Telegram ще предоставя потребителски данни на властите
Коренната промяна в политиката идва след като главният изпълнителен директор Павел Дуров беше арестуван във Франция за това, че не е контролирал екстремистко съдържание в платформата
Приложението за съобщения Telegram ще предоставя IP адресите и телефонните номера на потребителите на властите, ако те имат валидни юридически искания.
Решението е сериозен обрат в политиката на компанията, която от години отказва да предоставя такава информация.
To идва след като главният изпълнителен директор и съосновател Павел Дуров беше арестуван във Франция за това, че не е успял да контролира разпространението на екстремистко съдържание, пише Euronews.
„Дадохме ясно да се разбере, че IP адресите и телефонните номера на тези, които нарушават нашите правила, могат да бъдат разкрити на съответните органи в отговор на валидни законови искания“, заяви Павел Дуров в публикация в Telegram до своите 13 милиона абонати.
Сега платформата изрично заяви на своя сайт:
„Ако Telegram получи валидно разпореждане от съответните съдебни органи, което потвърждава, че сте заподозрян по дело, свързано с престъпни дейности, които нарушават правилата за ползване на Telegram, ние ще извършим правен анализ на искането и може да разкрием вашия IP адрес и телефонен номер на съответните органи“.
Компанията заяви, че тези данни ще бъдат включени в нейните доклади за прозрачност. Telegram също така ще може да събира метаданни, като например IP адрес, използвани устройства и приложения, както и историята на промените на потребителския акаунт, за да се справи със спама, злоупотребите и други нарушения.
Стартирана през 2013 г. от Павел Дуров и брат му Николай, Telegram започна като приложение за съобщения, което даваше приоритет на скоростта, сигурността и начина да се избегне правителствена намеса.
То е на пазара като платформа, която не модерира много информация и не предоставя потребителски данни на държавите, въпреки че би могла, тъй като криптирането от край до край не е настройка по подразбиране. Това означава, че много потребители може да не знаят, че данните им се пазят, освен ако не изберат криптиране за всяко съобщение.
Подобни свободи обаче предизвикват опасения, че платформата може да се използва за незаконни дейности, включително трафик на наркотици, детска порнография и пране на пари.
Приложението се превърна в популярен инструмент за организиране на антиправителствени протести, като например в Иран или Беларус, както и в средство за комуникация във войната в Украйна.
По същия начин то е използвано от руските военни и пропагандни групи, както и от глобални екстремистки и престъпни организации.
Миналата седмица украинското правителство забрани използването на Telegram от държавни служители, военнослужещи и други кадри в отбраната и критичната инфраструктура, като се позова на съображения за национална сигурност.
През август анализатори заявиха пред Euronews, че репутацията на Telegram е на проект, който противоречи на сътрудничеството с държавите. Сега, когато променя политиката си, остава да видим дали нейните 800 милиона активни потребители ще продължат да са в платформата.