Глобално проучване: Gen Z подкрепя насилието и дезинформацията за постигане на промяна
Голяма роля за това играят икономическите страхове. В допълнение към опасенията за инфлацията и недоволството от богатите, 62% се страхуват от загуба на работни места заради AI и глобализацията
Доверието в правителствата, бизнес лидерите и медиите е спаднало до степен, в която хората се чувстват гневни, отчуждени и готови да предизвикат промяна с почти всички възможни средства.
Това са резултатите от Годишното глобално проучване на Edelman Trust Barometer проведено сред повече от 32 000 души в 28 държави.
Проучването установява, че респондентите са преминали отвъд поляризация към явление, описано като „агресивно застъпничество за личен интерес“. Тази констатация се подсилва от факта, че голяма част от населението гласува за популистки кандидати на изборите миналата година.
Проучването, което се провежда за 25-а година, показва, че според средностатистическите граждани системата е несправедлива и капитализмът не работи за тях, допълва Fortune.
Две трети от анкетираните казват, че са дискриминирани, което е с 10% повече в сравнение с миналата година, като най-голям е скокът сред светлокожите хора в САЩ (+14 пукта до 48%).
Чувството на недоволство срещу елитите и институциите обхваща различни възрастови групи и политически убеждения, като 69% от левите и 57% от десните имат умерено или силно недоволство, а 66% сред възрастовата група над 55 години срещу 58% за поколението Z.
Две трети от анкетираните казват, че журналистите, държавните служители и изпълнителните директори умишлено ги лъжат; същият процент се затруднява да прави разлика между новини от надежден източник и дезинформация.
Голяма роля за резултатите играят икономическите страхове. В допълнение към продължаващите опасения за инфлацията и нарастващото недоволство от богатите, 62% от анкетираните се страхуват от загуба на работни места заради изкуствения интелект и глобализацията.
Само една трета от анкетираните вярват, че следващото поколение ще бъде в по-добро положение, като във Франция този процент е 9%, а в Германия - 14%.
Най-ниският сегмент по доходи има дълбоко по-малко доверие в институциите, отколкото най-високият, което показва увеличаването на разделението между масите и класите, което главният изпълнителен директор Ричард Еделман отбеляза миналата година.
„Виждаме много повече национализъм и съмнителни научни изследвания и твърдения за индустрии“, заяви Еделман в интервю миналата седмица.
„За мен най-тревожната статистика в този барометър е, че Gen Z се чувства толкова засегнато, че възприема насилие под една или друга форма.“
Всъщност 31% от анкетираните от Gen Z смятат, че насилието над хора или над имущество може да бъде подходящ начин за постигане на промяна. А 55% от 18-34-годишните одобряват насилието, увреждането на имущество или дезинформацията като инструменти за промяна. Според още по-голям процент капитализмът носи повече вреда, отколкото полза.
„Най-неотложната нужда е за възстановяване на икономическия оптимизъм. Когато хората виждат решения, те са по-надеждни и готови да се жертват за общото благо. Ако доверието е спечелено, оптимизмът расте.“, допълва Еделман.