Някои играчи от Уолстрийт се опасяват, че инфлацията и лихвените проценти в САЩ могат да обърнат посоката си нагоре.

Борсовите индекси поставят нови рекорди, биткойнът достигна 100 000 долара, а Федералният резерв наскоро намали лихвите за трети път в рамките на по-малко от шест месеца. Въпреки това някои инвеститори преминават към дефанзивни стратегии с навлизането в 2025 г., смятайки, че борбата за стабилизиране не е приключила.

Налице са трайно горещи икономически данни дори преди Доналд Тръмп да спечели изборите с платформа за търговски мита и репресии срещу имиграцията - и двете исторически инфлационни политики.

Доходността на облигациите също се повишава рязко през последното тримесечие на годината, подхранвайки опасенията, че лихвите и инфлацията ще скочат в тандем, предизвиквайки повторение на пазарната разпродажба от 2022 г.

На този фон The Wall Street Journal прави проучване сред няколко мениджъри, които имат готови стратегии за защита на портфейлите си.

Грег Липман

Познавате го като трейдъра, изигран от Райън Гослинг в „The Big Short“, който трупа състояние, залагайки срещу високорискови ипотечни облигации. Днес Грег Липман управлява собствена компания за хедж-фондове на стойност 11 млрд. долара, наречена LibreMax Capital. Тя успява да излезе на зелено през 2022 г. - година на спад за повечето инвеститори - благодарение на друг нетрадиционен залог, този път на лихвените проценти.

Липман е скептичен към консенсусните възгледи, че инфлацията след пандемията е преходна. Той купува деривативи, които печелят при повишаване на лихвените проценти, надхвърляйки или хеджирайки загубите от обезпечените с активи облигации, в които LibreMax инвестира основно.

Компанията печели от хеджирането и през 2023 г. и 2024 г., като все още държи доста лихвени суапове.

„Има самодоволство от това, че лихвите ще се понижават, и съществува недооценен риск 10-годишните лихви внезапно да скочат до 5% или 5,5% за няколко седмици“, казва Липман.

Шансовете за рязко повишаване са по-малко от 50%, но ще се увеличат, ако Тръмп увеличи разходите и намали данъците, което ще засили и без това тревожния дефицит, според Липман. Опасността е, че отслабващото влияние на Фед върху американската икономика, а оттам и върху доходността на облигациите, продължава да отслабва.

Обикновено икономическата активност се забавя, когато Фед повишава лихвения процент, което оскъпява банковите кредити за клиентите. Но над 70% от целия потребителски дълг в САЩ се състои от ипотечни кредити, над 90% от които са с фиксиран лихвен процент - казва мениджърът.

Това означава, че лихвените проценти ще трябва да останат по-високи за по-дълго време, за да потиснат разходите.

„Фед повиши лихвите по-бързо и по-силно, отколкото хората очакваха, и въпреки това не сме в рецесия“, посочва Липман.

Мина Пачеко Наземи

Ако попитате Мина Пачеко Наземи какво я тревожи през 2025 г., то отговорът е ясен - инфлацията.

Наземи оглавява отдела за диверсифициран алтернативен капитал в Barings, където консултира инвеститори относно стратегии за частен капитал. В момента тя ги насочва към фондове, специализирани в реални активи, които според нея би трябвало да запазят стойността си, ако разходите отново нараснат.

Да се прогнозира какво ще направи администрацията на Тръмп през януари е в най-добрия случай спекулация, но ако се приеме за чиста монета, обещанията от кампанията му ще доведат до повишаване на цените, според нея.

Тарифите, които Тръмп обеща да наложи върху китайски, мексикански и канадски стоки, ще увеличат разходите на американските производители и търговци на дребно, които те ще прехвърлят на потребителите. Депортирането на имигрантите без документи ще свие предлагането на работна ръка. По-малкият брой работници обикновено означава по-високи заплати.

Наземи призовава клиентите си да вложат пари във фонд на Barings, който инвестира в инфраструктурни проекти на новата икономика, като центрове за данни, и възобновяеми енергийни източници, индустриални батерии и геотермална енергия.

„Независимо от това какво ще се случи в крайна сметка, ние вярваме, че ще продължи да има търсене на енергия, независимо дали става въпрос за изкуствен интелект, за децата ни, които играят все повече видеоигри, или за хората, които работят от дома си.“

Съществува един потенциален контрол върху инфлационната политика - общественото мнение, според нея.

Нарастващите разходи вече принуждават все повече хора да харчат по-голямата част от доходите си за основни неща като наем, храна, превозни средства и достъп до интернет.

„Какво би се случило, ако обществеността осъзнае: „О, чакай, инфлацията не намалява, а всъщност се увеличава?“

Тим Шмидт

Тим Шмидт е главен инвестиционен директор на Prudential Financial, базирания в Ню Джърси, застраховател с 1,5 трилиона долара активи под управление. Застрахователен мениджър с дългогодишен опит, Шмидт очаква Фед да укроти инфлацията, но след трудна битка, която заплашва да застигне корпоративна Америка под кръстосан огън.

