В четвъртък президентът Джо Байдън изложи аргументите за преизбирането си в пламенна реч "За състоянието на съюза", в която обвини Доналд Тръмп, че застрашава демокрацията, кланя се на Русия и проваля законопроект за справяне с имиграционните проблеми на САЩ.

В 68-минутното си обръщение към Конгреса демократът Байдън очерта острите контрасти със своя републикански съперник и предизвика поддръжниците на Тръмп в залата по време на речта, която беше гледана колкото заради самото представяне на 81-годишния президент, толкова и заради политическите му предложения.

Байдън обвини Тръмп, своя републикански конкурент на изборите на 5 ноември, че е погребал истината за нападението на 6 януари 2021 г. в Капитолия, че се е поклонил на руския президент Владимир Путин и е блокирал законопроект за затягане на ограниченията по границата на САЩ с Мексико.

По отношение на Близкия изток президентът на САЩ заяви, че е работил за незабавно прекратяване на огъня, което да продължи шест седмици, и предупреди Израел да не използва помощта за Газа като разменна монета.

По-голямата част от забележките му бяха насочени към Тръмп, въпреки че Байдън така и не го спомена поименно. Той започна, като обяви, че демокрацията е под заплаха у дома и в чужбина и разкритикува съперника си за това, че е поканил Путин да нахлуе в страните от НАТО, ако те не харчат повече за отбрана.

"Сега моят предшественик, бивш президент републиканец, казва на Путин: "Правете каквото искате", каза Байдън, цитиран от Reuters. "Смятам, че това е възмутително, опасно и неприемливо".

Байдън, който настояваше Конгресът да предостави допълнително финансиране на Украйна за войната ѝ с Русия, също така отправи послание към Путин, което гласеше: "Няма да се оттеглим".

Речта даде възможност на Байдън, който страда от нисък рейтинг, да говори директно пред милиони американски телевизионни зрители за визията си за още един четиригодишен мандат. Той използва възможността да направи контраст с Тръмп по отношение на правото на аборт и икономиката и отправи няколко закачки към републиканските законодатели в залата с нестандартни шеги, които изглежда имаха за цел да успокоят опасенията за неговата възраст и умствена острота, посочват анализаторите.

Байдън беше пряко предизвикан от представителката на републиканците Марджъри Тейлър Грийн, която се заяде с него по повод Лейкън Райли - жена, която наскоро беше убита, както се твърди, от имигрант, намиращ се незаконно в Съединените щати.

Байдън призна за Райли, а след това, позовавайки се на усилията за намаляване на насилието с огнестрелни оръжия, спомена за по-големия брой хора, убити при инциденти, които не са свързани с мигрантите в страната.

Байдън атакува Тръмп и консерваторите заради щурма на Капитолия

Байдън обвини Тръмп и републиканците, че се опитват да пренапишат историята за бунта в Капитолия на 6 януари 2021 г., реализиран от поддръжници на бившия президент, които се опитваха да отменят победата на Байдън през 2020 г.

"Моят предшественик и някои от вас тук се опитват да погребат истината за 6 януари. Аз няма да го направя", каза Байдън, което е сигнал, че ще наблегне на въпроса по време на кампанията си за преизбиране. "Не можеш да обичаш страната си само когато печелиш".

Той упрекна републиканците, че се опитват да отменят разпоредбите, предвидени в Закона за достъпното здравеопазване, известен още като "Обамакеър", и че увеличават дефицита. Едновременно с това той ги порица, че са взимали пари по силата на законодателството, на което са се противопоставили.

Байдън се сблъсква с недоволството на прогресивните среди в партията си относно подкрепата му за Израел във войната срещу Хамас, но настроението сред демократите в залата беше възторжено. Те посрещнаха Байдън с викове и аплодисменти, което го накара да се пошегува, че трябва да си тръгне още преди да е започнал.

Междувременно Тръмп контрираше всяко изказване на Байдън с публикации в своята социална мрежа Truth.

"Той изглежда толкова ядосан, когато говори, което е черта на хората, които знаят, че ще загубят", написа Тръмп. "Гневът и виковете не са полезни за обединяването на страната ни!"

Проучванията на общественото мнение показват, че двамата кандидати са с близки резултати в надпреварата, но повечето американски гласоподаватели не са ентусиазирани за реванша, след като Байдън победи Тръмп преди четири години.

Тръмп, който е изправен пред множество криминални обвинения, докато се бори за преизбиране, заяви, че планира да накаже политическите си врагове и да депортира милиони мигранти, ако спечели втори мандат в Белия дом. Байдън пък наблегна на подкрепата си за правата на абортите и обеща да ги превърне в закон на страната, ако американците гласуват за достатъчно демократични законодатели, за да направи това.

Той поднови и заявката си да накара богатите американци и корпорации да плащат повече данъци, като представи предложения, включващи по-високи минимални налози за компаниите и американците с богатство над 100 млн. долара. Подобна данъчна реформа е малко вероятно да бъде приета, освен ако демократите не спечелят силно мнозинство в двете камари на Конгреса на вота през ноември, което не се предвижда.

Байдън предложи и нови мерки за намаляване на разходите за жилища, включително данъчно облекчение в размер на 10 000 долара за купувачите на първо жилище - признание, че потребителите са притеснени от високите лихвени проценти по ипотечните кредити - като същевременно се похвали с икономическия напредък на САЩ по време на мандата си.

Икономиката на САЩ се развива по-добре от тази на повечето страни с високи доходи, като броят на работните места и потребителските разходи продължават да нарастват. Но като цяло американците дават на Тръмп по-добри оценки в анкетите по икономически въпроси.

Пристанище в Газа

Байдън се опита да охлади гнева сред много демократи заради подкрепата си за израелската офанзива в Газа след атаките на Хамас на 7 октомври. Той обяви, че американските военни ще изградят пристанище на средиземноморското крайбрежие на Газа, за да може анклава да получава хуманитарна помощ по море.

"На ръководството на Израел казвам следното: Хуманитарната помощ не може да бъде второстепенно съображение или разменна монета. Защитата и спасяването на невинни животи трябва да бъдат приоритет", каза той.

Настоящият президент завърши речта си с препратка към възрастта си, като заяви, че по време на кариерата си е бил обвиняван едновременно, че е твърде млад и твърде стар.

"Независимо дали съм млад или стар, винаги съм знаел на какво държа", каза той и подчерта, че възрастта на Тръмп е близка до неговата.

Американската сенаторка Кейти Брит от Алабама, която представи официалния отговор на републиканците към Байдън, го нападна по отношение на имиграцията и икономиката.

"Истинското, неподправено състояние на нашия съюз започва и завършва с това: Нашите семейства страдат. Страната ни може да се справи по-добре", каза тя.