Над 13 500 артисти, включително добре познати личности като композитора Макс Рихтер, писателя Казуо Ишигуро и актьорите Джулиан Мур и Кевин Бейкън, се присъединиха към подписка срещу използването на техните творчески продукти за обучение на AI инструменти.

Музиканти от емблематични групи като ABBA, The Cure и Radiohead също са сред участвалите в подписката, изразявайки своите опасения от използването на изкуствен интелект в музиката, съобщава CNBC.

В писмото, подкрепено от хиляди артисти, се обяснява колко опасни могат да бъдат AI системите, които генерират музика, изображения и текст, като се обучават от огромни колекции произведения, създадени от човек, често без разрешение от техните създатели.

Също така, в него се посочва, че тази практика застрашава творците да останат без работа в бъдеще.

„Неразрешеното използване на творчески произведения за обучение на генеративен AI е сериозна и нечестна заплаха за хората, на които принадлежат тези творби. Това не трябва да се допуска“, се казва в изявлението.

Известни имена като Бьорн Улвеус от ABBA, Робърт Смит от The Cure, Том Йорк от Radiohead, както и композиторите Джон Рътър и Макс Рихтер, са сред онези, които призовават за промяна на начина, по който се тренират генеративните AI инструменти.

След публикуването на писмото Джий Дейви, временен изпълнителен директор на Асоциацията на независимата музика, изрази подкрепа за инициативата.

„Говорейки за независимия музикален сектор на Обединеното кралство – бизнеси, които гордо си сътрудничат с артисти – ние подкрепяме изявлението на Fairly Trained“, каза Дейви.

Той подчерта колко е важно да има баланс между развитието на AI и защитата на авторските права.

„Трябва да е гарантирано, че AI е от полза за творчеството, без да подкопава авторските права на създателите. Това е от съществено значение, за да имат бъдеще онези, които създават, инвестират в и издават музика във всички жанрове и общности в Обединеното кралство.“

Това поредно изявление се основава на продължаващото напрежение между творческата индустрия и технологичните компании относно използването на тяхната работа за обучение на AI модели като ChatGPT.

Много артисти вече изразиха притеснение относно въздействието на AI върху областите, в които работят.

Например, Ник Кейв нарече писането на песни, генерирани от AI, като тези от ChatGPT, „подигравка с това какво означава да си човек“ и описа влиянието на AI върху музиката като „дълбоко обезпокояващо“.

По-рано тази година повече от 200 творци, включително Стиви Уондър, Били Айлиш, Ники Минаж и R.E.M., подписаха отворено писмо чрез Алианса за правата на артистите.

Писмото призова AI компаниите, разработчиците и дигиталните музикални платформи да спрат да използват AI по начини, които „нарушават и обезценяват правата на артистите“.

В писмото се признават потенциалните ползи от AI, ако се използва отговорно, като се посочва, че „AI обещава да подобри човешката креативност и да предостави нови изживявания за любителите на музиката.

Но някои платформи използват AI, за да саботират креативността и да навредят на артисти, автори на песни и притежатели на права“, а безотговорното използване застрашава неприкосновеността на личния живот, самоличността и наследството.

Затова се призовава за действия срещу злоупотребата с AI за кражба на гласове на артисти, нарушаване на правата на творците и дестабилизиране на музикалната индустрия.

Не всички музиканти обаче са против използването на AI в музиката.

Канадската изпълнителка на електронна музика Grimes подкрепя изкуствения интелект в музиката, и дори подкани феновете си да използват гласа ѝ в песни, генерирани от изкуствен интелект, предлагайки споделяне на хонорари за успешни парчета.

DJ David Guetta е друг защитник на AI инструментите в музиката, докато Nile Rodgers вижда разграничение: той се противопоставя на използването на AI за имитиране на гласовете на други артисти, нарича го „ужасяващо“, но подкрепя използването на AI като инструмент за творческо изразяване, казвайки, че може да помогне за създаването на "по-добра музика".