За Том Ханкс най-трудната възраст е на 35. Прав ли е?
Актьорът се чувства много по-добре на 68, защото децата са пораснали, покупателната му способност се е повишила, може да спортува редовно и да се храни здравословно
Холивудската супер звезда Том Ханкс е убеден, че най-трудният период в живота му е средата на 30-те години.
Това е „времето, когато метаболизмът спира, гравитацията започва да те събаря, костите ти се износват“, казва 68-годишният актьор в интервю за Entertainment Tonight по повод новия му филм Here, в който играе персонажи на различни възрасти.
Всъщност, Том Ханкс не е единственият, който намира възрастта в средата на 30-те за трудна, допълват експерти пред Fortune.
Хората около 35 години преживяват известен спад поради финансовите и семейните отговорности, които вече имат, както и заради това, че не са нито най-младото, нито най-възрастното поколение.
Много от тях си дават сметка как мечтите им се сблъскват с реалността. Финансовият натиск се засилва, а пенсионирането изглежда далеч, смята Дъглас Бонпарт, сертифициран финансов плановик и основател на Bone Fide Wealth.
„35-годишната възраст е уникално предизвикателство, тъй като често е преходен период, в който очакванията се срещат с реалността“, обяснява експертът, който специализира в областта на финансите за милениали, част от тази възрастова група.
„Това е времето, когато хората създават семейства, купуват жилище и други... Тоест, започва пълноценно порастване,“ казва Вики Салеми, кариерен експерт в Monster. „Важно е да останете позитивни, да имате план, да говорите с хора, да създавате контакти, за да се справите с тези промени и да продължите напред.“, допълва още тя.
Много служители в средата на 30-те могат да се чувстват като заклещени в един и същи коловоз.
Според проучване на Forbes, проведено сред над 1000 американски служители, милениалите са най-малко удовлетворени от работата си. Това не е чудно, като се има предвид, че много от тях са мениджъри на средно ниво, позиция, известна с това, че създава големи нива на стрес.
„На 35-годишна възраст много професионалисти балансират между кариерното развитие и нарастващите отговорности на работното място, като често се сблъскват с натиска да заемат лидерски позиции или да се насочат към дългосрочни кариерни цели“, добавя Дан Шоубъл, експерт по работните места и управляващ партньор в Workplace Intelligence.
Много от тях може да имат преломна точка, в която да осъзнаят, че искат да променят пътя си.
„Това е момент, в който може да почувстват натиск да напреднат още в кариерата си или да осъзнаят, че пътят, по който са поели, не съответства на дългосрочните им стремежи“, допълва Бонпарт.
Салеми е на същото мнение, като обяснява, че често това е моментът, в който хората са готови за промяна в кариерата - нещо вълнуващо, което обаче „може да се почувства като обезсърчително“.
Стивън Конърс, основател и президент на Conners Wealth Management в Скотсдейл, Аризона, смята обаче, че хората на тази възраст „са в разцвета на силите си“.
На около три десетилетия от традиционното пенсиониране те са в идеалното положение да спестяват повече и да допринасят за работата си. Призовавайки към оптимизъм тези, които имат младо семейство и виждат, че кариерата им се ускорява, той съветва:
„Наслаждавайте се на това време. До 40-ия ви рожден ден (или кризата на средната възраст) остават още пет години.“
„На тази възраст нямате почти никакво време за себе си и целият ви свят е изпълнен с грижи за всички останали, освен за вас. Това е изтощителен период, който кара мнозина да се чудят какъв е смисълът“, казва пред Fortune, Дженифър Мос, автор на „Отключване на щастието на работното място“, позовавайки се на проучване, в което се обяснява, че щастието е като U-образна крива, която спада в средната зряла възраст.
Том Ханкс от своя страна смята, че сега е „в по-добра форма“, като се позовава на порасналите си деца и увеличената си покупателна способност, както и на възможността да спортува редовно и да се храни по-здравословно.
Д-р Керулис, асоцииран професор по консултиране в Семейния институт в Северозападния университет, е съгласен, че именно тези практики са „ключът към подобренията във всяка възраст“.
Тя обаче добавя, че да си на 35 години, макар и да има грешки при израстването, може да е добър момент за размисъл.
„30-те години могат да бъдат много вълнуващ период, защото това е време да приемем себе си, да навлезем в собствения си начин на съществуване и да се научим как да се справяме с несгодите като зряла личност“, допълва професорът.