Новите антикризисни банкови мерки разочароваха еврокомисаря по финансова стабилност
"Банковият национализъм не е изчезнал - той се преоткрива", допълни тя, визирайки опитите на Брюксел да предложи единен набор от правила след хаоса, последвал финансовата криза от 2008 г.
Европейският комисар по финансовата стабилност Марейд Макгинес разкритикува държавите-членки на ЕС, че са се отказали от плановете да предотвратят спасяване на банките, засегнати от кризата, да бъде реализирано със средства на данъкоплатците.
Преработеният проект на законите за финансовите услуги, представен миналата седмица от Съвета на ЕС, който представлява правителствата, добавя ненужна сложност, заяви еврокомисарят по време на събитие, организирано от мозъчния тръст Bruegel.
"Измененията на Съвета няма да повишат финансовата стабилност, няма да изравнят условията на конкуренция, няма да подобрят защитата на вложителите и няма да намалят използването на парите на данъкоплатците", допълни тя относно законодателната редакция, изготвена от финансовите министри на 19 юни.
"Те правят рамката още по-сложна, отколкото е днес, и в някои отношения са стъпка назад", допълни тя, като нарече позицията на министрите "откровено казано, много разочароваща", съобщава Euronews.
"Банковият национализъм не е изчезнал - той се преоткрива", допълни тя, визирайки опитите на Брюксел да предложи единен набор от правила след хаоса, последвал финансовата криза от 2008 г.
През 2011 г. фалитът на кредитори като френско-белгийската Dexia накара министрите от различни държави да се обединят, за да предложат спешно публично финансиране и да избегнат икономически срив.
Впоследствие бяха въведени закони на ЕС, които гарантират, че банките трябва да плащат за собствения си фалит, което позволява те да бъдат оздравени от регулаторните органи, без да се разрушава финансовата система.
Актуализацията на правилата, предложена от Комисията през април 2023 г., имаше за цел да отстрани пропуските, които означаваха, че по-малките и средните банки все още получават публични средства, когато се сринат, както се случи с италианските Banca Popolare di Vicenza и Veneto Banca през 2017 г.
Сега това трябва да бъде одобрено от Съвета и законодателите от новия Европейски парламент - а текстът, договорен от членовете на ЕП точно преди изборите през юни, получи похвали от Макгинес.
Вариантът на Съвета, напротив, дава на националните органи повече правомощия по отношение на собствения Единен съвет за преструктуриране на ЕС и премахва разпоредбите, които биха позволили фалиращите банки да бъдат управлявани чрез инструменти, основани на икономически предимства, допълни еврокомисарят.
В изявление от 19 юни, Винсент Ван Петегем, белгийският министър на финансите, който председателстваше преговорите, заяви, че преработеният вариант на Съвета е "значителна стъпка към по-интегрирана и ефективна рамка за управление на кризи".
Споразумението "е важен успех за белгийското председателство по едно сложно и политически чувствително досие", допълни той, като посочи ползите за финансовата стабилност и защитата на вложителите.