IBM е поредният западен гигант, който напуска Китай
Технологичната война между двете най-големи икономически сили в света се засили, което прави все по-трудно за американските гиганти да правят бизнес с китайски партньори
Технологичната компания IBM съкращава над 1000 работни места в Китай на фона на геополитическото напрежение, заради което световни лидери преоценяват бъдещето си във втората по големина икономика в света.
Отношенията между САЩ и Китай се влошиха по отношение на технологии като изкуствения интелект и зелените технологии, отчасти заради опасения за националната сигурност. Някои компании тихомълком уволниха или преместиха персонала си, отбелязва CNN.
Китайската държавна финансова медия Yicai съобщи, че IBM закрива изцяло изследователските си операции в страната. Това включва лабораторията за развойна дейност, открита преди 25 години и лабораторията за китайски системи.
В изявление, изпратено до CNN във вторник, компанията отказа да коментира броя на съкратените работни места и дали ще запази изследователския си персонал в Китай.
„IBM адаптира операциите според нуждите си, за да обслужва най-добре нашите клиенти, и тези промени няма да повлияят на способността ни в региона на Голям Китай“, допълват от компанията.
Друга държавна медия, Jiemian, информира, че съкращенията, за които се съобщава, че са засегнали служители в Пекин, Шанхай и Далян, са обявени от Джак Хергенротър, изпълнителен директор по разработване на корпоративни системи.
Той е казал на служителите, че инфраструктурният бизнес на IBM в Китай е „в упадък“ и изследователската работа, която се извършва в страната, ще бъде прехвърлена в други лаборатории. The Wall Street Journal съобщи, че част от нея може да бъде поета от лаборатории на компанията в Индия.
IBM има дълга история в Китай, като за първи път е доставила машини на голяма болница в столицата Пекин през 1934 г. След повторното навлизане на пазара през 1984 г. и отварянето на Китай към света, страната се разглежда като приоритет с огромен потенциал.
Но през последните години този ентусиазъм намалява. Технологичната война между двете най-големи икономически сили в света се засили, което направи все по-трудно за американските гиганти да правят бизнес в Китай.
„Реалността е такава, че достъпът до пазара за Запада се стеснява, ако не и затваря в някои сектори в Китай поради опасения, свързани с националната сигурност“, заяви пред CNN Дейвид Хофман, старши съветник на Conference Board Asia.
Той допълни, че корпоративните ИТ, които се отнасят до сложни системи за управление на дейността, са една от тези области, защото големите държавни и свързани с държавата компании формират по-голямата част от пазара.
В изявлението си IBM допълва, че китайските компании, особено частните, се фокусират върху хибридни облачни технологии и технологии за AI, затова и стратегията на компанията е да отговори на тези възможности.
След като години наред Китай беше пазар на растеж, той вече не е обещаващото място, което някога беше за редица индустрии. В последния си годишен доклад IBM заяви, че приходите в страната са намалели с 19,6% миналата година.
Новината за IBM идва три месеца след като Microsoft потвърди, че е предложила да премести част от служителите си от Китай. По-рано държавните медии съобщиха, че компанията е направила предложението на поне 100 служители.
Подобно на IBM, Microsoft работи усилено, за да изгради добро име в Китай, припомня още CNN. Тя навлезе на пазара през 1992 г. и в продължение на десетилетия разчиташе на влиятелната си лаборатория, Microsoft Research Lab Asia, да й помогне да изгради влияние.
Софтуерът на компанията се използва от китайското правителство и компании, а Bing е единствената чуждестранна търсачка, която има влияние в Китай.
Но и тя се сблъсква с предизвикателства, тъй като геополитиката помрачава бизнес перспективите за американските компании, работещи в областта на изкуствения интелект и изследователската дейност при облачните системи в Китай.
Според Ан Стивънсън-Янг, съосновател и управляващ директор в J Capital Research, много американски компании са били убедени от „китайски стимули и бюрократични призиви“ да преместят изследванията си в страната преди десетилетия. „Това беше основна гордист на китайското правителство дълго време. Сега рисковете от политическа нестабилност и тези за интелектуалната собственост, обръщат тенденцията“, допълва експертът.