САЩ готви забрана на използването на DeepSeek от правителствени устройства
Двупартийният законопроект идва на фона на опасенията, че приложението позволява на Китай да вижда потребителски данни
![САЩ готви забрана на използването на DeepSeek от правителствени устройства](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/04022025/680f7738-7f4b-4436-822e-acb768d96f68.jpg?operations=crop(0:57:3999:2307)&format=webp)
Законодателите в САЩ планират да внесат законопроект в четвъртък, който ще забрани използването на чатбот приложението DeepSeek на устройства, притежавани от правителството, поради нови опасения за сигурността, пише The Wall Street Journal.
Двупартийният документ, съставен от Дарин ЛаХуд, републиканец от Илинойс, и Джош Готхаймър, демократ от Ню Джърси, отразява стратегията, използвана през 2022 г. от Конгреса за забрана на контролираното от Китай приложение TikTok от правителствени устройства.
„Би трябвало да нямаме проблем по отношение на действията, които трябва да предприемем незабавно, за да попречим на нашия враг да получава информация от нашето правителство“, казва Готхаймър, цитиран от WSJ.
DeepSeek се появи на пръв поглед от нищото миналия месец, чатботът на компанията вече е най-изтегляното приложение в САЩ. Моделът на компанията е с отворен код, което бързо го направи популярно веднага сред потребителите, бизнеса и разработчиците.
Чатбот приложението обаче има умишлено скрит код, който може да изпрати информация за потребителско влизане на China Mobile, държавна телекомуникационна компания, на която е забранено да работи в САЩ, според анализ на Иван Царини, главен изпълнителен директор на Feroot Security - компания, специализирана в защитата на данните и киберсигурността. Анализът на Царини беше публикуван по-рано от Associated Press.
„Нашата лична информация се изпраща в Китай, инструментът DeepSeek събира всичко, което американските потребители свързват с него“, казва Царини, чийто анализ е насърчил разработката на новото законодателство в САЩ, отбелязва WSJ.
„При никакви обстоятелства не можем да позволим на компания, свързана с Китайската комунистическа партия, да получи чувствителни държавни или лични данни“, казва ЛаХуд.
Други държави вече предприеха стъпки, за да забранят приложението да получава правителствени данни. Австралия забрани DeepSeek от своите правителствени системи във вторник, позовавайки се на опасения за сигурността на данните, както направиха ключови южнокорейски правителствени министерства тази седмица. Италия направи това през януари.
Някои федерални агенции в САЩ като Военноморските сили и Националната администрация по аеронавтика и изследване на космоса са блокирали приложението поради опасения за сигурността и поверителността. Тексас беше първият американски щат, който забрани DeepSeek на правителствени устройства, позовавайки се на опасения за националната сигурност.