OpenAI обмисля пълно преструктуриране, трима водещи лидери напускат
Главният технологичен директор Мира Мурати и двама ръководители на изследователската дейност вече не са част от компанията
Управителният съвет на OpenAI обмисля пълно преструктуриране на компанията в предприятие със стопанска цел, твърди пред CNBC запознат източник, пожелал анонимност, тъй като разговорите са в ход.
Тази структура би била по-проста за инвеститорите и би улеснила служителите на OpenAI да реализират ликвидност, допълва той.
Новината идва, след като стана ясно, че главният технологичен директор Мира Мурати напуска компанията след шест години и половина.
Главният изпълнителен директор Сам Алтман по-късно обяви, че ръководителят на изследователската дейност Боб МакГрю и Барет Зоф, вицепрезидент на изследователската дейност, също напускат.
I shared the following note with the OpenAI team today. pic.twitter.com/nsZ4khI06P
— Mira Murati (@miramurati) September 25, 2024
Мурати написа в коментар до компанията, че се оттегля, „защото искам да си дам време и пространство за собствени проучвания“. Тя заяви, че ще се съсредоточи върху осигуряването на „плавен преход“.
„След дълъг размисъл взех трудното решение да напусна OpenAI“, допълни тя в пост в социалната мрежа X. „Никога няма идеално време да се оттеглиш от място, което цениш, но този момент е подходящ.“
МакГрю написа, че откакто се е присъединил към „малката организация с нестопанска цел“ през януари 2017 г., OpenAI „се е превърнала в най-важната компания за изследвания и внедряване в света“. Той заяви, че си взема почивка и Марк Чен ще ръководи изследователския екип.
В публикация в X Зоф нарече това „естествен момент за мен да проуча нови възможности извън OpenAI“. Той добави, че „екипът разполага с много талантливи лидери и се оставя в добри ръце“.
i just posted this note to openai:
— Sam Altman (@sama) September 26, 2024
Hi All–
Mira has been instrumental to OpenAI’s progress and growth the last 6.5 years; she has been a hugely significant factor in our development from an unknown research lab to an important company.
When Mira informed me this morning that…
Сам Алтман поясни, че решенията на МакГрю и Зоф са били независими от това на Мурати.
„Мира, Боб и Барет взеха тези решения независимо един от друг и приятелски, но моментът на решението на Мира беше такъв, че имаше смисъл сега да направим това наведнъж, за да можем да работим заедно за плавното предаване на следващото поколение лидери. Изключително съм благодарен на всички за приноса им.“, написа той.
Съоснователят Иля Суцкевер и бившият ръководител по безопасността Ян Лейке също вече не са част от компанията, която напуснаха през май. Съоснователят Джон Шулман заяви миналия месец, че напуска, за да се присъедини към конкурента Anthropic, припомня CNBC.
Мира Мурати стана добре известно име, когато бордът на компанията внезапно отстрани Сам Алтман през ноември миналата година и тя беше назначена за временен главен изпълнителен директор. Тогава в изявление на борда се казваше, че Алтман не е бил „последователно откровен в комуникацията си с борда“.
The Wall Street Journal и други медии тогава съобщиха, че Иля Суцкевер е насочил вниманието си да гарантира, че изкуственият интелект няма да навреди на хората, докато други, включително Сам Алтман, са били нетърпеливи да продължат с новата технология.
В така създалата се ситуация, почти всички служители на OpenAI подписаха отворено писмо, в което заявиха, че ще напуснат в отговор на действията на борда.
Няколко дни по-късно Сам Алтман се върна в компанията, а Мурати се върна на предишната си длъжност като главен технически директор. Членовете на Управителния съвет Хелън Тонер и Таша Макколи напуснаха, а Иля Суцкевер беше отстранен от борда, но остана като служител в компанията.
През юни Мира Мурати заяви пред аудиторията на конференцията WSJ Tech Live на The Wall Street Journal, че новите инструменти за изкуствен интелект вероятно ще доведат до изчезването на някои творчески професии.
„Някои творчески работни места може би ще изчезнат, но може би изобщо не е трябвало да ги има, ако съдържанието, което излиза от тях, не е качествено“, заяви тя и добави: „Наистина вярвам, че използването му като инструмент за образование и творчество ще разшири нашия интелект, креативност и въображение.“
Според запознати източници, OpenAI, която е подкрепена от Microsoft, в момента се стреми да получи финансиране, което би оценило компанията на над 150 млрд. долара. Thrive Capital ръководи кръга по набиране на средствата и планира да инвестира 1 млрд. долара, а Tiger Global също планира да се присъедини.
Съобщава се, че Microsoft, Nvidia и Apple също водят преговори за инвестиции.
OpenAI набра популярност след пускането на чатбота ChatGPT в края на 2022 г.
Оттогава тя е в режим на свръхразвитие, но едновременно с това е изпълнена с противоречия и напускания на ръководни кадри, като някои настоящи и бивши служители се опасяват, че се разраства твърде бързо, за да работи безопасно.