Застрахователите са относително изолирани от промените в лихвените проценти. Те продават полици и анюитети, след което инвестират събраните пари в дългосрочни облигации. Повишаването на лихвените проценти може временно да понижи цените на облигациите, но това не е проблем, стига те да се изплащат навреме.

Това, което притеснява Шмидт от продължителните високи лихвени проценти и инфлацията, е въздействието им върху компаниите, на които Prudential отпуска заеми.

„Ще бъдем по-дефанзивни в общите си корпоративни инвестиции, особено в по-нискокачествени кредити, които са склонни да се финансират с дълг с плаваща лихва“, казва той.

„Синдикираните банкови заеми, директното кредитиране и частният капитал - това са секторите, които са склонни да бъдат по-изложени на плаващи лихвени проценти.“

По данни на Fitch Ratings през октомври процентът на неизпълнение на задълженията по частния дълг в САЩ е 4,7%. Това е доста повече от 1,6% дял на неизпълнение на задълженията по облигациите от типа „junk bonds“, които имат фиксирани лихвени проценти.

Prudential ще купува частен дълг, но предимно облигации с фиксиран лихвен процент, договорени от банки за компании предимно с инвестиционен рейтинг.

Уил Смит

Управителят на високодоходния облигационен фонд на AllianceBernstein Уил Смит търси по-добра стойност в международните облигации.

Уил Смит е директор на отдела за високодоходни кредити в AllianceBernstein, където управлява притежаваните от компанията за взаимни фондове корпоративни облигации. Пазарът му е имал добра 2024-та година, като се представя по-добре от повечето други видове облигации, но това има своята цена.

Цените на високодоходните облигации са се повишили толкова много, че сега са по-податливи на спад, ако лихвените проценти скочат отново през 2025 г.

До ноември 2024 г. облигациите с висока доходност са нараснали с 8,7%. Това е два пъти повече от възвръщаемостта на американските кредити като цяло и малко повече от 7,86% на развиващите се пазари, според проучване на Barclays.

Тъй като победата на Тръмп и очакванията за намаляване на лихвените проценти от Фед засилиха оптимистичните настроения, инвеститорите са купували по-рискови корпоративни дългови книжа. Сега високодоходните облигации изглеждат скъпи в сравнение с по-безопасните видове дълг, защото когато цените на облигациите се повишават, доходността им намалява.

Разликата, или спредът, между доходността на облигациите с рейтинг double-B и съкровищните ценни книжа спадна до около 1,58% през ноември, което е най-ниското ниво поне от 2019 г. насам, според Barclays. Това прави високодоходните облигации по-чувствителни от обикновено към движенията на референтните лихвени проценти.

„Изглежда, че има повече начини да се загуби, отколкото да се спечели, ако спредовете са толкова тесни“, казва Смит.

AllianceBernstein е започнала да намалява риска от високодоходни облигации в портфейла си преди около шест месеца и е удвоила тези усилия през септември, споделя той.

Смит увеличава покупките на корпоративни облигации в Европа, Близкия изток и други нововъзникващи пазари, където икономическият растеж и инфлационният риск са по-ниски, отколкото в САЩ. Около 11% от портфейла му сега е инвестиран в корпоративен дълг на нововъзникващите пазари, което е повече от средната експозиция от 5,5%. Той също така е инвестирал в повече краткосрочни облигации.

Сонал Десаи

Сонал Десаи, главен инвестиционен директор за фиксирана доходност във Franklin Templeton, наблюдава активи за над 200 млрд. долара и не очаква инфлацията да се върне към целта на Федералния резерв от 2% дори в края на 2025 г.

При липса на значителни намаления на разходите дългът на САЩ ще продължи да се разширява. Предложените от новоизбрания президент Тръмп намаления на данъците, увеличаване на митата, разширяване на военната дейност и масови депортации ще увеличат бюджетните дефицити с около 7,5 трлн. долара през следващото десетилетие, като ще поддържат висока инфлация в дългосрочен план.

Междувременно инвеститорите намаляват очакванията си за понижение на лихвените проценти. Федералният резерв сигнализира за по-големи съмнения относно това с колко ще продължи да намалява лихвите, след като направи тази стъпка на заседанието си през декември.

Ако икономическата сила се задържи и очакванията за намаляване на лихвените проценти намалеят, доходността по 10-годишните съкровищни облигации може да се повиши до 5% през 2025 г., казва Десаи.

Освен това паричната политика може да не е толкова строга, колкото се смяташе досега. Десаи смята, че „неутралният“ лихвен процент, който нито стимулира, нито забавя растежа, е по-близо до 4%, а не до очакваните от повечето икономисти 2,5-3%.

След звездната година на възвръщаемост на облигациите Десаи не вижда ценни книжа с фиксирана доходност да осигурят възвръщаемост, подобна на тази на акциите.

„Това не е чудесно време да се позиционирате в парични средства“, казва тя.

„Лихвените проценти ще бъдат намалени, така че можете да започнете да инвестирате в рамките на пространството с фиксирана доходност.“