Най-големият държавен инвестиционен фонд в света се отваря за отбранителния сектор
Норвежкият Government Pension Fund Global не може да придобива дялове в компании, които произвеждат критични компоненти за ядрени оръжия или касетъчни бомби

Правителството на Норвегия е подложено на все по-голям натиск да позволи на държавния инвестиционен фонд на страната, който е на стойност 1,8 трилиона долара, да инвестира в определени компании в областта на отбраната. Опозиционните партии определят дългогодишната забрана като „нелогична“ в настоящата ситуация на сигурност.
На норвежкия Government Pension Fund Global, най-големия държавен инвестиционен фонд в света, не е позволено да придобива дялове в компании, които произвеждат критични компоненти за ядрени оръжия от началото на 2000 г. насам. Съгласно етичните насоки на фонда е забранено да инвестира и в компании, които участват в производството на касетъчни боеприпаси, противопехотни мини и тютюн, наред с други неща.
Дясноцентристката Консервативна партия на страната обаче заявява, че е настъпил моментът правителството да отмени забраната за придобиване на дялове в определени отбранителни компании, като се позовава на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и „значителното превъоръжаване“ на страни като Китай през последните години.
„В момента сме изправени пред най-сериозната криза в областта на сигурността след Втората световна война. Налице е спешна необходимост от увеличаване на инвестициите в западната отбранителна индустрия, за да гарантираме собствената си сигурност и тази на нашите съюзници“, категорична е пред CNBC Тина Бру, заместник-лидер на Консервативната партия.
Според нея норвежкият министър-председател Йонас Гахр Стрьоре трябва да се стреми да промени етичната рамка на фонда на страната, за да се увери, че компаниите, считани за жизненоважни за сигурността на Запада, не са изключени.
Преди това фондът е изключвал британския отбранителен предприемач BAE Systems заради производството на ключови компоненти за ядрени оръжия и американския отбранителен предприемач Lockheed Matin Corp. заради производството на касетъчни боеприпаси.
„Навсякъде на Запад критично важни оръжия се закупуват от компании, които понастоящем са изключени от инвестициите на фонда. Нелогично е да му е забранено да инвестира в същите компании, от които правителството прави обществени поръчки чрез държавния бюджет“, смята Бру.
Очаква се лявоцентристката Партия на труда на Норвегия да управлява самостоятелно до провеждането на нови парламентарни избори през септември. Управляващото коалиционно правителство на страната се разпадна по-рано през годината на фона на боричкания за енергийните директиви на Европейския съюз.
Основател на НАТО, Норвегия не е част от ЕС, но работи в тясно сътрудничество с блока като член на по-широкото Европейско икономическо пространство.
Нарастващи акции в областта на отбраната
Дебатът за това как норвежкият фонд трябва да реагира на променящия се пейзаж на сигурността идва в момент на по-високи разходи за отбрана и растящи печалби на индустрията, тъй като правителствата реагират на повишения геополитически риск.
Акциите на отбранителни компании обикновено се изключват от портфейлите, основани на ESG фактори, поради етични опасения, свързани с връзката на сектора с военни действия. През последните месеци обаче за мениджърите на ESG-фондове изглежда все по-удобно да държат отбранителни компании.
Един от най-големите инвеститори в света, Норвежкият държавен инвестиционен фонд е създаден през 90-те години на миналия век, за да инвестира излишните приходи от петролния и газовия сектор на страната. Към днешна дата той е вложил средства в повече от 8650 компании в над 60 държави по света.