Европейската комисия започна официална процедура срещу китайската платформа за онлайн пазаруване Temu.

Разследването се води за евентуално нарушение на Закона за дигиталните услуги на ЕС (DSA), съобщава Euronews.

Платформата, основана от PDD Holdings през 2022 г., се разследва във връзка с няколко направления:

• продажба на незаконни стоки

• програми за бонуси, подобни на лотария, които могат да насърчат пристрастяващо поведение и да повлияят на благосъстоянието на потребителите

• системите, използвани за препоръчване на покупки

• достъп до данни на потребители

Решението на ЕК идва, след като вече два пъти – през юни и октомври от Temu беше поискано да отговори на въпроси, свързани с мерките, които е предприела срещу незаконните продукти.

Освен това изпълнителният орган на ЕС заяви, че е отчел информация и от трети страни.

През май тази година мрежата на Европейската организация на потребителите (BEUC) подаде жалби по Закона за защита на потребителите до националните регулаторни органи и ЕК срещу Temu за това, че не е защитила потребителите и е използвала манипулативни практики.

Същия месец ЕК определи Temu в категорията много голяма онлайн платформа (VLOP) съгласно Закона за цифровите услуги (DSA), тъй като тя надхвърля прага от 45 милиона средномесечни потребители в ЕС.

За последен път Temu декларира 92 милиона месечни потребители през септември, допълва Euronews.

Фернандо Хортал Форонда, служител по въпросите на цифровата политика в Европейската организация на потребителите (BEUC), заяви че приветства новината за започващото официално разследване.

„Има много проблеми, които потребителски групи са установили в Temu, сред които редица опасни или незаконни продукти, или честото използване на техники за заблуда на потребителите.

Това решение на Комисията е обещаваща стъпка, но е само първата. Сега е важно тя да продължи да оказва натиск върху Temu и да накара компанията да започне да спазва закона възможно най-скоро.“, допълва той.

В хода на разследването Европейската комисия ще продължи да събира доказателства и е възожно да предприеме по-нататъшни стъпки, включително приемане на решение за несъответствие, ако се докажат нарушения на Закона за дигиталните услуги.

В изявление от Temu отговориха, че „приемат сериозно задълженията си по DSA“. „Ще си сътрудничим изцяло с регулаторните органи, за да подкрепим общата ни цел за безопасен и надежден пазар за потребителите“, се казва още в съобщението.

„Можем да потвърдим, че водим разговори за присъединяване към „Меморандума за разбирателство относно продажбата на фалшиви стоки в интернет“ - доброволно споразумение, подпомагано от Европейската комисия“, допълват от китайската платформа.

DSA влезе в сила през август миналата година и засягаше най-големите онлайн платформи, а през февруари започна да се прилага за всички, включително Amazon, Shein, X и AliExpress.

Срещу няколко платформи като Meta и TikTok, има висящи разследвания за неспазване на правилата.