Необходимостта от дигитална преквалификация, която да подготви работната сила в България за революцията на изкуствения интелект е критичен въпрос, който ще оформи бъдещето на страната ни.

За изграждането на стабилен набор от професионалисти, образователните реформи и корпоративните програми за обучение, интегриращи AI и дигиталната грамотност в учебните програми, ще бъдат от съществено значение.

Това заяви във видео обръщение по време на форума Digital Trends 2024 Ева Майдел – един от водещите преговарящи европейски депутати по Закона за чиповете на ЕС и Закона за изкуствения интелект.

В престижното международно събитие участват технологични експерти и лидери от едни от най-големите компании и организации в света – Google, Amazon Web Services, Accenture, UEFA, FIFA, Bundesliga, Aston Villa, LiveScore, заедно с визионери и ръководители от българската технологична и финансова среда.

Организаторите на събитието Profit.bg и Sportal.bg са част от Ringier AG.

Ето и цялото изявление на Ева Майдел как според нея България може да не остане на опашката в глобалната технологична надпревара и колко е важно едновременно реформирането на образователната система и придобиването на нови умения и знания от вече квалифицираните специалисти, за да блестим на глобалната карта на ИТ инвестициите.

Дами и господа, скъпи приятели,

Благодаря ви за поканата за Digital Trends 2024. Огромно удоволствие е да се обърна към вас дори от разстояние!

Като много от вас, аз смятам себе си за дигитален ентусиаст. Днес искам да обърна внимание на критичен въпрос, който оформя бъдещето на страната ни.

Това е необходимостта от дигитална преквалификация, която да подготви работната сила в България за революцията на изкуствения интелект.

Бързият възход на AI, машинното обучение и автоматизацията трансформират индустриите по целия свят. Вярвам, че тези тенденции създават спешна нужда от преквалификация на ИТ сектора в България.

Ние сме известни със своите опитни ИТ професионалисти, но сега трябва да насочим фокуса си към допълнително обучение и подготовка, за да останем конкурентоспособни.

В областите, управлявани от AI, трябва да преминем от традиционното софтуерно инженерство към нововъзникващи роли в науката за данни, разработването на AI и киберсигурността.

За да преодолеем недостига на умения, трябва да насърчим тясното сътрудничество между правителството, академичните институции и бизнеса.

Смятам, че успехът на страната в глобалната технологична надпревара под една или друга форма зависи от това сътрудничество.

За изграждането на стабилен набор от професионалисти, образователните реформи и корпоративните програми за обучение, интегриращи AI и дигиталната грамотност в учебните програми, ще бъдат от съществено значение.

Считам, че бизнесът в България трябва да си партнира все повече с университетите, за да предлага специализирани курсове и сертификационни програми. Има редица финансирани от ЕС инициативи, които да насърчат тази трансформация, като същевременно гарантират, че работната ни сила е добре подготвена за бъдещето.

Освен това, за да остане конкурентоспособна в глобалния технологичен пейзаж, България трябва не само да преквалифицира своите специалисти, но и да създаде привлекателна среда за глобални таланти в областта на AI и технологиите.

Имаме нужда от стратегии за задържане на най-добрите таланти в България и позициониране на страната ни като предпочитана дестинация за технологични професионалисти, особено в областта на AI и машинното обучение.

AI и автоматизацията неизбежно ще повлияят на много индустрии, но също така ще дадат на България възможност да разшири своята ИТ индустрия и да стимулира икономиката си.

Въпреки че автоматизацията може да измести някои работни места, тя ще създаде нови възможности в развитието на AI, етиката в AI и индустрии, управлявани от AI, като здравеопазване, финансови технологии, логистика и много други.

Затова вярвам, че е важно нашите програми за преквалификация да бъдат предназначени да подготвят обществото за тези силно търсени работни места на утрешния ден.

Не на последно място, за да бъде конкурентоспособен в световен мащаб, българският ИТ сектор трябва да се иновира бързо, докато се придържа към стандартите на ЕС.

От решаващо значение е не само развитието на технически умения, но и задълбоченото разбиране на регулацията около AI.

В заключение, бих искала да подчертая, че наистина важно ние, като общество, да посрещнем с отворени обятия тези дигитални умения. Да насърчаваме сътрудничеството, да бъдем наистина готови да привличаме глобалния талант както академичните институции, бизнесът и разбира се, институциите.

Само тогава можем да бъдем наистина готови да можем да разбираме възможностите и предизвикателствата на AI и автоматизацията, и България ще може да си осигури мястото на водещ технологичен център в Европа.

Много благодаря за възможността да се обърна към вас днес!

Очаквам с нетърпение конкретните и надявам се, дълбоки и вдъхновяващи послания от Digital Trends 2024 – най-големият технологичен форум в България!