4 принципа, с които да сте финансово независими от млади
Въпреки че много хора искат финансова свобода, често действията им не съответстват на тази цел. Поведения като мигновено удовлетворение от покупка на стока и живот над възможностите могат да попречат на целта
Идеята за финансова свобода може да изглежда като далечна мечта – нещо, което малцина постигат поради щастлива случайност или след десетилетия упорита работа.
Шао Чун твърди обратното.
В продължение на осем години той е служител в Google. Живее под възможностите си и постоянно заделя до 50% от заплатата си за инвестиции. Това му позволява да изгради значителен портфейл на стойност 2 млн. долара, разказва CNBC.
„Всъщност, можете да постигнете финансова свобода, докато работите от девет до пет“, обяснява Чун.
Но когато е уволнен през февруари, той осъзнава, че вече не е необходимо да разчита на заплатата, за да се издържа.
Използвайки правилото за 4% като ориентир, пресмята, че може да живее удобно от инвестициите си, като тегли 4% от портфейла си през първата година и същата сума, коригирана с инфлацията, през всяка следваща година. Теоретично тази сума вероятно ще бъде достатъчно малка, за да може портфейлът му да го издържа поне 30 години.
„Когато сте финансово свободни, тогава можете да имате тази гъвкавост или пространство, за да правите онова, което искате“, допълва той.
Освен сумата, изтеглена от портфейла му, Чун печели и като преподавател на непълно работно време в Националния университет на Сингапур, създател на образователно съдържание за канала си в YouTube „9 to 5 Millionaire Mindset“ и чрез бизнес с кариерни напътствия.
Ето четирите основни принципа, които са му позволили да постигне финансова свобода на 38 години.
1. Признайте си, че крайната ви цел е да бъдете свободни
Първата стъпка, за да станете финансово свободни, е да се стремите към тази свобода целенасочено.
„Това, което някога ценяхме, е стабилността, но като се има предвид накъде върви икономиката в момента, тя вече не е предимство, което компаниите могат да ни осигурят. Сегашното поколение се чувства заклещено, сякаш трябва да се посвети на един определен път, но вашата цел е да бъдете свободни. Целта ви не е да бъдете лоялни.“, казва Чун.
„Хубавото на живота в момента е, че макар работата вече да не дава сигурност, имаме толков ресурси, които са достъпни и онлайн“, допълва той и обяснява, че интернет предоставя достъп до огромна безплатна информация как можем да изградим богатството си.
2. Работете активно за увеличаване на доходите си
И така, искаме да бъдем финансово свободни. Как да постигнем това?
„Трябва да намерите начини да увеличите активния си доход“, съветва Чун. Един от начините е да знаете кога да се откажете от работата, когато „не учите и не печелите“.
„Другият начин е да бъдете прекалено заети. Така че има хора, които работят на няколко места, имат странични занимания или дори работят на две дистанционни работни места. Това е един от начините, но прегарянето е голямо.“
Когато става въпрос за странични занимания, предлага да изберете нещо, което е „нископодвижно“ или нещо, което допълва вашите умения. В идеалния случай страничната работа ще носи пасивни доходи, така че да не се налага да разменяте времето си за пари, допълва той.
3. Съкратете разходите си
Управлението на разходите е също толкова важно, колкото и увеличаването на доходите, казва Чун.
„Ако искате свобода, трябва да сте дисциплинирани. Това е много популярна концепция, която се препоръчва от военноморските сили на САЩ: „Дисциплината е равна на свободата“.
Въпреки че много хора искат финансова свобода, често действията ни не съответстват на тази цел. Поведения като мигновено удовлетворение от покупка на стока и живот над възможностите могат да попречат на целта ни да бъдем свободни.
4. Спрете да разменяте време за пари
Тъй като инфлацията намалява стойността на парите с течение на времето, от решаващо значение е да се научим как да инвестираме правилно, така че да бъдем в крак с тенденциите на пазара.
„Последният стълб за постигане на финансова свобода е да не търгувате с време за пари. Тогава трябва да започнете да инвестирате“, съветва Чун.
Уважавайте „времевата стойност на парите“, казва той, посочвайки основното правило в икономиката, което гласи, че стойността на един долар днес струва повече от стойността на един долар в бъдеще поради лихвите, инфлацията и потенциала му за печалба.
От 1957 г. индексът S&P 500 осигурява средна възвръщаемост на инвестициите от 10,26% всяка година, според Investopedia. Ако през 2013 г. сте инвестирали 1000 долара в S&P 500, до април 2023 г. инвестицията ви ще се е утроила до около 3217 долара, според CNBC.
„Инвестирайте в дългосрочен, а не в краткосрочен план“, каза Чун, като съветва хората да избягват синдрома на „лъскавите неща“ и да се опитват да инвестират в кръга на своята компетентност или в това, което разбират. „Ако не можете да обясните една инвестиция на 6-годишно дете, значи тя не е за вас“, допълва той.