Урсула фон дер Лайен е напът да се изправи пред най-сериозното предизвикателство за ръководството си, откакто стана председател на Европейската комисия преди шест години. И то няма да дойде от унгареца Виктор Орбан, а от нейния предполагаем партиен съюзник – най-вероятния бъдещ канцлер на Германия Фридрих Мерц.

69-годишният лидер на партията Християндемократически съюз (CDU), който се очаква да спечели изборите на 23 февруари, не крие плановете си да влияе много по-силно върху въпросите на ЕС, отколкото предшественикът му Олаф Шолц.

Това намерение придобива още по-голямо геостратегическо значение сега, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп сигнализира, че Европа ще трябва да свърши много повече работа по предоставянето на военна и икономическа помощ на Украйна.

„ЕС не трябва да отива във Вашингтон като джудже - защото тогава ще бъде третирана като такова“, заяви Мерц на неотдавнашно предизборно събитие в Германия, цитиран от POLITICO.

Сигналът от Берлин, че Германия е готова да поеме по-голяма водеща роля в Европейския съюз, би трябвало да е добре дошъл за фон дер Лайен, която може да спечели мощен консервативен съюзник, добре запознат с въпросите на ЕС (Мерц е бил европейски депутат от 1989 до 1994 г.). В Брюксел дори често се чува мърморене, че победата му просто ще означава, че ЕС ще се управлява от двама германски християндемократи.

Но един по-внимателен поглед показва, че „кралица Урсула“ - прозвище, което тя си спечели както благодарение на царственото си поведение, така и на строгата си хватка върху властта в Брюксел - едва ли ще сподели лесно сцената с лидера на CDU.

66-годишната Фон дер Лайен властва в Брюксел, откакто бившият германски канцлер Ангела Меркел, неин политически покровител, ѝ помогна да се катапултира на влиятелния изпълнителен пост през 2019 г. Всъщност, докато Фон дер Лайен беше повишена до министър на отбраната при Меркел, Мерц беше изместен настрана и напусна политиката, за да работи като корпоративен адвокат.

Фон дер Лайен се възползва от относителната слабост на френския президент Еманюел Макрон и Шолц, за да натрупа влияние, като централизира в ръцете си отговора на блока на пандемията и пълномащабната инвазия на Русия в Украйна. Сега тя ще трябва да се пребори с един от най-яростните съперници на Меркел в CDU, познавач на делата на ЕС, който ще се изяви като най-могъщия консерватор на масата на европейските лидери, където възнамерява да увеличи властта на столиците за сметка на Брюксел.

Това, което изглежда като тънки политически различия между двамата, може да се превърне в пълноценна борба за власт, докато Фон дер Лайен се бори с нарастващия интерес на Мерц към сцената на ЕС. Тя се придържа към политическия център, като се застъпва за зелени реформи, равенство между половете и запазване на отворените вътрешни граници на Европа. Мерц, напротив, е класически западногермански консерватор, който иска дерегулация, изказва се против паритета в управлението и няма проблем да затвори границите на Германия за нейните съседи.

Близки до фон дер Лайен и Мерц в Берлин и Брюксел твърдят пред POLITICO, че двамата ще успеят да преодолеят миналите си противоречия и да намерят modus vivendi, основан на по-големите цели за укрепване на ЕС. Говорител на CDU посочва, че двамата редовно разговарят по телефона, имат си доверие и си сътрудничат добре. В същото време служител на Комисията, близък до Фон дер Лайен, добавя: „Те споделят една и съща цел - да се повиши конкурентоспособността на Европа, включително чрез опростяване и ускоряване на бизнеса“.

Но други, които са наблюдавали взаимодействията на двамата германски политици през последните месеци, описват отношенията им като обтегнати. Лидерът на CDU използва януарската среща на консерваторите в Берлин, за да наложи визията си за Европа на ръководителя на Комисията.

„Определящата черта на тези отношения е, че те потенциално ще бъдат конкуренция за лидерство в Европа“, казва Ян Техау, директор в мозъчния тръст Eurasia group, пред POLITICO. „Тя много ясно се интересува от доминиране на брюкселската сцена, докато Мерц, разбира се, иска да възстанови лидерството на Германия в Европа“.

Вътрешен човек от Европейската народна партия - общоевропейската партия, в която германските християндемократи са най-значителната сила, описва ситуацията още по-ясно: „Трябва да погледнете на това от гледна точка на факта, че Фон дер Лайен е човек на Меркел. А Меркел не пропуска много шансове да покаже колко много мрази Мерц. Това е отправната точка. Тези хора не се разбират“.

