Как се овладява тънкото изкуство да не правиш нищо
Концепцията за #SlowLiving печели все по-голяма популярност в социалните мрежи. А причината е проста – всички сме много уморени
Как ви звучи идеята да не правите нищо в продължение на една година?
Никаква работа, имейли, кариерно развитие, усилия, постижения или продуктивност. За някои подобна мисъл може да води до пристъп на безпокойство – особено, ако работата им е символ на статус, а печеленето на пари е постижение.
Но в наши дни една година на нищоправене звучи по-скоро като мечта, а не стремеж. Или още по-точно – като утопия.
На този фон, все повече милениали възприемат концепцията за #SlowLiving – хаштагът е използван над шест милиона пъти в Instagram (въпреки че публикуването е доста противопоказно на неговите принципи за внимателен и устойчив начин на живот с много по-малко време пред екрана).
Поколението Z пък е пионер в тихото напускане и "мързеливата работа", при която човек върши минимума , за да запази енергията си за по-значимите периоди от живота си, независимо дали става дума за хобита, взаимоотношения или грижа за себе си.
Хората от всички поколения се обединяват в желанието си да работят по-малко: в Обединеното кралство концепцията за четиридневна работна седмица вече набира сериозна популярност, пише BBC.
Ема Ганън познава добре тази концепция – тя е автор, водеща на подкаст и предприемач, която наскоро издаде книгата "Година на нищо", описвайки как си е взела цели 12 месеца почивка. Книгата беше бързо разпродадена и се оказа толкова популярна, че ще има втори тираж през ноември.
Първоначално това не е избор на начин на живот: Ганън е претърпяла толкова тежко прегаряне, че не е имала друг избор, освен да спре да работи.
Нейният разказ за годината на почивка и възстановяване сега е публикуван в два малки, приятни за четене тома от The Pound Project, в които се описва пътят ѝ обратно към здравето чрез леки дейности като водене на дневник, гледане на детска телевизия, наблюдение на птици и неизбежното плуване в студена вода (което съзнателно признава, че е клише, но въпреки това го обича).
След като е била привърженик на културата на момичетата-шефове през 2010-те, Ганън вече се отдръпва от нея с последната си книга "Митът за успеха: да се откажем от това да имаме всичко", в която изследва как непрестанният стремеж към успех рядко носи истинско щастие. Но именно преживяното пълно прегаряне я принуждава да се изправи пред важността на почивката.
Поглеждайки назад, имаше много червени флагове – чувствах се много объркана, имах пулсиращо главоболие, не можех да се съсредоточа върху нищо.
Но се справих с това, като си помислих: "Заета съм, трябва да продължа", спомня си тя. Изведнъж през 2022 г. тялото ѝ преминава в режим на принудително изключване.
Не можех да погледна телефона, не можех да гледам екрана, не можех да вървя по улицата, без да се чувствам крехка. Това беше усещането, че не можеш да си проправяш път през това повече – трябва да спреш.
Много хора с хронично прегаряне трябва да стигнат до този момент, преди да си вземат отпуск, защото в това общество сме научени да се мъчим на всяка цена, допълва Ема.
Ние имаме нужда да подремваме и да се разхождаме в парка. Да плуваме и да гледаме небето. Тези неща са наистина важни,
настоява тя е решена да пренесе уроците от прегарянето и възстановяването си в един по-бавен и по-просторен живот. "Нищо не струва здравето ти."
Книгата на Джени Одел "Как да не правим нищо: да се противопоставим на икономиката на вниманието" се превърна в сензация през 2019 г., свързвайки разстроените ни мозъци с това как жадните за печалби технологии и социални медии използват вниманието ни и ни разсейват. Тя се застъпва за пренастройване на съзнанието към естествения свят около нас и към вътрешната ни страна.
Одел също така е част от вълната писатели, които насърчават активната съпротива срещу безмилостното "целеустремено" очакване, че "в свят, в който стойността ни се определя от нашата продуктивност", всеки час и минута от времето ни трябва да бъдат оползотворени - ако не в работата, то в самоусъвършенстването.
Устояването на натиска за постоянно оптимизиране може да се намери и в изненадващо успокояващата книга на Оливър Бъркман "Четири хиляди седмици" от 2021 г., която ни напомня, че животът е кратък и никога няма да успеем да свършим всичко, което е в списъка със задачи.
Вместо да се стремим да бъдем все по-ефективни, той твърди, че трябва да се съсредоточим върху това, което наистина има значение, да се откажем от перфекционизма и завършеността, и да живеем пълноценно в настоящето.
Дори самата дума "почивка" се е превърнала в нещо като моден термин.
Публикуваната през 2022 г. книга Pause, Rest, Be на учителя по йога Октавия Рахим помага на читателите, които преминават през големи промени или периоди на несигурност, да забавят темпото и да се обърнат навътре.
Вместо да използва йога по пътя към стегнати коремни мускули, които могат да се видят в Instagram, тя набляга на това, което практиката казва за себепознанието, спокойствието и тишината.
