AllianceBernstein съди Швейцария заради дълга на Credit Suisse за 17 млрд. долара
Американският мениджър на активи ще е първият голям институционален инвеститор, който се присъединява към делото и се очаква да настоява за около 225 млн. долара обезщетение от Швейцария
Американският мениджър на активи AllianceBernstein се готви да съди Швейцария за 225 млн. долара заради решението за заличаване на 17 млрд. долара дълг, когато правителството на страната е организирало поглъщането на Credit Suisse от конкурентната UBS миналата година.
Според запознати с подробностите, групата, която управлява активи на стойност около 800 млрд. долара, ще бъде добавена следващия месец като ищец по дело, заведено от адвокатската кантора Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan от името на притежателите на облигации на Credit Suisse, съобщава Financial Times.
AllianceBernstein ще бъде първият голям институционален инвеститор, който ще се присъедини към делото и се очаква да настоява за сума от около 225 млн. долара от Швейцария, с което общата стойност на исканите досега обезщетения ще достигне 375 млн. долара.
Делото, което беше заведено за първи път в Южния окръг на Ню Йорк през юни, е свързано с противоречивото отписване на облигации AT1 на Credit Suisse, когато скандалният кредитор беше принуден да се слее с UBS през март миналата година, припомня FT.
От адвокатската кантора Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan твърдят, че сделката е сключена с посредничество на швейцарското правителство и представлява незаконно посегателство върху правото на собственост на инвеститорите.
Облигациите AT1 са форма на банков капитал, който се превръща в собствен или се отписва, когато кредиторът изпадне в затруднение.
Сделката с UBS Credit Suisse обаче наруши традиционната йерархия между банковите кредитори, като наложи загуби на притежателите на облигации, позволявайки на инвеститорите в собствен капитал да възстановят 3,3 млрд. долара.
Миналата седмица швейцарското правителство, което се представлява от адвокатската кантора Wachtell, Lipton, Rosen & Katz, подаде молба за отхвърляне на жалбата на Quinn Emanuel. В съдебните документи Швейцария твърди, че като чужда държава има право на суверенен имунитет и спорът трябва да се разгледа от швейцарски съд.
AllianceBernstein и Quinn Emanuel отказаха коментар. Адвокатите, представляващи Конфедерация Швейцария, също не отговориха на искането за коментар.
Financial Times вече съобщи, че адвокатите от Quinn Emanuel са избрали да заведат делото в САЩ, защото смятат, че има по-голям шанс да убедят съдията да се откаже от правото на суверенен имунитет на Швейцария.
Съдебните дела срещу суверенни държави за отчуждаване са рядкост, тъй като много държави имат реципрочни инвестиционни договори. Швейцария обаче не е страна по такива договори в много от държавите, в които пребивават инвеститорите на Credit Suisse AT1, най-вече в САЩ.
От кантората Quinn Emanuel имат история с водене на съдебни дела срещу национални държави. Миналата година компанията спечели дългогодишната битка на Обединеното кралство с Аржентина относно държавните облигации, които страната емитира като част от преструктурирането на дълга си след финансовата криза, допълва FT.
Решението на швейцарското правителство да въведе извънреден закон, който позволи на Finma, финансовия регулатор на страната, да отпише облигациите AT1 на Credit Suisse, доведе до съдебни искове за над 9 млрд. долара. Повечето от тях са насочени към Finma.
Швейцарската парламентарна комисия, която разследва фалита на Credit Suisse и ролята на правителството в поглъщането ѝ от конкурента UBS, се очаква да публикува заключенията си до края на годината.