Стисни, за да разбереш дали ще живееш 100 години
Един прост тест със стискане на топка изпреварва съвременната медицина в предсказването на дълголетие и общо здраве
&format=webp)
В свят, в който клиниките за здраве и дълголетие са изцяло технологично ориентирани и се рекламират с AI нововъведения, може да е странно, че има един прост начин да се добие точна представа за здравословното състояние. И той не струва хиляди, нито пък отнема кой знае колко време. Сядаш на стол и стискаш в ръка топка за тенис. Това е един от най-добрите методи за проверка на състоянието и силата на мускулите, пише BBC.
„Силата на хвата е един от маркерите, който все по-често се сочи за надежден за човешкото здраве“, казва Джошуа Дейвидсън, изследовател в университета в Дарби, Великобритания.
Когато такива изследвания се правят в лабораторни условия, учените използват уреда динамометър. Той е доста по-прецизен, но принципът на действие е същият – пациентът стиска с ръка, за да се измери силата на мускулите на ръката. У дома такава проверка може да се направи с тенис топка и всеки може да добие ясна представа за това как силата му намалява с напредване на възрастта.
Как се прави тестът? Взима се топка или предмет, който може да бъде деформиран чрез притискане без да се стига до болка или дискомфорт за ръката.
„Да се поддържа стегнат захват за 15-30 секунди е добра основа, от която да се тръгне“, посочва Дейвидсън.
Разбира се, слабият хват сам по себе си, едва ли може да пречи толкова, че да развали ежедневието на човек, посочва Марк Питърсън, преподавател и специалист по рехабилитация от университета в Мичигън. Но учените смятат силата на захвата за показателна за общото състояние на тялото. Тя може да покаже дали човек се движи достатъчно и дали е в рисково състояние.
Науката насочва вниманието си към този въпрос преди десет години с едно фундаментално изследване, в което са наблюдавани около 140 хил. души от целия свят.
Установява се, че състоянието на хвата е по-сигурен показател за опасността от ранна смърт, отколкото кръвното налягане например.
Друго проучване от 2011 г. сочи, че силата захвата може да се свърже дори с вероятността човек да доживее до 100 години. То проследява здравословното състояние на участниците в продължение на 44 години. Първото проучване е направено в периода 1965-1968 г., когато наблюдаваните са на възраст от 56 до 68 години.
Учените устанояват, че онези, които са доживели до 100 години, са имали 2.5 пъти повече сила на хвата от онези, починали преди да навършат 79.
„Причината силата на хвата да се свързва толкова пряко със здравословното състояние е, че тя е сбор от фактори – движение, диета, наличие на заболявания“, казва Дарил Лонг, лекар и преподавател в канадския университет „Макмастър“.
Изследване от 2022 г. сочи, че сила на хвата под 25.5 килограма за мъже и под 18 килограма за жени сочи риск от загуба на мускулна маса, намалена подвижност с напредване на възрастта и по-голяма вероятност от загуба на равновесие и фрактури.
„Слабият захват, изтощените мускули са червени лампи за здравословното състояние“, убеден е д-р Гийом Паре от университета „Макмастър“.
Връзката захват-дълголетие има не само физическо изражение. Мускулите са изключително важни за метаболизма, защото могат да поемат излишните количества глюкоза и така да се предотврати развиването на инсулинова резистентност. Ето защо се смята, че дори елементарно ръкостискане може да е показателно за риск от заболявания като диабет.
През 2022 г. Питърсън ръководи проучване, което сравнява силата на захвата на 1275 мъже и жени с резултати от анализ на тяхната ДНК. Изводът е, че хората с по-малко сила показват признаци за ускорен процес на стареене.
За Паре тези резултати не са изненадващи, защото счита силата на захвата като особено показателна за общото здравословно състояние. А Питърсън казва:
„Рискът от смърт от пневмония при хора с по-малко сила е по-висок. Защото доброто състояние на мускулатурата е важно в процеса на възстановане, дори за изчистване на дихателните пътища“.
И така – може ли силата на хвата да бъде увеличена и съответно – състоянието подобрено? Разбира се, упражнения могат да се правят независимо от възрастта. Едно от тях е редовното стискане на тенис топка. По-добрият вариант обаче е тренировка за цялото тяло. Това неминуемо би подобрило общото състояние.
Лонг препоръчва и теста със стола, особено показателен за състоянието на възрастни хора. При него се проверява колко време отнема ставането от стола, изминаването на три метра и връщане в начална позиция. Освен, че е добра проверка на подвижността, той може да и нелоша тренировка.
„Всеки трябва да има редовна физическа активност. Може да тренирате у дома или в зала. Две-три серии сгъвания на китката или сгъване с гири за бицепс са от изключително значение“, казва пък Дейвидсън.