Живот, пари, работа: Как да обърнем правилата на играта и да постигнем баланс
Мисленето за кариерата и живота често е неправилно структурирано, което създава претоварена, демотивирана и несигурна работна сила
След като завършим училище или университет, животът ни обикновено тръгва по предсказуем сценарий. Търсим работа в сфера, която отговаря на интересите и образованието ни, и след известно търсене намираме работодател, който е готов да ни наеме. Започваме от най-ниската позиция в компанията, като работодателят определя какво заплащане ще получаваме за труда си.
С всяка заплата, която идва в банковата ни сметка, покриваме разходите си за живот - наем, кредити, сметки, храна и всичко останало. И преди да се усетим, парите сякаш „магически“ изчезват, докато не дойде следващото плащане.
Този цикъл - работа, заплата, разходи - се повтаря отново и отново - модел, който поколенията следват без особен размисъл. Но днес тази система започва да се разпада, пише Fast Company.
През последните години медията провежда задълбочени изследвания върху начина, по който работим, включващи анализ на стотици научни статии за смисъла на работата, щастието и стреса, срещи с експерти, както и интервюта с работещи хора от различни индустрии.
Наблюденията показват, че мисленето за кариерата и живота често е неправилно структурирано, което създава претоварена, демотивирана и несигурна работна сила.
Тази тенденция подчертава нуждата от преосмисляне на подхода към работата и личното благополучие.
Изследвания показват, че работим по-дълго от всякога, дори с нарастващата популярност на хибридния офис модел. Гигантът Microsoft, който събира данни всеки път, когато потребителите взаимодействат с продуктите му, анализира колко време хората по света използват софтуера Teams.
Установено е, че когато много хора преминават към работа от дома, вместо от офиса, средната продължителност на работния ден се е увеличила с 13% или 46 минути дневно през двете години след началото на Covid-19 пандемията през март 2020 г.
Традиционно професионалистите имат два пика на продуктивност през деня - преди и след обяд. Същите изследователи обаче наблюдават появата и на допълнителен пик след пандемията, като третата вълна се случва късно вечер. Това явление е наречено „троен пиков ден“.
Данни на Gallup от работещи в 155 страни показват, че почти две трети от тях са емоционално откъснати от работата си. Само половината от работниците в САЩ споделят, че наистина са доволни от това, което вършат.
Освен това, според доклад на PwC, около една трета от хората в Австралия изразяват загриженост, че техните професии могат да бъдат заменени от технологии с изкуствен интелект в следващите три години.
Тези тенденции не създават особено оптимистична картина за бъдещето на пазара на труда. Въпросът, който възниква, е как може да се реши проблемът.
Има много неща, които самите ние можем да контролираме - и това как мислим за кариерата и живота си е едно от тях.
Можем да обърнем традиционната посока „работа-пари-живот“ в концепция, фокусирана върху личното благополучие, която е структурирана в следния ред: „живот-пари-работа“. Всеки може да приложи този подход, като следва три основни стъпки.
Първата стъпка е промяна на посоката, което включва използването на методология, известна като MAP. Това е съкращение от три основни елемента, които трябва да познаваме за себе си: Значение (Meaning), Опори (Anchors) и Приоритети (Priorities).
Значението идва от разбирането на това какъв смисъл извличаме от работата, както и от заниманията ни извън нея. За да създадете своите опори, трябва да определите три или четири основни ценности, които формират личността ви. Приоритетите ви идват от съзнателно планиране на времето и ресурсите, които са важни за личния и професионалния ви живот.
След като сте определили своя MAP, следващата стъпка е да разберете какво означава нещо да бъде „достатъчно“ за вас. Това е много лична част от процеса, тъй като представата за необходимото количество пари и успех е различна концепция за всеки един от нас.
Да си определите една точна годишна сума, която ще ви осигури живот, с който да бъдете щастливи, може да бъде изключително освобождаващо упражнение.
Сега, когато знаете какъв смисъл извличате от живота, какви са вашите основни ценности и приоритети, както и колко пари са ви необходими, можете да се фокусирате върху типа работа, която отговаря на тези параметри.
Днес имаме уникалната възможност да използваме различни инструменти, за да променим начина, по който вършим работните си задължения.
Сред тях са хибридната работа и четиридневната работна седмица, които набират популярност, както и иновации като изкуствения интелект, който може да улесни работата, като премахне част от интензивните задачи, които заемат времето ни.
Тези възможности трябва да се разглеждат като инструменти за експериментиране, като най-важното е да знаете точно какво се опитвате да постигнете.
След като сте преминали през първите две стъпки, ще знаете какъв живот искате и каква е цената му, което ще ви позволи да използвате модерните решения, за да го постигнете.