Shell залага на газов бум с поредица от сделки
Новите проекти в ОAE и Тринидад и Тобаго придвижват Shell към целта да увеличи обема си на LNG с до 20 млн. метрични тона годишно до 2030
Shell наваксва обема на втечнения природен газ (LNG), който загуби след излизането си от Русия през 2022 г., с поредица от сделки, подкрепящи залога на главния изпълнителен директор Ваел Саван за нарастващото търсене на горивото. Освен това тази стратегия подчертава и намаляващия фокус на компанията върху възобновяемата енергия.
Новите проекти в Обединените арабски емирства и Тринидад и Тобаго и придобиването на голям търговски портфейл поставят Shell на половината път към постигането на целта да увеличи обема на втечнения природен газ с до 20 млн. метрични тона годишно (mtpa) между 2023 и 2030 г., според анализатори и изчисления на Reuters. Те също така позволяват на британската компания да възстанови доставките, загубени при изтеглянето ѝ от Русия след нахлуването в Украйна през 2022 г. Този ход доведе до загуба на 2,5 млн. тона годишно доставки от гигантския проект за втечнен природен газ "Сахалин" и до 5% спад в обемите на втечняване на Shell през 2023 г. в сравнение с предходната година.
Втечненият природен газ се превърна във водещо подразделение на Shell след придобиването на BG Group за 53 млрд. долара през 2016 г. Интегрираното газово подразделение осигурява почти половината от коригираната печалба на Shell от 28 млрд. долара през 2023 г., подпомогнато от много добрите резултати на търговския бизнес на компанията. Тя е най-големият търговец на втечнен природен газ в света.
От встъпването си в длъжност през януари 2023 г. Саван се стреми да повиши резултатите на Shell, като се оттегли от много вятърни, слънчеви и нисковъглеродни начинания, същевременно удвоявайки дела на природния газ. Изчисленията на компанията сочат, че пазарът на втечнен природен газ ще нарасне с около 50% до 2040 г. от около 400 млн. тона годишно през 2023 г., тъй като азиатските икономики се развиват, а газът, най-малко замърсяващото изкопаемо гориво, замества въглищата при производството на електроенергия.
Британската компания има за цел да увеличи обема на продажбите си на втечнен природен газ с 20-30% до края на десетилетието до 87 млн. тона годишно от 67 млн. тона през 2023 г.
В сряда Shell обяви, че е инвестирала в 10% дял в проекта Ruwais LNG на Abu Dhabi National Oil Company, който ще увеличи производството на завода повече от два пъти до 15 млн. тона годишно до 2028 г. Освен това тя ще закупи 1 млн. тона годишно от завода, който се очаква да струва около 5,5 млрд. долара, според японската Mitsui, също партньор на гиганта.
Shell също така е поела 10% от разходите за инженеринг и планиране, които предшестваха окончателното инвестиционно решение на Adnoc за съоръжението в Рувейс миналия месец.
Във вторник Shell заяви, че ще продължи разработването на своето находище на природен газ Manatee в шелфа на Тринидад с капацитет 2,7 трилиона кубични фута, което ще захранва недостатъчно използваното съоръжение за втечняване на газ в страната, разположено в Атлантическия океан, с капацитет 15 млн. тона годишно.
Миналия месец британският доставчик се съгласи да закупи сингапурската компания за втечнен природен газ Pavilion Energy от глобалната инвестиционна компания Temasek, което му даде достъп до нови газови пазари в Европа и Сингапур, както и до договори за доставка на 6,5 млн. тона годишно в целия свят.
Половината път
„Трите сделки ще доведат Shell до половината от пътя към целта за растеж“, казва Сол Кавоник, ръководител на отдела за енергийни проучвания в MST Financial. "Тези три сделки, в допълнение към проектите за втечнен природен газ, които вече са в процес на изпълнение, би трябвало да помогнат на компанията да постигне целта си за ръст на продажбите на втечнен природен газ до 2030 г., при условие че те могат да компенсират спада в други части на портфолиото".
В края на май Зоуи Южнович, директор "Интегриран газ и добив" в Shell, коментира пред Reuters, че около половината от ръста за 2030 г., приблизително 11 млн. тона годишно, ще дойде от проекти в процес на изграждане, като например огромното разширение на комплекса North Field в Катар, проекта LNG Canada, който се очаква да заработи през следващата година, и съоръженията NLNG в Нигерия.
Shell също така ще увеличи броя на действащите заводи за втечнен природен газ, като плаващия завод за втечнен природен газ Prelude край западното крайбрежие на Австралия и завода Atlantic в Тринидад и Тобаго. Компанията се стреми да поддържа съотношение 50-50 между собственото си производство на втечнен природен газ и обемите, които придобива от други производители.
„Неотдавнашните инвестиции са в съответствие със стратегията на Shell, която разглежда втечнения природен газ като критично гориво в енергийния преход", посочва и анализаторът на Accela Research Рохан Боуатер. "Shell използва втечнения природен газ като лост за декарбонизация, но той има ограничено въздействие върху целта ѝ да намали въглеродния интензитет на портфолиото си с 15-20% до 2030“.
Увеличаването на дела на газа в портфейла на Shell с 10% до 2030 г. ще доведе до 4% намаление на нетния въглероден интензитет. Същото увеличение на капацитета на възобновяемите енергийни източници би довело до спад от 14%.