Банките казват „не“ на имигрантите. Тя им каза „да“ и създаде приложение за $2 милиона
Финтех стартъпът подкрепя съвместното спестяване по т.нар. „парични кръгове“ или ротационни спестовни и кредитни асоциации
&format=webp)
През 2021 г. Нина Моханти основава Bloom Money - финтех приложение, предназначено да подкрепя базираните във Великобритания имигрантски общности да спестяват съвместно – т.нар. „парични кръгове“ или ротационни спестовни и кредитни асоциации (ROSCA).
32-годишната основателка успява да набере 1,5 млн. паунда (2 млн. долара) рисков капитал за стартъпа си.
Моханти, която има опит в компании като Starling Bank, Klarna и Mastercard, казва, че основните банки не разбират как имигрантските общности управляват парите си.

В интервю за CNBC Моханти посочва, че когато става въпрос за пари, голяма част от иновациите за имигрантските общности са насочени към преводи, тъй като много от тях превеждат на семействата в родината си.
„Продължавах да се чудя защо всички иновации са свързани с изпращането на пари, а не с обединяването на ресурси и изграждането на богатство тук?“, допълва Нина.
Имигрантските общности спестяват различно
Имигрантите са склонни да спестяват по различен начин - вместо да разчитат на общоприетите възможности като високолихвени спестовни сметки или заеми от банка, те разчитат на общността и сътрудничеството.
Тази неофициална система за обединяване на средства включва група хора, които се ангажират да спестяват пари заедно. Например трима приятели се съгласяват да внасят по 100 долара месечно в спестовна каса, което прави общо 300 долара.
През първия месец един от тях получава достъп до пълните 300 долара, които могат да бъдат похарчени за самолетен билет до дома, нови обувки за децата или дори за инвестиране в бизнес.
На следващия месец вторият получава 300 долара. Ротацията продължава, докато всяко лице получи възможност да похарчи тази сума. Групата може да се съгласи да продължи цикъла толкова дълго, колкото е необходимо.
„Академично това се нарича ротационен списък или ротационна спестовна и кредитна асоциация ROSCA, но тя е водена от общността, много социално ръководена“, казва Моханти.
Индийците наричат това chit fund, ямайците - pardner, пакистанците - kameti, нигерийците - ajo или esusu, а сомалийците - hagbad.
„В Обединеното кралство ямайците, например, се занимаваха с това. Когато поколението на Уиндруш дойде за първи път, тъй като банките не им отпускаха заеми, те ефективно изграждаха тези микрокредити в рамките на собствените си общности.“, допълва Моханти.
Етническите малцинства в Обединеното кралство все още се сблъскват с дискриминация.
Доклад от 2023 г. на организацията с нестопанска цел Fair4All Finance - който включва проучване сред 1005 възрастни британци от етнически малцинства и 1182 бели британци, установява, че един на всеки пет души от малцинствени етнически групи се е сблъсквал с расова дискриминация при работа с финансови доставчици.
Наред с това 28% заявяват, че според тях начинът на работа във финансовите компании означава, че етническите малцинства е по-вероятно да бъдат третирани несправедливо.
"Това прилича на пране на пари"
Въпреки че спестяванията на ротационен принцип служат като неофициална, но надеждна система в имигрантските общности, Моханти изтъква различни проблеми, като липсата на регулация, особено когато става дума за пари в брой.
„Тук има ясен пропуск и ние разполагаме с технологиите, за да можем да направим това по цифров път“, обяснява тя.
В международен план са се появили няколко приложения, които се грижат за този традиционен метод на спестяване, включително египетското Moneyfellows и Hakbah, алтернативно приложение за финансови спестявания, базирано в Саудитска Арабия.
Bloom Money е насочено специално към имигрантските общности във Великобритания, „които се опитват да издържат две домакинства“. Потребителите могат да създават кръг и да канят други хора да участват в него.
„Цялата тази сметка е в полза на всички, които са в групата“, казва Моханти. „По-малко вероятно е да възникне ситуация, в която някой да вземе парите и да избяга.“
И въпреки че е възможно да се управлява система за спестяване на ротационни пари чрез основните банки, това често е било маркирано като „подозрително“.
„Те си казваха: Какво е това? Прилича на пране на пари. И действително започваха да закриват сметки. Ако не знаете какво е поведението, то ще изглежда подозрително, но ние буквално изградихме продукта около това поведение.“, допълва Моханти.
Според нея ротационните спестявания „не се вписват в западната конструкция“ и създаването на Bloom Money е „борба за по-разнообразна официална финансова система“.
Създаване на богатство на поколенията
Bloom Money има цели, които надхвърлят ротацията на спестяванията.
Тя иска да създаде инвестиционни продукти, тъй като много имигранти са толкова фокусирани върху изпращането на пари у дома, че това става за сметка на планирането на богатството на бъдещите поколения.
Докладът Fair4All Finance показва, че в сравнение с белите британци, етническите малцинства по-рядко имат спестовни или инвестиционни сметки, както и пенсии на работното място.
„Някои експерти подчертаха, че характеристиките на малцинствените етнически групи могат да означават, че е по-вероятно те да имат „тънки досиета“ с малка кредитна история, поради което е трудно да се направи преценка за получаване на надежден кредитен рейтинг“, се казва в доклада.
„Положителни поведения като редовни парични преводи или участие в неформални кръгове за спестяване не допринасят за кредитните профили и дори открихме опасения, че те могат да се отчитат в ущърб на хората.“
Сега Bloom Money изгражда кредитни профили на потребителите, за да им отпусне пари назаем, за да им помогне да инвестират в пенсионните си фондове или в злато и да „изгради финансови услуги, подходящи за диаспори, които се намират в различни държави“, допълва Моханти.