Досаден термин: Тихият лукс дразни главния изпълнителен директор на LVMH в САЩ
Според него тенденцията не е нещо ново, а в портфолиото им винаги е имало марки с неподчертан стил и дори етикетите, свързани с проява на статус, преминават през цикли на отпадане на монограма
&format=webp)
Задвижвана от ангажираността на социалните медии, манията по т. нар. тих лукс през последните две години се отнасяше до начин на живот и естетика, фокусирани върху висококачествени артикули, но до голяма степен лишени от брандиране.
В последните месеци обаче тенденцията затихва, което удовлетворява Аниш Мелуани - председател и главен изпълнителен директор на дейността в САЩ най-големия конгломерат за луксозни стоки LVMH.
Според него в портфолиото им винаги са съществували марки с неподчертан стил и дори етикетите, свързани с проява на статуса, преминават през цикли на отпадане на монограма.
Освен това, привлекателността на сектора е в това, че той предлага стремеж към постигане на цел за всеки потребител, а тенденцията за тих лукс заплашва да ограничи избора.
„Винаги съм твърдял, че луксът е свързан с основната човешка емоция за постижение“, заяви Мелуани на глобалната конференция на Milken Institute, съобщава Fortune.
„Когато наистина се справяте правилно, предлагате продукт, който потребителят купува, той се чувства удовлетворен. Това може да се прояви по различни начини, но в основата си е чувство на удовлетворение и вдъхновение.“
Стабилната гама от марки в портфолиото на базираната в Париж LVMH включва Louis Vuitton, Dior, Fendi, Loewe и Givenchy, както и дизайнери на бижута и часовници като Tiffany & Co, Bulgari и Tag Heuer.
Групата се оглавява от магната Бернар Арно, чиято нетна стойност на богатство според Forbes надхвърля 147 млрд. долара.
„Един от гениалните похвати на г-н Арно е да разбере, че потребителите на това ниво не са монолитни в това, което ги кара да се чувстват удовлетворени.
Надявам се, че сме преодоляли термина „тих лукс“ - това започна да става доста досадно, особено защото не е нещо ново.“, допълни директорът на LVMH за САЩ.
„Ако попитате Loro Piana, ще в кажат: „Ние правим тих лукс от 50 години“. Ако погледнете към Fendi, тя е имала периоди, в които е силно емблематизирана и периоди, в които по-малко от 2% от продуктовата линия е била с лого.“
Идеята за тихия лукс започна да се разпространява най-вече онлайн, благодарение на хитовия HBO сериал Succession, допълва Fortune.
След пика на тази тенденция и на фона на слабо търсене в един от най-силните пазари – Китай, днес луксозният сектор, най-вече висшата мода в Европа, е изправен пред ново предизвикателство. Това са митата на президента Тръмп, които включват 20-процентно увеличение след приключването на 90-дневната му пауза.
Около 70 % от световния пазар на луксозни стоки е извън Европа и макар това да представлява огромен проблем за сектора, то също така дава на компаниите по-голяма власт.
Анализаторите очакват повечето европейски компании за луксозни стоки да прехвърлят митата под формата на увеличение на цените към крайните потребители, които обикновено са по-малко чувствителни към ценообразуването и са свикнали с регионалните разлики.