Украйна между украинските сили, от една страна, и проруските украинци и руските пълномощници, от друга.

Ядрена война?

В годината на изборите в САЩ Западът се бори с въпроса как да подкрепи Киев срещу Русия, която сега контролира почти една пета от украинската територия и се превъоръжава много по-бързо, отколкото Украйна с негова помощ.

Киев е категоричен, че се защитава от завоевателна война в имперски стил, целяща да заличи националната му идентичност, а Русия - че контролираните от нея области в Украйна вече са руски.

Путин отправи серия от публични ядрени предупреждения към САЩ, целящи да възпрат по-голямо участие на западните държави в Украйна - ход, който според Кремъл би означавал нова световна война.

Вашингтон твърди, че не е забелязал съществени промени в ядрената позиция на Русия, но публичните предупреждения на Путин, които се разминават с изключителната предпазливост на съветското ръководство по отношение на подобни забележки, тревожат все повече Вашингтон.

Сега Путин повтори, че употребата на ядрено оръжие е разписана в доктрината на Кремъл, в която са посочени условията, при които той би използвал тази опция: в широк смисъл като отговор на нападение с използване на ядрени или други оръжия за масово унищожение или при използване на конвенционални оръжия срещу Русия, "когато самото съществуване на държавата е поставено под заплаха".

"Оръжията съществуват, за да бъдат използвани", каза Путин. "Имаме свои собствени принципи."

В събота CNN съобщи, че администрацията на американския президент Джо Байдън през 2022 г. е била специално загрижена, че Русия може да използва тактическо ядрено оръжие в Украйна.

Путин обаче контрира, че това никога не е стояло на дневен ред.

Разговори?

Путин заяви, че Русия е готова за сериозни разговори по въпроса за Украйна.

"Русия е готова за преговори за Украйна, но те трябва да се основават на реалността - а не на пристрастия след употреба на психотропни вещества", каза Путин.

Миналия месец Reuters съобщи, че предложението на Путин за прекратяване на огъня в Украйна с цел замразяване на войната е било отхвърлено от САЩ след контакти между посредници.

Директорът на Централното разузнавателно управление на САЩ Уилям Бърнс предупреди по-рано тази седмица, че ако Западът не окаже подходяща подкрепа на Украйна, Киев ще загуби още територии в полза на Русия, което ще окуражи и китайския президент Си Дзинпин.

Бърнс, бивш посланик на САЩ в Русия, посочи пред сенатската комисия по разузнаването, че е в интерес на САЩ да подкрепят Украйна, за да ѝ позволят да заеме по-силна позиция преди преговорите.

Путин пък е категоричен, че не се доверява на никого и Русия ще се нуждае от писмени гаранции за сигурност в случай на споразумение.

"Не се доверявам на никого. Трябват ни гаранции и то разписани. Те трябва да бъдат такива, че да ни удовлетворят", акцентира руският президент.