"Изкуството на почивката" от Клаудия Хамънд също има практическа насоченост с 10-те най-релаксиращи дейности, установени в глобално проучване, както и аргументи за значението на съзнателното отпускане – независимо дали става дума за вземане на вана, четене на книга или прекарване на време сред природата. "Почивката не е лукс", пише Хамънд, а "необходимост".
Разбира се, някои издания просто се застъпват за бездействието като средство за постигане на целта: Книгата "Почивка" на Алекс Сооджунг-Ким Панг носи подзаглавието "Защо се постига повече, когато се работи по-малко", като поставя преумората като проблем на производителността, а не като екзистенциален проблем.
Но може би е забележително, че тя е публикувана през 2016 г., когато стойността на почивката все още трябваше да се изтъква в услуга на постигането на повече. Днес е по-вероятно да се застъпваме за почивката в полза на психичното здраве, духовното благополучие, чувството за баланс между работата и личния живот и дори просто за забавление.
Защо обаче настъпи такъв обрат - от културата на бързане и ръководене към тихото отказване, радикалната почивка и бавния живот? Причината е проста: всички сме уморени.
Поне това е теорията на Ема Ганън.
Всички сме много уморени. Борим се по някакъв начин да задържим всички топки във въздуха, докато жонглираме с тях. Имаме тяло и ум, за които трябва да се грижим, а не мисля, че го правим.
Технологиите са важен фактор: оказва се, че възможността да отговаряме на имейли денонощно не ни е направила по-ефективни, а просто ни е накарала да работим повече.
Всеприсъствието на социалните медии ни насърчава да документираме всеки сантиметър от живота си, да ги използваме за съдържание и непрекъснато да работим за укрепване на собствената си индивидуална марка.
Възходът на приложенията за проследяване превръща дейностите в свободното време, физическите упражнения и дори най-необходимите неща като хранене и сън в данни, които могат да бъдат сравнявани и подобрявани: можете да проследявате съня си, да записвате закуската си, да определяте времето за бягане, да записвате какъв филм сте гледали, да следите менструалния си цикъл.
За мнозина, които започнаха да се противопоставят на културата на безмилостния бизнес, пандемията промени правилата на играта.
Очевидно това беше ужасно време и съвсем не беше спокойно, но за значителен брой хора работата беше спряна или за първи път се извършваше от вкъщи. За някои командировките изчезнаха, както и обичайните разсейващи фактори. Много нямаха друг избор, освен да намалят темпото или да не правят нищо. А някои осъзнаха, че никога повече не искат да се върнат назад.
Възможно е това да е и смяна на поколенията.
Милениалите са наричани бърнаут поколение – и комбинацията от възпитание в упорита работа, за да успееш, и след това завършване с планина от дългове в един нестабилен свят след финансовата катастрофа, както е добре документирано, е сериозно предизвикателство.
Ганън обвинява родителите за този феномен на поколението:
Бейби бумърите са много консуматорски настроени, те статистически купуват най-много технологии, притежават най-много имоти, обичат вещите, парите и успеха като поколение – и децата им, милениалите, искат да ги впечатлят. Казвали са им: давай, постигай, бъди успешен, за да могат родителите ти да се гордеят с теб.
Хроничното прегаряне в основата си е резултат от живота в условията на глобален капитализъм - и решението да живеем с по-бавно темпо е реакция срещу придобивките, които капитализмът насърчава.
Ганън се надява, че сегашното движение от стремеж към увеличаване на статута и материалната собственост към повече време за почивка може да бъде здравословен знак за нашето общество.
Хората наистина започват да разбират, че ако имаш покрив над главата си и можеш да си плащаш сметките, какво друго ти трябва?
Разбира се, тук има една уловка: всеки, който пише как да прекарва по-малко време в работа и повече в почивка, изглежда е... достатъчно привилегирован.
Ганън е публикувала няколко бестселъра и е писала, че печели шестцифрени суми само от бюлетина си The Hyphen (който всъщност е поддържала през годината на "нищоправене").
Междувременно бавният начин на живот е прекалено фокусиран върху недостижимата естетика – в Instagram хаштагът по някаква причина води към безброй снимки на идилични селски къщи, чаровни момичета, които подреждат цветя, и много спално бельо в топли тонове.
Дали има риск да се превърне в друг вид лайфстайл имидж?
Много от лечебните дейности, за които пише Ганън, струват пари: уединение, рефлексотерапия, лайф коучинг, многобройни почивки. И така стигаме до въпроса:
Какво правиш, ако си прегорял, защото работиш на две места, само за да свържеш двата края, и не можеш да си вземеш отпуск?
Ганън бързо признава, че е имала късмет да може да спре да работи, но предполага, че това е промяна на съзнанието, както и че да си позволиш да си вземеш само ден или седмица почивка може да помогне.
Настоява да не забравяме старата поговорка, че най-добрите неща в живота са безплатни.
Спомня си един ден, в който се борила с прегарянето и единственото, което е успяла да направи, е да се разходи и да си купи букет нарциси за 1 паунд. Поставянето на веселите жълти цветя във ваза било достатъчно, за да преживее деня.
"Наистина не е важно къде отиваш или какво виждаш - просто направи нещо, което ще повдигне духа ти. Всички знаем, че това не струва пари."