От технолидери до Арно и Амбани: Милиардерите на първия ред в Капитолия
Четирима от петимата най-богати хора на планетата бяха позиционирани на първите редове, а някои от съпругите им получиха места за сметка на губернатори и членове на Конгреса
Церемонията по встъпването в длъжност на ДоналдТръмп в Капитолия подчерта задълбочаването на връзките му технологичните лидери от Силициевата долина и промяната в позициите на онези, които преди публично го презираха.
Четирима от петимата най-богати хора на планетата бяха позиционирани на първите редове в церемонията, лично от представителите на администрацията на президента, а някои от съпругите им получиха места за сметка на губернатори и членове на Конгреса, отбелязва в анализ Financial Times.
Илон Мъск, дарител на демократите и Джо Байдън в миналото, който обаче похарчи четвърт милиард долара, за да бъде избран Тръмп на 5 ноември, застана рамо до рамо с ръководителя на Google Сундар Пичай, основателя на Facebook Марк Зъкърбърг, който този месец премахна проверката на фактите в социалните платформи на Meta в знак на мирно предложение към Тръмп, а до тях беше основателят на Amazon Джеф Безос.
Няколко метра по-назад бяха най-богатият човек в Европа Бернар Арно, ръководител на империята за луксозни стоки LVMH, индиецът Мукеш Амбани, както и главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук, който подобно на други ръководители на технологични гиганти дари 1 млн. долара за фонда по встъпване в длъжност на Тръмп.
Те се присъединиха в клуба на елитните милиардери, част от новия кабинет на Тръмп, включително номинирания за министър на търговията Хауърд Лутник и за министър на финансите Скот Бесънт.
„Той е сила“, заяви Лутник за Тръмп по време на речта си в Capital One Arena, където поддръжници на президента се събраха, за да гледат полагането на клетвата.
Лутник беше последван от Илон Мъск, който получи бурни аплодисменти, когато обеща да помогне на Тръмп да въведе „златна ера“ в Америа.
Милиардерът направи два жеста с изпъната ръка към тълпата, които станаха вайръл в социалните мрежи и бяха оприличени от някои наблюдатели като фашистки поздрав.
Мъск буквално „взриви“ публиката при споменаването за обещанието на Тръмп да изпрати астронавти на Марс - ход, който би бил от полза за собствената му компания SpaceX.
Подобни прояви на силно корпоративно влияние обаче бяха заклеймени от някои основни поддръжници на президента, в т.нар. MAGA клуб. Стив Банън, бившият главен стратег на Тръмп, се нахвърли върху Мъск и технологичните магнати в орбитата на президента, като повтори думите на Байдън, наричайки ги „олигарси“ и твърдейки, че са „създадени от Демократическата партия и господарите на лесните пари“.
Демократите също побързаха да използват шоуто по време на встъпването в длъжност, за да подкопаят популистките качества на Тръмп, като Националният комитет на Демократическата партия заяви, че „оставяйки собствените си поддръжници на студа навън, докато милиардери със стойност над 1 трлн. долара получават място на първия ред“, президентът показва, че винаги ще „поставя себе си и своите ултрабогати поддръжници пред американския народ“, допълва Financial Times.
Вътре в Capital One Arena, където привържениците на Тръмп се бяха събрали да гледат церемонията, преместена на закрито в ротондата на Капитолия заради студа, присъствието на милиардерите беше до голяма степен приветствано от хората.
Фермерката от Минесота Чери Фидлър заяви, че се надява присъствието на технологичните милиардери да означава, че „цялата цензура ще изчезне“, и прогнозира, че след победата на Тръмп в най-големите компании ще бъдат премахнати и политиките за разнообразие, равенство и приобщаване.
„Толкова много от тези бизнес лидери бяха срещу Тръмп“, смята Пол Кърби, счетоводител от Мисури, пристигнал във Вашингтон за церемонията. „Всички тези лидери в общи линии сега огънаха колене. Тръмп има контрол, той си върна властта.“, допълва поддръжникът на президента.