Европейският съюз планира да наложи на платформи за електронна търговия като Temu, Shein и Amazon Marketplace отговорност за опасни или незаконни продукти в рамките на борбата с потока внос от Китай.

Според проектопредложение, видяно от Financial Times, митническите реформи ще задължат онлайн платформите да предоставят данни преди стоките да пристигнат в ЕС, което ще позволи на служителите да контролират и проверяват по-добре пакетите.

Предложението идва на фона на опасенията за увеличаване на броя на опасните и фалшифицирани стоки, изпращани от Азия директно до европейските клиенти.

Понастоящем всяко физическо лице в ЕС, което купува стоки онлайн, се третира като вносител за митнически цели. Но ако бъдат приети, реформите ще прехвърлят отговорността върху платформите.

„Нарастващият обем на продукти, които не са безопасни, фалшифицирани или по друг начин не отговарят на изискванията, води до сериозни рискове за безопасността и здравето на потребителите, има неустойчиво въздействие върху околната среда и подхранва нелоялната конкуренция за законните компании, като оказва значително въздействие върху конкурентоспособността в различни сектори“, се казва в предложението.

През 2024 г. ЕС е внесъл 4,6 млрд. пратки с по-ниска стойност, което е четирикратно увеличение спрямо 2022 г. Над 90% от тях са от Китай. Самият им обем поставя „неустойчиво натоварване върху контролните органи“, се посочва още в проекта.

Съгласно реформите, онлайн търговците на дребно ще трябва да „събират съответните мита и ДДС“ и да „гарантират съответствието на стоките с други изисквания на ЕС“.

Предложението премахва действащото освобождаване от заплащане на мито за стоки на стойност под 150 евро, което ги прави обект на митнически проверки.

Според проекта митническите данни от 27-те национални органи ще бъдат обединени и ще бъде създаден нов централен митнически орган на ЕС (EUCA). Документът все още се обсъжда вътрешно и може да претърпи промени преди публикуването му на 5 февруари.

„EUCA ще може да проверява стоките въз основа на тази информация и да идентифицира потенциални рискове, дори преди товаренето на стоките за транспорт или физическото им пристигане в ЕС“, се казва в документа.

„Това ще позволи на митническите органи да имат пълен поглед върху веригите за доставки, да предвиждат контрола върху вноса и износа и да отправят препоръки за контрол към държавите членки.“

Според предложението фалшификатите струват на индустрията за облекло близо 12 млрд. евро годишни продажби (5% от приходите), на козметичната индустрия - 3 млрд. евро (5% от продажбите), а на индустрията за играчки - 1 млрд. евро (почти 9% от продажбите).

Новите правила ще задължат продавачите да участват в разходите за изхвърляне на ненужни продукти, включително дрехи, се казва още в документа.

ЕС ще обмисли и налагането на такса за обработка на всеки пакет - план, разкрит за първи път от FT.

В рамките на отделни правила, регулиращи пазарното поведение на големите онлайн платформи, Комисията вече разследва Shein и Amazon и е започнала процедури срещу AliExpress и Temu.

Онлайн пазарите са освободени от отговорност за стоките, продавани на уебсайтове от други продавачи, освен ако те съзнателно продават незаконни или опасни продукти или не ги премахнат бързо, когато бъдат открити.

Temu и Shein заявиха пред FT, че спазват правилата на ЕС. Temu подкрепя промените в политиката, които са в полза на потребителите. Amazon заяви, че разполага с проактивни мерки, за да предотврати включването на опасни или несъответстващи на изискванията продукти в платформата си.