Имане Халиф спечели олимпийското злато в бокса и отсече: Аз съм жена
На пресконференцията след победата бяха необходими едва две минути, за да се зададе неизбежният въпрос: Какво е посланието ѝ към хейтърите
Имане Хaлиф от Алжир официално стана най-добрата боксьорка на планетата, след като разгроми китайката Ян Лиу и спечели златен медал в категория до 66 кг на Летните олимпийски игри в Париж късно снощи.
Тя получи топло посрещане, когато излезе на ринга на стадион "Ролан Гарос" за четвъртата си схватка. Алжирски знамена се развяваха навсякъде около ринга, а публиката в изригна с бурни емоции, когато беше обявено, че Хaлиф печели златния медал с единодушно решение на съдиите, отбелязва CNN.
Тя изпълни характерния си победен танц на ринга и позира за фотографите, преди да бъде изведена на раменете на един от ликуващите ѝ треньори.
"Много съм щастливa. В продължение на 8 години това беше моята мечта и сега съм олимпийска шампионка", заяви развълнуваната боксьорка в пресконференцията след двубоя.
"Работих в продължение на 8 години, без сън, осем години умора и изтощение. Искам да благодаря на всички, които дойдоха да ме подкрепят. На всички хора от Алжир и на всички в моята база. Искам да благодаря на целия екип, на моя треньор. Много ви благодаря!", допълни тя.
Боксьорката обаче се превърна в обект на световното внимание преди да грабне златото, след като победи италианката Анджела Карини само за 46 секунди в предварителния мач на Игрите.
Още в първите 30 секунди на сблъсъка Карини получи удар в лицето и отиде в ъгъла, за да получи наставления от треньора си. Въпреки че продължи за кратко, тя едва успя да нанесе удар, преди да каже на щаба си, че "това не е честно", а след това да се откаже от мача "за собствена безопасност", като падна на колене и се разплака.
"Това можеше да бъде мачът на живота ми, но в този момент трябваше да запазя и живота си. Не ме беше страх, не се страхувам от ринга. Не се страхувам да поемам удари. Но този път всичко си има граници и аз сложих край на този мач, защото не бях в състояние да продължа", коментира тя пред BBC.
След като мачът беше прекратен, съдията вдигна ръката на Хaлиф във въздуха, докато видимо разярената Карини издърпа своята ръка от съдията и и си тръгна.
Битката предизвика атака от нападки и обиди в интернет, като трансфобски настроени коментатори нарекоха Халиф "мъж", тъй като тя се е провалила на т.нар. "тест за пол", проведен по-рано от Световната боксова федерация, която беше лишена от правото да провежда олимпийски състезания.
Директорът на движението "Sex Matters" Фиона Маканена заяви след скандала, че Международният олимпийски комитет трябва да се "засрами". "Крайно несправедливо е, че на върха на спортната си кариера италианската боксьорка Анджела Карини трябваше да се откаже от участие заради собствената си безопасност.", допълни тя.
Ето защо на пресконференцията след победата за златния медал, бяха необходими едва две минути, за да се зададе неизбежният въпрос: Какво е посланието ѝ към хейтърите? Халиф не пропусна да отговори, отбелязва DailyMail.
Аз съм напълно квалифицирана. Аз съм жена като всяка друга жена. Родена съм като жена, живяла съм като жена, състезавала съм се като жена - няма съмнение.
Въпреки радостта на поддръжниците ѝ обаче, победата на алжирската шампионка не остана и без критичи реакции. Тенис легендата Мартина Навратилова се нахвърли върху нея, като написа в X "срам за теб, МОК. Това е пародия", допълва британското издание.
Imane Khelif vs Yang Liu LIVE: Result as Algerian boxer wins Olympic gold amid gender row | The Independent- thanks for nothing IOC. Shame on you- this is a travesty. It’s not a gender row, BTW, it’s a SEX row. https://t.co/lSz9b7Lzs6
— Martina Navratilova (@Martina) August 9, 2024
Международният олимпийски комитет (МОК) пое боксовия спорт за Игрите през 2024 г., тъй като реши, че никоя международна федерация не е квалифицирана да го ръководи и многократно подчерта, че Халиф отговаря на критериите за участие в състезанията, припомня CNN.
Президентът на МОК Томас Бах беше попитан дали организацията дава приоритет на приобщаването пред безопасността, като позволява на Халиф да се състезава.
"Това не е толкова лесно, колкото някои в тази културна война искат да го представят", отговори Бах и допълни, че участието в категорията за жени по никакъв начин не е свързано с приобщаването.
На арабски език пред SNTV, партньор на Associated Press в спортните видеоклипове, Халиф призова хората "да спазват олимпийските принципи, съгласно Олимпийската харта, да се въздържат от тормоз над всички спортисти, защото това нещо има последици, огромни последици".
"То може да унищожи хората, може да убие мислите, духа и ума им", заяви тя и добави, че не е било лесно да преживее това, което е последвало след мача ѝ с Карини.
Говорителят на МОК Марк Адамс защити участието на Хелиф на Олимпийските игри в Париж през 2024 г. на пресконференция след двубоя с Карини, като заяви, че тя е "родена като жена, регистрирана е като жена, живяла е като жена, боксирала се е като жена, има женски паспорт".
Тогава МОК потвърди, че в мача "не се е борил мъж с жена" и че "от научна гледна точка по този въпрос има консенсус".
Халиф не е единствената боксьорка, която получава допълнително внимание заради присъствието си в Париж. Представителката на Тайван Лин Ю-Тинг също беше в центъра на вниманието след съмнения за нейната полова индентичност.
Днес Лин ще се боксира в двубой за златен медал при жените в категория 57 кг, допълва CNN.