Google печели правна битка, ЕС отменя глоба от 1,7 млрд. долара за онлайн рекламите
Общият съд на ЕС заяви, че отхвърля санкцията за 2019 г., наложена от Европейската комисия
Google спечели съдебно оспорване на антитръстова глоба от 1,49 млрд. евро, наложена от Европейския съюз преди пет години и насочена срещу бизнеса му с онлайн реклама.
При завеждането на делото през 2019 г. Маргрете Вестагер, ръководител на блока по въпросите на конкуренцията, заяви, че гигантът в търсенето е налагал антиконкурентни ограничения на уебсайтове на трети страни в продължение на десетилетие между 2006 и 2016 г. Тя обоснова глобата в размер на 1,5 млрд. евро с аргумента, че отразява „сериозния и продължителен характер“ на нарушението.
Въпреки това Общият съд на ЕС заяви, че отхвърля санкцията за 2019 г., наложена от Европейската комисия, която е главният антитръстов орган на 27-членния блок.
Комисията, която вероятно ще обжалва, заяви, че е „взела под внимание“ решението и „внимателно ще проучи и обмисли възможните следващи стъпки“.
Регулаторните органи обвиниха Google, че е включил в договорите си клаузи, които забраняват на тези уебсайтове да пускат подобни реклами, продавани от конкурентите на компанията. При налагането на санкцията Комисията заяви, че поведението на Google е довело до това, че рекламодателите и собствениците на уебсайтове са имали по-малък избор и вероятно са били изправени пред по-високи цени, които ще бъдат прехвърлени на потребителите.
Общият съд обаче заяви, че комисията е „допуснала грешки“ при оценката на тези клаузи. Според него тя не е успяла да докаже, че договорите на Google са възпрепятствали иновациите, нанесли са вреда на потребителите или са помогнали на дружеството да запази и укрепи господстващото си положение на националните пазари за реклама в онлайн търсачките.
Делото е едно от трите, които ЕС води в съда срещу Google през последните няколко години и които възлизат на глоби в размер на около 8,25 млрд. евро. Критиците твърдят, че пазарът на онлайн рекламата вече е притиснат в ъгъла от технологичния гигант и че антитръстовите действия са били твърде бавни и неефективни.