В центъра на Берлин, близо до малко зелено пространство е паркирана малка линейка. Тя изглежда почти като играчка и не като автомобил за спешна помощ. Плетеница от кабели виси от тавана ѝ.

Автомобилът е един от трите, собственост на компанията Tomorrow.Bio. Тя е първата в Европа, която предлага специализираната услуга крионика. Обяснено накратко това означава замразяване на човек след смъртта му с надеждата да бъде съживен един ден. Звучи като абсолютна лудост, но е съвсем реален бизнес. Цената на услугата тръгва от 165 хил. евро, пише BBC.

Основател на Tomorrow.Bio е Емил Кендзиора. Той е лекар, научен работник и някогашен изследовател на онкологични заболявания. От опит установява, че битката с тази коварна болест е „твърде бавна“ и се преквалифицира. Днес управлява собствен бизнес.

Криониката, макар и не много известен метод, не се прилага от вчера. Първите опити са в САЩ още през 50-те години на миналия век. И тогава, както и сега, идеята предизвиква полюсни реакции – от възхищение до възмущение. Според Кендзиора интересът към такива процедури непрекъснато расте.

Досега неговата клиника е замразила (или криоконсервирала) трима или четирима души както и няколко домашни любимци. Записали са се обаче още около 700 човека. Кендзиора планира през тази година да разшири дейността си и в САЩ.

Всичко това може и да изглежда като бъдещ реален шанс за безсмъртие, но има един проблем. Никой досега не е бил съживяван след криоконсервация. А дори и да се направи такъв опит, най-вероятно човекът би бил със сериозни мозъчни увреждания, казва Клайв Коен, невролог и преподавател в Кралския колеж в Лондон. Според него няма нито едно доказателство, че организъм, сложен колкото човешкия, може да бъде възстановен. Затова за Коен концепцията е абсурдна. Той определя като „свръхобещание“ надеждата, че тези проблеми могат да се решат с използването на модерни технологии в медицината.

Такива мнения обаче не спират Кендзиора и други хора, уверени в криониката.

Процедурата работи по следния начин. Когато човек бъде обявен за мъртъв, тялото му се предава на екипа на Tomorrow.Now. Те започват постепенно охлаждане като вливат специални течности. Не се стига до истинско замразяване на кръвта, защото това би нанесло непоправими щети. Именно вливанията не позволяват замръзване. Една от съставките на специалната течност е вещество, което се използва при производството на антифриз.

„След като направите това започва много бързо охлаждане до -125 градуса, а после с по-бавни темпове до -196 градуса“, казва Кендзиора.

След това пациентът се прехвърля в склад в Швейцария. Там започва чакането, за което никой не знае колко ще продължи.

„Идеята е, че в някакъв момент в бъдеще медицината ще е достатъчно напреднала, за да излекува рака или причината за смъртта. Тогава процедурата по крионика може да бъде „обърната“, казва Кендзиора.

Според него няма особено значние дали ще се чака 100 или 1000 години. Важното е да се поддържа нужната температура. Така пациентът разполага с неопределен период от време.

Поне засега обаче всичко е теория. Кендзиора твърди, че няма причина това да не е възможно, но от друга страна успешно съживените след процедура по крионика са нула. Няма и изследвания върху животни, които да доказват някакъв потенциал. Мозък на мишка може да се запази чрез вливане на определени течности и това подсказва, че ще е възможно същото да се прави и с човешкия. Но трябва да се има предвид, че това е правено с живи животни, а вливанията ги убиват.

Съпротивата е най-вече защото всичко това изглежда прекалено странно, твърди Кендзиора. И посочва:

„Вземането на сърце от един човек и постаявянето му на друг също изглежда много странно. Но въпреки това трансплантации се правят всеки ден“.

Кендизора сочи и едно изследване върху определен вид червей. Резултатите показват, че това същество може да бъде замразено, а след това върнато към живот успешно. Това, казва той, е доказателство, че един организъм може да преодолее смъртта. Има и други примери. През 2023 г. учени от Минесота замразяват бъбреци на плъхове за 100 дни. След това ги затоплят и ги трансплантират на пет плъха. Органите започват да функционират с пълен капацитет в рамките на месец.

Истината е, че в момента криониката е част от все по-силно процъфтяващата индустрия за удължаване на живота. Чрез различни добавки, процедури и техники се печелят огромни пари, макар че науката е доказала полза само от две неща – спорт и хранителен режим.

Според Коен вярата в криониката означава незнание.

„След като сърцето спре да бие, започва разлагане на клетките, което причинява непоправими щети на организма. Когато след замразяване тялото бъде затоплено, целият процес по разлагане от първите минути след смъртта ще започне отново“, казва той и допълва, че криониката би била полезна за съхраняване на отделни органи.

В тази история има и етични съображения. Кендзиора казва, че телата на клиентите се съхраняват от швейцарска неправителствена организация, което според него гарантира защитата им, но всъщност не може да се предполага как би се променила ситуацията след десетилетия. Което означава, че в един момент на наследниците може да им се наложи да решават какво да се прави с един отдавна замразен труп.

Естествено, няма гаранция, че дори и процедурата да бъде успешна, „съживеният“ ще живее още дълго. От тази гледна точка е спорно дали изобщо си струва да се харчат стотици хиляди за подобно нещо. Контраагументът на Кендзиора:

„Става дума за свобода на избора. Има много хора, които си купват яхти, когато са на по 85 години и им остават по 3-4 години живот“.

Сред неговите клиенти е 51-годишната Луиз Харисън. Тя казва, че се е решила от любопитство.

„Бях очарована от идеята за съживяване в бъдещето, изглеждаше като пътуване във времето. Дори при малък шанс за такова завръщане изборът е логичен“, казва тя.

Харисън плаща месечен абонамент от 87 долара срещу гаранция за замразяване след смъртта ѝ.

Междувременно Кендзиора се надява на още повече клиенти от САЩ. Първата американска компания, която предлага тази услуга, Cryonics Institute, е на пазара от 1976 г. Досега има около 2000 регистрирани клиенти. Според компанията растежът в броя на клиентите е стабилен, а идеята става все по-популярна.

Интересът се увеличава и след Covid пандемията. Затова и Tomorrow.Bio на Кендзиора се поставя все по-амбициозни цели.

„Не мога да кажа каква е вероятността нещата да се развият по-план. Но съм сигурен, че това е по-добра опция от една кремация“, казва той.