Не само ситуацията в Близкия изток разтърси Уолстрийт в първия ден на октомври
Стачка на докери също допринася за по-слабия старт на месеца
Основните американски борсови индекси затвориха с понижение във вторник, отстъпвайки от последните рекордни върхове. Технологичните акции се сринаха, докато цените на суровия петрол скочиха поради опасенията за ескалиране на напрежението в Близкия изток.
Предупреждението във вторник сутринта от Белия дом, че ракетен удар от Иран е неизбежен, изпрати акциите до сесионни дъна и предизвика бягството на инвеститорите към американски държавни облигации, злато и други активи, които обикновено се разглеждат като сигурни убежища.
Dow Jones Industrial Average падна с 0,4%, а S&P 500 и Nasdaq Composite се понижиха съответно с 0,9% и 1,5%.
Индексът на волатилността на Cboe VIX, често наричан "измерител на страха" на Уолстрийт, също скочи. Той все пак остава под дългосрочната си средна стойност от 20, като беше малко над 19 към края на сесията във вторник.
Тъй като атаката се материализира, фючърсите на суровия петрол скочиха с цели 5%, като ръстовете намаляха в късната следобедна търговия. Повече за ситуацията на петролния пазар – тук.
Въпреки че е напомняне, че един по-широк конфликт има потенциала да преобърне бичия пазар на акции, който набира скорост към последното тримесечие на 2024 г., ракетната атака на Иран срещу Израел не е единственият фактор, който разтърси Уолстрийт.
Тревогата е свързана и с началото на стачка на докери, която затвори пристанищата на източното крайбрежие на САЩ и Персийския залив и може да засегне икономиката на САЩ с до 4 милиарда долара на ден, според анализатори.
„Стачката създава несигурност по отношение на наличността на стоките и техните цени в близко бъдеще, като президентът на Международната асоциация на морските превозвачи Харолд Дагет дава драматични изявления относно щетите, които ще причини продължителното безпокойство“, коментира Хосе Торес, старши икономист в Interactive Brokers, цитиран от MarketWatch.
Все пак ескалацията в Близкия Изток, която би ограничила износа на ирански суров петрол или да предизвика по-широко ограничение на потоците на суров петрол от Близкия изток, остава основната заплаха, носеща потенциал за петролен шок, който може да наруши световната икономика и да предизвика широко разпространени пазарни сътресения.
Но ако оставим настрана скромните движения от вторник, инвеститорите все още не изглеждат готови да натиснат паник бутона.
„Въпреки че VIX се покачва, той остава под 20, за да се предположи, че пазарите – включително пазарът на суров петрол – все още не предвиждат тотален военен сценарий“, казва Куинси Кросби, главен глобален стратег в LPL Financial, цитиран от MarketWatch.
Събитията от вторник обаче подчертават, че рискът от по-широка война в Близкия изток остава основната заплаха за бичия пазар на акции, пише Ед Ярдени, президент на Yardeni Research, в бележка до клиенти.
„Както често сме отбелязвали в миналото, геополитически предизвиканите разпродажби обикновено са възможности за купуване“, добавя той.
Относно представянето на отделните акции на Уолстрийт от вторник, движението надолу водеха технологичните компании с голяма капитализация. Любимата на инвеститорите в AI Nvidia затвори с 3,7% надолу, а Apple падна с 2,9% на фона на опасенията за слабото търсене на iPhone 16. Microsoft и Amazon също загубиха позиции, докато Meta Platforms и Alphabet спечелиха по-малко от 1%.
VanEck Semiconductor ETF падна с 2,7%, тъй като акциите на Intel, Broadcom, Micron и други компании от сектора на чиповете паднаха рязко.
Акциите на компаниите за енергийни и петролни услуги нараснаха, като Marathon Oil, ConocoPhillips, Occidental Petroeum и Halliburton отбелязаха солиден ръст. Дружествата в сектора на отбраната, включително Northrop Grumman и Lockheed Martin, също спечелиха позиции на фона на нарастващото напрежение в Близкия изток.
Фючърсите на златото се повишиха с близо 1% до около 2690 долара за унция, доближавайки нов рекорден връх, докато биткойн падна до около 62 000 долара и се търгуваше близо до двуседмично дъно.