През 2024 година европейските фондови пазари се представиха по-слабо от световните борси, особено на Уолстрийт. Няколко фактора допринесоха за тенденцията, включително липсата на стабилни технологични компоненти, политическата нестабилност, забавянето на Китай и геополитическото напрежение.

В перспектива се очаква тези предизвикателства да се запазят и през 2025 г., като две глобални събития вероятно ще изиграят ключова роля: президентството на Тръмп и траекторията на растеж на Китай.

Във вътрешнополитически план политическите сътресения в Германия и Франция ще продължат да оказват значително влияние върху пазарните нагласи, пише в анализ по темата Euronews.

Заплахата от митата на Тръмп

Европейските икономически перспективи са тясно свързани със световните пазари, като много компании разчитат в голяма степен на международни приходи. Поради това предложените от Тръмп мита представляват критична тревога, особено за Германия, най-голямата икономика в Европа.

По време на президентската си кампания Тръмп заплаши да наложи мита на германските производители на автомобили, ако не преместят производството си в САЩ.

„Искам те да построят заводите си тук“, заяви той, като нарече мито „една от най-красивите думи“.

Миналия месец той обяви плановете си да наложи нови мита от 25% на Канада и Мексико и допълнителни 10% на Китай, които ще влязат в сила след встъпването му в длъжност през януари.

Въпреки че не бяха потвърдени конкретни мита за еврозоната, акциите на европейските автомобилопроизводители претърпяха рязка разпродажба в деня на съобщението, което подчертава тяхната уязвимост спрямо динамиката на световната търговия.

Ако САЩ продължат да налагат мита върху европейски стоки, секторът на автомобилостроенето може да бъде сред най-засегнатите.

Вече подложена на натиск от продължителния конфликт в Украйна и слабото търсене в Китай, европейската автомобилна индустрия е изправена пред задълбочаваща се рецесия.

Индексът Euro Stoxx Automobiles & Parts Index спадна с 13% от началото на годината досега, което го прави един от най-зле представящите се сектори на европейските пазари, за разлика от 7% ръст на по-широкия Euro Stoxx 600. Акциите на германските производители, сред които Mercedes-Benz, Porsche, Volkswagen и BMW, претърпяха спад от 13% до 25% тази година.

Слабо търсене от китайските потребители

Слабото търсене от китайските потребители беше основен фактор, който забави представянето на европейските пазари тази година, особено при акциите на луксозни потребителски стоки.

Въпреки продължаващите мерки за стимулиране, икономическото възстановяване на Китай се забавя.

„Освен ако китайските власти не се насочат към стимулиране на вътрешното търсене, стимулите едва ли ще осигурят устойчив тласък за европейските акции, като положителното разпространение на споменатите мерки е сравнително ограничено“, заяви Майкъл Браун, старши стратег в Pepperstone London.

Положително е, че наскоро китайското правителство предостави най-силния си ангажимент за стимулиране на икономиката чрез „проактивна фискална политика и по-умерено облекчаване на паричната политика“.

Икономистите очакват, че през 2025 г. Китай ще продължи да намалява лихвените проценти и да увеличава равнището на бюджетния си дефицит.

Китайските официални лица също така подчертаха, че през следващата година приоритет ще бъде подобряването на вътрешното потребителско търсене.

В случай че тези политики се прилагат ефективно, европейският потребителски сектор може да отбележи значимо възстановяване.

Въпреки това, рисковете остават.

Евентуално подновяване на търговската война между САЩ и Китай може да доведе до по-нататъшно обезценяване на китайския юан, което да намали покупателната способност на потребителите и да отслаби търсенето на европейски стоки.

Политическа нестабилност

Политическата несигурност във Франция и Германия със сигурност ще остане негативен фактор за европейските акции.

Френският пазар на акции е с най-лоши резултати сред основните световни икономики, като бенчмаркът CAC 40 отбеляза отрицателен растеж през тази година, за разлика от силните ръстове в САЩ и части от Азия.

В Германия обаче DAX отрази световните тенденции и достигна нови върхове благодарение на по-доброто представяне на технологичния и отбранителния сектор.

Пазарите ще следят отблизо предсрочните избори в Германия през февруари, предизвикани от разпадането на управляващата коалиция. След провеждането им обаче преговорите за коалиция може да отнемат месеци.

Франция продължава да се бори с нарастващия държавен дълг и политическата безизходица по отношение на бюджета за 2025 г. При положение че държавният дълг достига 112% от БВП и продължават политическите сътресения, банковият сектор е изправен пред нарастващ натиск на фона на опасенията за публичните финанси.

Липсата на стабилно ръководство в най-големите европейски икономики се очаква да натежи на пазарните нагласи.

Майкъл Браун отбелязва: „Активите от еврозоната вероятно ще продължат да носят по-голяма рискова премия от аналогичните им такива“. Тази повишена рискова премия намира отражение в нарастващата доходност на държавните облигации, което може да ограничи заемането на средства и ликвидността.