Социалното здраве и правилото 5-3-1: Ключът към по-дълъг и по-балансиран живот
Опитайте се да общувате с пет различни човека всяка седмица, да поддържате поне три близки отношения и да отделяте поне един час на ден за връзки с други хора
През 2025 г. хората по света най-накрая ще осъзнаят, че здравето им не се състои само от физическо и психическо благополучие. Все по-важно става и социалното здраве - или връзките със семейство, приятели, колеги и общност.
Всъщност, социалното здраве е свързано с 50% повишаване на продължителността на живота, което го прави толкова важно, колкото отказването от тютюнопушенето и справянето със затлъстяването.
Според проучване на Meta-Gallup, 24% от хората по света се чувстват самотни. Изследване на American Immigration Council също показва, че 74% от американците не се чувстват свързани със своята местна общност. Тези данни съвпадат с променящите се навици на хората: днес те прекарват средно с 24 часа повече сами и с 20 часа по-малко с приятели всеки месец в сравнение с преди 20 години.
Членството в обществени групи, участието в клубове и принадлежността към религиозни организации намаляват, а броят на домакинствата с един човек е нараснал повече от два пъти от 1960 г. насам.
Други проучвания показват драматичен спад в броя на близките приятелства, които възрастните хора имат – ако през 1990 г. само 3% от американците нямат близки приятели, днес този процент е над 12%.
Тези тревожни данни водят до инициативи като поставянето на самотата в дневния ред на общественото здраве и създаването на глобална комисия от Световната здравна организация, фокусирана върху човешките връзки. Все пак, мнозина все още подценяват каква важност имат отношенията за нашето дълголетие и благополучие.
На този фон съществува спешна нужда да започнем да инвестираме в социалното здраве и да му придаваме същото значение, както на физическото и психическото благосъстояние, пише Wired. Ето как можем да започнем:
Поставете социалното здраве на първо място
За да бъдете физически здрави, трябва да се грижите за тялото си - например като ходите по 10 000 крачки на ден или спите по 8 часа на нощ. За да поддържате психичното си здраве, може да медитирате всеки ден или да посещавате терапевт.
За социалното здраве обаче е нужно също да полагате усилия и да бъдете последователни. Един начин да го подобрите е чрез правилото 5-3-1: опитайте се да общувате с пет различни човека всяка седмица, да поддържате поне три близки отношения и да отделяте поне един час на ден за връзки с други хора, като най-добре е да го правите лице в лице.
Тези числа могат да варират в зависимост от личните ви нужди, но ги използвайте като отправна точка за открития относно това какво означава социалното здраве за самите вас.
Започнете с малки стъпки
Дори малките действия могат да имат голямо значение за този вид здраве. Проучвания показват, че хората често подценяват колко много ще бъде оценено изпращането на любезно съобщение, а дори кратките телефонни обаждания няколко пъти в седмицата могат значително да намалят чувството за самота.
Опитайте да поставите връзките с другите на първо място: вместо да разглеждате заглавията в интернет, докато чакате на опашка, или да слушате подкаст по време на пътуване, изпратете снимка на приятел или се обадете на член от семейството, за да поговорите.
Грижата за социалното здраве е от полза не само за вас, но и за хората, с които общувате.
Помислете мащабно
След бума на индустрията за психично здраве, следващата голяма тенденция в здравния сектор ще бъде точно социалното здраве. Предприемачи и инвеститори вече насочват вниманието си към иновации като социални фитнес зали, треньори по приятелство и AI съмишленици.
Независимо от професията ви, има много възможности да допринесете за изграждането на едно по-социално здраво бъдеще. Например, учителите могат да преподават социални умения в училище, лекарите да проверяват за признаци на самота по време на прегледите, архитектите да проектират обществени пространства, които насърчават социални срещи, а местните власти да подкрепят създателите на общности.
Работодателите пък могат да изградят култура на свързаност в работните си екипи.
Развивайте социалните си умения
В зависимост от етапа на живота ви – например ако сте се преместили в нов град и трябва да изградите нови социални връзки, или работите дистанционно и търсите повече лични срещи – може да се наложи да "разтегнете" социалните си мускули, за да разширите кръга си от контакти.
Проучвания показват, че приятелствата се развиват чрез редовен контакт и споделени преживявания: колкото повече време прекарвате с някого, толкова по-близки си ставате.
Едно изследване например проследява социалните мрежи на ученици през период от година и половина, като установява, че новите приятелства не се задържат без редовна комуникация и общи дейности.
Подобно проучване показва, че за възрастен човек, който се е преместил в нов град, са нужни минимум 50 часа, за да превърне нов познат в приятел.
Задълбочете съществуващите си отношения
Освен да се фокусирате върху количеството на социалните си връзки, трябва да се борите и за подобряването на тяхното качество.
Изследвания показват, че хората ви харесват повече, когато споделяте лични неща с тях – и вие самите също започвате да харесвате повече тези, на които се доверявате.
Заложете на дълбочината: споделянето на интимни неща води до по-силно сближаване от споделянето на много обща информация. Проучване сред над 4600 души в САЩ, Индия и Япония показва, че хората намират взаимодействията за по-смислени, когато те надхвърлят малките разговори и осигуряват емоционална връзка, обмен на знания или практическа помощ.
Не забравяйте обаче, че споделянето на лична информация се възприема положително от хора, които вече познавате, или от нови познати в лични разговори, но не непременно от непознати на публични места.