UBS надмина очакванията за тримесечието с печалба от 1,4 млрд. долара
Швейцарската банка обърна курса към печалба през първото тримесечие на 2024 г. след две поредни на загуба, свързани с поглъщането на Credit Suisse
Швейцарският банков титан UBS отчете голяма печалба за третото тримесечие, след края на първата вълна от прехвърляне на клиенти на фалиралия местен конкурент Credit Suisse.
Нетната печалба, подлежаща на разпределение между акционерите, възлезе на 1,43 млрд. долара в сравнение със средната прогноза от 667,5 млн. долара, направена в анкета на LSEG сред анализаторите, съобщи CNBC.
Приходите възлизат на 12,33 млрд. долара, което е над очакванията на анализаторите за 11,78 млрд. долара.
Други акценти за третото тримесечие включват:
• Оперативна печалба преди облагане с данъци в размер на 1,93 млрд. долара, в сравнение със загуба от 184 млн. долара през същото тримесечие на миналата година.
• Възвръщаемостта на капитал достигна 7,3%, в сравнение с 5,9% през второто тримесечие.
• Съотношението на капитала CET 1, което е показател за платежоспособността на банката, е 14,3% или спад спрямо 14,9% през второто тримесечие.
Кредиторът заяви, че очаква да приключи планираната си програма за обратно изкупуване на акции на стойност 1 млрд. долара през четвъртото тримесечие и възнамерява да продължи обратното изкупуване през 2025 г.
Подразделението за инвестиционно банкиране на UBS е голямата „звезда“ на тримесечието, като нетните приходи нараснаха с 36% на годишна база, главно заради резултатите от дериватите върху акции, валутните курсове и приходите от лихвени проценти. Банката бележи ръст и в глобалното банкиране.
В същото време Global Wealth Management отбелязва спад от 6% на годишна база в резултат на по-ниските маржове по депозити и по-слабите приходи от кредити, вследствие на по-ниските средни обеми.
През първото тримесечие на 2024 г. UBS се върна към печалба след две тримесечни загуби, свързани с поглъщането на изпадналата в затруднение Credit Suisse – интензивен, вече приключил процес, съпътстван от предупрежденията на ОИСР за „новите рискове и предизвикателства“, които се поставят пред по-широката швейцарска икономика, и опасенията на правителството относно капиталовите изисквания. UBS обаче твърди, че не е „твърде голяма, за да фалира“.
Обединението подтикна UBS да намали разходите си, като банковият гигант заяви в съобщението си за приходите за второто тримесечие, че очаква да приключи 2024 г. с кумулативни брутни икономии от сделката с Credit Suisse в размер на 7 млрд. долара, при цел от 13 млрд. долара до 2026 г. Цифрите се сравняват с базовия сценарий за 2022 г.
Пред UBS все още стоят тежките задачи да интегрира своята ИТ система с Credit Suisse, както и да мигрира клиентите, като последният преход ще отнеме около 18 месеца, съобщи Reuters по-рано този месец.
Банката съобщи, че през октомври е приключила миграцията на клиентските сметки на Global Wealth Management в Люксембург и Хонконг към платформите на UBS и възнамерява да прехвърли клиентските сметки на Global Wealth Management в Сингапур и Япония до края на годината.
Година и половина след поглъщането на Credit Suisse, сега главният изпълнителен директор Серджо Ермоти е длъжен да определи траекторията на банката в условията на геополитическа нестабилност, спад на лихвените проценти и натиск да не изостава от двуцифрения ръст на печалбите на американските си конкуренти като Goldman Sachs и Morgan Stanley.
В национален план UBS работи в рамките на икономика, определяна от силен швейцарски франк и спадаща годишна инфлация, която през септември се понижи до 0,8%, което повдига въпроси за по-нататъшното облекчаване на паричната политика от Швейцарската национална банка и въздействието на подобни интервенции върху рентабилността на търговските кредитори.
„През третото тримесечие на 2024 г. наблюдавахме силна активност на клиентите на фона на пазарна среда, която, макар и конструктивна, все още показваше периоди на висока волатилност и разколебаване“, заявиха от банката, като отбелязаха, че виждат „продължаване на тези пазарни условия, подкрепени от перспективи за меко приземяване на американската икономика“, на фона на „замъглените“ общи макроикономически перспективи в останалата част на света.
„В допълнение към сезонността, продължаващите геополитически конфликти и предстоящите избори в САЩ създават несигурност, която вероятно ще повлияе на поведението на инвеститорите“, допълниха от банката.