Уолстрийт завърши седмицата с рали, водено от надеждите за повече намаления на лихвите
Печалбите от петък обаче не обърнаха седмичните спадове на основните индекси
Dow Jones Industrial Average и S&P 500 отбелязаха в петък най-добрия си ден от голямото следизборно рали миналия месец.
Dow добави 498 пункта, или 1,2%, ден след като индексът на сините чипове сложи край на спада от 10 сесии. S&P 500 се повиши с 1,1%, а технологично тежкият Nasdaq Composite спечели 1%.
Всеки от основните индекси в САЩ все пак приключи седмицата със спад от поне 1,8%, резултат от разпродажбата в сряда след сигнала на Федералния резерв, че лихвените проценти може да останат по-високи през 2025 г., отколкото очакваха инвеститорите. Dow приключва с 2,3% по-ниско - третото му поредно седмично понижение.
Европейските фондови борси закриха вчерашната търговска сесия със сериозен спад, като общоевропейският Stoxx 600 регистрира понижение от около 0,8%. Една от причините за спада е, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заплаши с мита, ако Европейският съюз не купува повече петрол и природен газ от САЩ. Японският Nikkei 225 се понижи с 0,3%, а южнокорейският KOSPI Composite падна с 1,3%.
На пазарите в САЩ тласък даде предпочитаният от Федералния резерв измерител на инфлацията, който показа повишаване на цените с 0,1% през ноември, което е под 0,2%, прогнозирани от икономистите. Това даде зелена светлина на трейдърите да купуват. След като отвориха надолу, акциите се възстановиха рязко.
Интервюта на представители на Фед също разпалиха оптимизма на инвеститорите, че централната банка на САЩ възнамерява да продължи да намалява лихвите през 2025 г., дори и с по-бавни темпове, отколкото се очакваше преди тази седмица.
Говорейки пред CNBC, президентът на Фед на Чикаго Остан Гулсби приветства по-добрите от очакваното числа за инфлацията, казвайки, че тя остава по пътя към годишната цел на Фед от 2%. „През следващите 12 до 18 месеца, ако условията се запазят като тези през последните 18 месеца, мисля, че лихвите ще паднат доста повече“, каза той.
Междувременно повече от 6 трилиона долара в опции изтекоха в петък - необичайно голям обем, който добави към дивото търговско действие.
Всичките 11 сегмента на S&P 500 затвориха с повишение, водени от чувствителните към лихвените проценти недвижими имоти и банкови акции.
Технологичните компании голяма капитализация се представиха смесено в петък. Фаворитът на инвеститорите в изкуствен интелект Nvidia се повиши с 3,1%, Apple, Amazon и Alphabet също напреднаха. Tesla падна с 3,5%, Microsoft и Meta Platforms също се понижиха.
Сред другите забележителни движения, акциите на Novo Nordisk, производител на популярните лекарства за отслабване Ozempic и Wegovy, паднаха с 18% след разочароващи резултати от изпитване за ново лекарство срещу затлъстяване. Акциите на съперника Eli Lilly завършиха с ръст от 1,4%, но доста под своите върхове в рамките на деня.
FedEx приключи почти без промяна, след като обяви планове да отдели бизнеса си с товарни превози като отделна публична компания. Акциите му бяха нагоре с цели 7% в първите минути на търговията в петък.
Nike завърши леко надолу, възстановявайки се от резките ранни спадове, след като производителят на спортно облекло публикува първия си отчет за печалбите под ръководството на новия главен изпълнителен директор Елиът Хил, с резултати, които надминаха очакванията, но и обявявайки по-бавна перспектива.
Междувременно доходността на референтните 10-годишни държавни облигации на САЩ се понижи, приключвайки на 4,522%. Доходността се покачваше в продължение на два дни, установявайки на 4,569% в четвъртък.
Цените на биткойните също се повишиха рязко в петък. Криптовалутата достигна рекорден връх над $108 000 по-рано тази седмица и падна под $93 000 в началото на петък. Тя отскочи до $96 377,74, повишавайки акциите на Coinbase, MicroStrategy и Robinhood.
Що се отнася до суровините, фючърсите на природния газ в САЩ достигнаха нов връх за 2024 г., повишавайки се с 4,6%.
Фючърсите на златото се повишиха с 1,2% до около 2640 долара за унция. Фючърсите на суровия петрол също се повишиха леко.