Кораби в нощта

Определяща черта на отношенията между Мерц и Фон дер Лайен е това, че през по-голямата част от кариерата си те сякаш са се избягвали един друг. Въпреки че и двамата са членове на CDU, Фон дер Лайен навлиза в предните редици на политиката през 2005 г., точно когато Мерц излиза от тях и започва да работи като корпоративен адвокат.

„Фридрих вече беше на изхода, когато тя влезе“, спомня си бившият европейски комисар Гюнтер Йотингер, който също е от CDU.

Ключовият фактор, който обяснява защо пътищата им се разминават толкова рязко, е Меркел. Преди да се оттегли от политиката, Мерц принадлежи към клона на CDU, който не иска да види източногерманския учен да се издига до най-високия пост в страната. През 2005 г. той става член на изцяло мъжки клуб в партията - Pacto Andino или Андския пакт, който през годините е прави всичко възможно, за да попречи на Меркел да стане канцлер - без успех. След като нейното издигане става неизбежно, клубът си поставя за цел да затруднява работата ѝ.

На този фон Мерц започва работа в редица елитни адвокатски кантори, включително в американската Mayer Brown. Междувременно Фон дер Лайен се носи на вълната на Меркел към властта - първо като министър на семейството, когато отстоява прогресивни политики, предизвиквали критиките на някои германски консерватори; след това като министър на труда, а по-късно и като министър на отбраната. По времето, когато Мерц се завръща в германската политика през есента на 2021 г., Фон дер Лайен вече е в Брюксел като председател на Европейската комисия - още една длъжност, която тя до голяма степен дължи на Меркел.

Има и други, по-малко набиващи се на очи фактори - а именно личностните. Фон дер Лайен е известна с това, че работи в тесен кръг и предоставя достъп на избрани събеседници, но не и като човек, който обича да се смесва с тълпата. Мерц, от своя страна, може да бъде по-общителен.

„Ако денят е минал добре, Фридрих обича да остава по-дълго в бара вечерта, докато тя обикновено се държи настрана“, казва човек, който познава и двамата.

След като възходът на Мерц вече е почти сигурен - според социологическите проучвания неговата партия продължава да води - и двете страни се стараят да подчертаят своята съвместимост.

„Сега съм в много близки отношения с Урсула фон дер Лайен“, казва Мерц наскоро в подкаст на Die Zeit. „Ние също така много често разговаряме помежду си“.

И все пак изглежда, че те имат проблеми с координацията, за да намерят време за срещи. Мерц например рядко посещава срещата на лидерите на ЕНП в Брюксел, където Фон дер Лайен редовно присъства. Когато все пак си насрочат среща, често нещо се обърква.

Когато Мерц отиде в Брюксел през септември 2024 г. например, Фон дер Лайен нямаше време да се срещне с него. Седмици по-късно те планираха неделна вечеря в Берлин, но лидерът на CDU не пристигна навреме и срещата се превърнала в бърза закуска в централата на партията на следващата сутрин.

Изключително важни точки

Германските консерватори сега се стремят да омаловажат всякакви търкания. Целта на Мерц е приоритизиране на промишлеността пред целите, свързани с климата. Фон дер Лайен също се стреми да улесни живота на компаниите, като намали зелените правила, които въведе през първия си мандат.

„Имаше избори, ако не сте забелязали. Гласоподавателите дадоха на ЕНП повече гласове от всякога, така че, разбира се, има промяна в политиката“, казва германски консерватор, попитан защо Фон дер Лайен отменя собственото си наследство.

И все пак Техау от Eurasia group смята, че малките различия могат да доведат до по-големи разногласия, особено по отношение на Китай, фискалната политика и миграцията.

„Тя е по-скоро еврофедералист, доколкото смята, че съвместното вземане на заеми за проекти на ЕС като отбраната е добър инструмент“, казва той. „Мерц е категорично против това“.

Фон дер Лайен също така е смятана за много по-строга от Мерц по отношение на Китай, който се противопостави на решението ѝ да наложи мита на китайските електромобили.

Въпреки че през последната година от първия си мандат Фон дер Лайен превърна в свой приоритет борбата с нелегалната миграция, „нейната основна цел все още е да запази границите между европейските държави отворени“, акцентира още Техау. „За нея шенгенският идеал за свободно движение и липса на граничен контрол е наистина важен. Но за Мерц граничният контрол между държавите вече изобщо не е табу. Тук виждам най-големия конфликт“.