Световните акции се понижават към обяд в четвъртък, тъй като инвеститорите анализират развитието на ситуацията в Близкия изток.

Германският DAX загуби 0,7%, а CAC 40 в Париж отстъпи с 0,8%. В Лондон индексът FTSE 100 нарасна с 0,2% до 8 307,45 пункта. Фючърсите за S&P 500 и Dow Jones Industrial Average се понижиха с 0,4%.

Също така рано в четвъртък еврото спадна от 1,1047 долара до 1,1041 долара. Междувременно щатският долар поскъпна спрямо японската йена, тъй като политиците посочиха, че условията не са благоприятни за повишаване на лихвения процент.

Това помогна за повишаването на токийския индекс Nikkei 225. Той нарасна с 2%, докато доларът се търгуваше за 146,81 японски йени, спрямо 146,41 йени в края на сряда. По-слабата йена е предимство за големите производители за износ като Toyota и Sony.

Доларът се търгуваше около 142 йени, след като управляващите либерални демократи избраха Шигеру Ишиба за ръководител на партията и наследник на Фумио Кишида на поста министър-председател. Ишиба, който встъпи в длъжност във вторник, изрази подкрепа за повишаване на почти нулевия основен лихвен процент, който е около 0,25%. Това накара търговците да заложат, че йената ще поскъпне.

След среща между Ишиба и управителя на Японската централна банка Казуо Уеда обаче и двамата служители посочиха, че централната банка не смята по-нататъшното повишаване на лихвените проценти за подходящо за икономиката в момента. Това предизвика бурни продажби на йени.

Срещата между Ишиба и Уеда не се очакваше да донесе важни новини, но „когато Ишиба намекна, че нарастващите глобални рискове трябва да държат BOJ здраво стъпила на земята, йеновите бикове удариха изхода по-бързо, отколкото можеш да кажеш „sayonara“, казва пред Euronews Стивън Иннес от SPI Asset Management.

На други места в Азия хонконгският Hang Seng спадна с 1,5%, тъй като инвеститорите прибраха печалбите си, след като ден по-рано бенчмаркът се повиши с 6,2% под влияние на вълната от инвеститорски ентусиазъм, породен от съобщения за съживяване на забавящата се китайска икономика.

Тъй като Шанхай и другите пазари в Китай са затворени за седмичен отпуск, търговията се пренасочи към Хонконг. Пазарите в Южна Корея и Тайван също бяха затворени в четвъртък. Индийският индекс Sensex спадна с 2,1%.

Петрол

Цените на петрола отново се повишиха, докато светът очакваше да види как Израел ще отговори на ракетното нападение от Иран във вторник.

Американският бенчмарк суров петрол поскъпна с 56 цента до 70,64 долара за барел в електронната търговия на Нюйоркската стокова борса. Международният стандарт за суров петрол тип „Брент“ се повиши с 53 цента до 74,43 долара за барел.

Израел не е основен производител на петрол, но Иран е, и се опасява, че разширяването на войната може да засегне съседните държави, които също са неразделна част от потока на суровината.

Уолстрийт

В сряда бенчмарковете на Уолстрийт завършиха без съществени промени на фона на несигурността, свързана с конфликтите на изток.

Индексът S&P 500 нарасна с по-малко от 1 пункт, а промишленият индекс Dow Jones се повиши с 0,1%, като Nasdaq също добави 0,1%.

Доходността на съкровищните облигации се повиши, след като доклад на ADP Research посочи, че наемането на служители от американските работодатели извън правителството може да е било по-силно от очакваното през миналия месец. Това би могло да бъде добра прогноза за по-обширния доклад за пазара на труда в САЩ, който трябва да бъде публикуван в петък.

Преобладаващият въпрос, който виси над Уолстрийт, е дали пазарът на труда може да се задържи, след като Федералният резерв по-рано запази лихвените проценти. Тогава, Фед се опитваше да натисне достатъчно силно спирачките на икономиката, за да потисне високата инфлация.

Акциите са близо до рекордни стойности, до голяма степен поради убеждението, че икономиката на САЩ ще продължи да расте, след като Федералният резерв премина към намаляване на лихвените проценти. Централната банка понижи основния си лихвен процент миналия месец за първи път от повече от четири години и посочи, че през следващата година ще има още намаления.