ЕС ще отпусне 35 млрд. евро заем на Украйна от замразените активи на Русия (Обновена)
Урсула фон дер Лайен обяви план за милиарди, който да запълни дефицита в украинския държавен бюджет
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пристигна на официално посещение в Украйна, където обяви, че ЕС ще отпусне заем в размер на 35 млрд. евро в подкрепа на украинската икономика и армия.
Разкъсваната от войната страна се бори да устои на подновената руска офанзива, която нанесе сериозни щети на енергийните системи и направи териториален напредък на изток. Фон дер Лайен обеща „максимална гъвкавост“ при изразходването на парите.
Relentless Russian attacks mean Ukraine needs continued EU support.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) September 20, 2024
The @EU_Commission will provide a loan of up to 35 billion euros to Ukraine as part of the G7 pledge.
This is another major EU contribution to the Ukraine’s recovery.
„Русия продължава да се насочва към вашата гражданска енергийна инфраструктура по очевиден и порочен начин, за да се опита да потопи страната ви в тъмнина“, заяви председателят на Европейската комисия на пресконференция редом до президена Володимир Зеленски.
„Европейският съюз е тук, за да ви помогне в това предизвикателство да запазите осветлението, да стоплите хората си, тъй като зимата е съвсем близо, и да поддържате икономиката си, докато се борите за оцеляване.“, допълни тя, цитирана от Euronews.
Отпускането на заема представлява частта на ЕС от плана на стойност 50 млрд. долара (46 млрд. евро), който съюзниците от Г-7 обещаха на срещата си на върха през юни, като за обезпечение използват замразените активи на Русия.
Първоначалната идея беше ЕС и САЩ да допринесат с по 20 млрд. долара, а Канада, Обединеното кралство и Япония да отделят останалите средства.
Инициативата на Г-7 обаче затъна в технически разговори между представители на ЕС и САЩ, без да се вижда лесно решение.
Тъй като санкциите на ЕС върху активите трябва да се подновяват на всеки шест месеца с единодушие, Белият дом се опасява, че Унгария, най-приятелската на Русия държава-членка, може да наложи вето, да размрази парите и да предизвика провал на целия заем, оставяйки западните съюзници да платят сметката за изплащане на вноските с националните си бюджети.
Миналата седмица Комисията представи на държавите членки три варианта за осигуряване на дългосрочна предвидимост на санкциите, като периодите на подновяване варират от 36 месеца до пет години.
Няколко дни по-късно обаче Унгария даде да се разбере, че няма да придвижи напред схемата до президентските избори в САЩ на 5 ноември.
Липсата на консенсус затруднява Брюксел да даде на Вашингтон правните гаранции, от които той се нуждае. Поради финансовите рискове, свързани с операцията, Конгресът на САЩ ще трябва да одобри допълнително финансиране, което е малко вероятно да се случи.
С оглед на това, че ситуацията в Украйна става все по-тежка и се увеличават опасенията за хуманитарна криза през зимата, ЕК ускорява действията си и увеличава участието си до 35 млрд. евро в опит да разсее опасенията на Белия дом. Това означава, че останалите съюзници от Г-7 ще трябва да вложат само 10 млрд. евро, за да достигнат обявения през юни ангажимент от 45 млрд. евро (50 млрд. долара).
Преди посещението си в Киев Фон дер Лайен обяви пакет от помощи за Украйна в размер на 160 млн. евро, като 100 млн. евро ще бъдат осигурени от замразените активи на Русия за ремонт на електроцентрали и насърчаване на използването на възобновяеми енергийни източници, предлагащи капацитет от 2,5 гигавата.
„Осмото ми посещение в Киев идва в изключително важен момент. Отоплителният сезон започва след две седмици и непрестанните атаки на Русия срещу гражданската енергийна инфраструктура на Украйна целят да нанесат максимални щети. Дойдох тук, за да обсъдим подкрепата на Европа – от готовността за зимата до отбраната, присъединяването и напредъка по заемите на Г-7.“, написа в профила си в X Фон дер Лайен.
My 8th visit to Kyiv comes as the
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) September 20, 2024
heating season starts soon, and Russia keeps targeting energy infrastructure.
We will help Ukraine in its brave efforts.
I come here to discuss Europe’s support.
From winter preparedness to defence, to accession and progress on the G7 loans. pic.twitter.com/kxxWFA7eA0
От август насам Русия засили нападенията си в Украйна в отговор на изненадващата офанзива на украинските военни в района на Курск.
Дори преди новата вълна от нападения над две трети от предвоенните мощности за производство на електроенергия в страната са унищожени, повредени или окупирани, според Международната агенция по енергетика, допълва Euronews.