Няма как да не сте чували за световноизвестните берлински рейв партита, за които хора от цял свят пътуват до Германия. Берлин винаги е бил известен със своите уникални клубове. В техно „храмовете“ всичко е позволено.

Културната идентичност на града, изградена през последното столетие, сега е застрашена от нарастващите наеми и ускорената гентрификация, пише BBC.

Когато Париж е символ на модата, а Копенхаген - на дизайна, Берлин е световната столица на клубната култура. От рейв партита в стари бункери от времето на Студената война до авангардни клубове, където телефоните са забранени, германската столица винаги е била магнит за хора, които обичат свободата и забавлението.

През март 2024 г. Германия официално призна значението на берлинската техно сцена, като я добави към националния регистър на нематериалното културно наследство. Това беше признание за ролята на музиката като символ на контракултурния дух на Берлин - същия дух, който допринася за падането на Берлинската стена и вдъхновява бившия кмет на града да го нарече „бедно, но секси“ място.

Но тъмни облаци се събират над тази културна икона.

През ноември 2024 г. неправителствена организация, която представлява интересите на клубовете в града, публикува доклад, който предупреждава, че половината от приблизително 250-те клуба в Берлин са изложени на риск от затваряне през 2025 г.

Като причини са посочени нарастващите наеми, гентрификацията и демографските промени. Този тревожен процент е два пъти по-висок в сравнение с проучване, направено само девет месеца по-рано.

Дълги години градът привлича чуждестранни и местни туристи със своите по-ниски наеми (в сравнение с други европейски столици) и свободолюбивата си атмосфера. Градът активно промотира своята легендарна клубна култура пред туристите, въпреки заглавията в медиите, които алармират за „смъртоносна спирала на клубовете“ и „края на партито“.

През декември миналата година The Berliner постави въпроса дали клубната сцена на града някога ще се възстанови напълно, като това накара мнозина да се чудят дали една от основните причини, поради които пътуващите се стичат в Берлин, скоро няма да изчезне.

Според Емико Гейич, говорител на Club Commission, която публикува доклад за състоянието на заведенията, така наречената „смърт на берлинската култура“ не е нищо ново под слънцето.

Гентрификацията и изчезването на културни пространства се случват от години. Това, което е ново, всъщност е комбинацията от допълнителни фактори, като финансовия натиск от пандемията Covid-19, инфлацията, увеличените разходи за управление и по-малкото посетители - всичко това кара някои собственици на клубове да се откажат.

Един от най-обсъжданите примери е финалът на Watergate, емблематичния клуб в Кройцберг, който след 22 години дейност затвори врати на Нова година заради финансови проблеми.

Други клубове се сблъскват с индивидуални предизвикателства, които или застрашават съществуването им, или водят до затварянето им. Пример е планът за преустройство на района Румелсбург, който принуди Rummels Bucht да затвори през септември 2020 г., за да освободи място за нов аквариум и жилищни сгради.

Освен това разширението на автомагистралата A100 заплашва бъдещето на редица популярни клубове, сред които Renate, Else, Neue Zukunft, about blank, Oxi и Club Ost.

Ани Анка, румънски предприемач и редовен посетител на берлинските клубове през последното десетилетие, разказва как е била привлечена от уникалното изживяване, което те предлагат. Първото ѝ посещение в Sisyphos, емблематичен клуб, я оставя без думи.

„Беше нещо, което никога не съм преживявала. Хората идваха подготвени като за фестивал - с дрехи за смяна, хавлии и храна“, споделя тя.

Въпреки магията на тези места, Анка не е изненадана от упадъка на клубната култура в Берлин.

Според нея едно от основните предизвикателства е промяната в предпочитанията на поколенията.

„Много хора от поколението Z водят по-здравословен начин на живот. Много от тях не пият, да не говорим за употребата на други субстанции, които винаги са били неразделна част от клубната култура на Берлин.“

Докладът на Club Commission потвърждава тенденцията. Средната възраст на посетителите на клубовете е 30 години, като едва 9% от тях са между 18 и 21 години. Освен това 52% от клубовете съобщават за намаляване на посещаемостта.

Тези промени отварят врата за нови форми на нощен живот.

Едно от новите предложения е Electric Social, разположен близо до оживения Александерплац. Заведението е ориентирано към по-младата аудитория, която предпочита по-спокойни вечери с игри и приятели, вместо да чака с часове пред клубове с легендарно строг контрол на входа.

Според Том Боерман, основател на Electric Social, опасенията за края на клубната култура в Берлин са доста преувеличени.

Въпреки че индустрията е изправена пред множество предизвикателства, той е уверен, че Берлин ще остане „градът на клубовете“.

„Много фактори се променят и създават проблеми, което е напълно нормално да води до стрес и песимизъм“, казва Боерман. „Но Берлин е известен с клубовете си, и те ще продължат да съществуват. Тези предизвикателства обаче не са само за клубовете - те засягат и барове, ресторанти и цялата развлекателна индустрия. Ако искаме Берлин да предлага разнообразие, трябва да намерим начини да подкрепим всички форми на забавление.“